کد خبر : 327

سه شنبه‌ هر هفته، به نیت شفا و بهبودی، حدود 1500 پرس غذا در میان کارتن‌خواب‌ها توزیع می‌شود که این غذا بهانه‌ای است برای ایجاد ارتباط با این افراد و طی همین فرآیند، هر هفته تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارتن خواب‌ها با طلوع همراه می‌شوند.

 تاریخچه :

در سال 1384 گروهی از دوستان با انگیزه کمک به افراد بی خانمان و آسیب دیدگان اجتماعی با چند بسته غذای گرم راهی خیابانهای شهر شدند تا فضایی محبت آمیز و صمیمانه را راهی کنند که بتوانند دلهای رمیده این قشر دل شکسته را با زندگی آشتی دهد . اینک بعد از گذشت ده سال ، این حرکت زیبا ، تحت عنوان " آیین مهرورزی " با شکوهتر و دلچسب تر از گذشته هر سه شنبه شب بهانه ای است برای گردهمایی یاوران طلوع و دعوت از دوستان بیمار برای ورود به عرصه بهبودی.

 

بیانیه جایگاه :

جمعیت طلوع بی نشان ها سازمانی است مردم نهاد، غیر دولتی و غیر سیاسی که با انگیزه والای کمک به همنوع  و با هدف حمایت از زنان ، مردان و کودکان آسیب دیده اجتماعی از سال 1388 به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده است. طلوع به عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن خوابی، فعالیت خود را در هفت حوزه جذب، درمان، سرپناه، آموزش، اشتغال، بازگشت به خانواده و بازگشت به بدنه جامعه متمرکز کرده است.

این موسسه در طول قریب به ده سال خدمت رسانی عاشقانه و صادقانه به بی‌پناهان اجتماعی ، امروز به پایگاهی استوار و سرپناهی امن در میان آسیب دیدگان معضل کارتن خوابی و بیماری اعتیاد بدل شده است. طلوع امیدوار است در سایه آگاهی اجتماعی انسان‌ها و با حمایت‌های همه جانبه این سازمان هیچ انسانی در ناامنی خیابان‌ها شب را به صبح نرساند.

 

 

بیانیه چشم انداز:

دنیای مدرن امروز در کنار زیبایی‌ها و آسودگی‌هایش، پیچیدگی‌هایی را در زیستن اجتماعی انسان‌ها ایجاد کرده است. کمتر از چند دهه پیش، گرسنگی و فقر ریشه اصلی مشکلات اجتماعی بود و بی‌خانمانی معضلی بود که صرفا ریشه در فقر داشت. در دنیای امروز اما بی خانمانی معانی پیچیده‌تری یافته است و با عجین شدن با بیماری اعتیاد به یکی از معضلات اساسی تبدیل شده است.

حال طلوع با شعار عشق و صلح، قدم در عرصه‌ای نهاده‌است تا با تکیه بر حس انسان دوستی و خردجمعی، تلنگری باشد برای بازگشت انسانی که ریشه در نسیان دارد، به خود فراموش‌شده خویش. با گام نهادن در این چرخه، می‌خواهیم به سوی ساختن جهانی عاری از بی‌تفاوتی برویم. به سوی ساختن مهد عشقی که اعتماد را به اعتقاد بدل می‌سازد.

شاید نقطه‌ای که امروز طلوع در آن ایستاده‌است، در ایران و در شهر تهران باشد، اما تفکری که پایه‌های این جمعیت بر آن استوار است خود را محدود به مرزها نمی‌داند و این حرکت را، حرکتی جهانی می‌بیند.

همگی بر آن شویم تا اصالت حقیقیمان را بازیابیم و زندگی کنیم.

 

 

اهداف جمعیت طلوع:

 1. کمک در جهت تأمین تسهیلات درمانی و بهداشتی برای آسیب دیدگان اجتماعی و حمایت مادی و معنوی از آن ها.

 2.  کمک به افراد آسیب دیده­ی اجتماعی در جهت ایجاد و یا داشتن شغل مناسب.

 3. فراهم کردن شرایط جامعه برای نگاه انسانی به کارتن خواب ها.

 4.  کمک به تأمین مایحتاج (غذایی، پوشاک، سرپناه و ... ) افراد نیازمند، گرسنه و در راه مانده و نیز کمک به اسکان مناسب خانواده های بی سرپناه یا بدسرپناه.

 5. کمک و حمایت از درراه ماندگان و یا افرادی که به هر دلیل از منزل دور مانده و بی سرپناه یا کارتن خواب محسوب می شوند.

 6.  کمک و حمایت ها فرهنگی از خانواده هایی که در میان آنان بیماری اعتیاد شیوع یافته، به منظور گسترش فرهنگ سلامت زیستن در جامعه به وسیله­ی ارائه کتب، نشریات و برپایی جلسات مربوط، با اخذ مجوزهای لازم.

 7.  برگزاری و برپایی همایش­هایی برای خانواده­ها در سطح مساجد، دانشگاهها و خصوصا در مدارس برای پیشگیری از ابتلای جوانان به نیکوتین و مواد مخدر با اخذ مجوزهای لازم.

 8. کاهش ناهنجاریهای اجتماعی از طریق بالا بردن سطح آگاهی عمومی.

 9. پیشگیری؛ نگاه بخشیدن به عموم مردم به خصوص خانواده ها.

 10. درمان؛ معرفی راهکار جهت درمان کارتن خوابی و آسیب های اجتماعی مورد نظر.

 11. ایجاد باور به بهبود­پذیر بودن بیماری کارتن خوابی و اعتیاد؛ با نشان دادن توانایی بهبودیافتگان یا افراد در حال بهبودی با تاکید بر نیروی خواست انسان.

 12. فرهنگ­سازی و یادآوری اصالت انسانی به شکلی نمادین.

 13. بازگرداندن انگیزه­ی دگرخواهی و خدمت­گذاری خالصانه و صادقانه و پذیرش مسئولیت ­های اجتماعی به آحاد اقشار جامعه.

 14. ایجاد باور به تحول و معجزه در بین افراد جامعه.

 15. ایجاد فضای مشارکت مردمی برای تمامی افراد جامعه.

 16. ایجاد تحول در نگرش افراد جامعه نسبت به آسیب اجتماعی اعتیاد و کارتن خواب­ها.

 17. هویت بخشی به افراد مددجو در جهت بازگشت به جامعه و پذیرش نقش اجتماعی خود و گام نهادن در مسیر یک زندگی سالم و دارای شأن انسانی.

 18. حمایت های روحی و روانی از زندانیان و نیز حمایت های مالی و معنوی (روانی) از خانواده های ایشان.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3