کد خبر : 338

هفته نامه "شهر امید" در شانزدهمین شماره خود نوشت:

علاوه بر درمان کودکان ناشنوای مادرزاد، موسسه کتایون ریاحی در حوزه های حمایتی، فرهنگی و هنری و پژوهشی و علمی نیز فعالیت می‌کند.

روزی نیست که در اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی تصویری از یک بازیگر یا هنرمند که در یک موسسه خیریه حضور داشته، منتشر نشود. این حضور آنقدر موردتوجه است که یک سری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مدل لباسی که فلان هنرمند در جشن خیریه پوشیده را موردتوجه قرار می‌دهند. بنابراین به نظر می‌رسد که برای برخی هنرمندان حضور در برخی جشن‌های خیریه آنقدر مهم است، که برای آن شب لباس تهیه می‌کنند. برخی از هنرمندان نیز قصدشان از حضور در مراسم‌های خیریه جلب‌توجه و تبلیغات برای خودشان است. آن‌ها با حضور یکی دوساعته در یک بازارچه خیریه عکس‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کنند و بدین ترتیب محبوبیت بیشتری کسب می‌کنند. اما برخی از هنرمندان به‌طور دائمی و بدون هیچ چشم‌داشتی سرگرم فعالیت‌های خیریه هستند. آن‌ها سعی می‌کنند به طریقی به موسسات خیریه کمک کنند. این دسته از هنرمندان از شهرت و محبوبیت خود برای پیشبرد اهداف یک موسسه خیریه هزینه می‌کنند. اما تعداد بسیار معدودی هم وجود دارند که کارهای خیریه را به‌عنوان اولویت اصلی زندگی خود انتخاب می‌کنند. کتایون ریاحی یکی از همین معدود بازیگران سینماست که با نقش‌های ماندگاری مانند زلیخای سریال حضرت یوسف (ع)، مهین مشرقی شام آخر و ... در تلویزیون و سینمای ایران ماندگار شده است. زمانی که او بازنشستگی خود را از عرصه بازیگری اعلام کرد، بسیاری در بهت و حیرت فرو رفتند که چگونه یک بازیگر از حرفه خود آن هم زمانی که هنوز می‌تواند نقش‌های متفاوتی را بازی کند، کناره می‌گیرد و همراه پسرش روی فعالیت‌های خیریه متمرکز می‌شود. اکنون پنج سال از خداحافظی کتایون ریاحی با سینما می‌گذرد و در این سال‌ها که با هجرت او به جزیره کیش هم همراه بوده او فعالیت‌های خیریه را به‌صورت مستمر دنبال می‌کند. او اکنون عهده‌دار یک موسسه خیریه در کیش است.

نیکوکاری بخشی از زندگی

کتایون ریاحی درباره اقدامات خیریه‌اش به رسانه‌ها می‌گوید: «کارهایی از این دست که به آن‌ها نیکوکاری و خیریه می‌گوییم تقریبا همیشه بخشی از زندگی من بوده است و فکر می‌کنم کم‌وبیش بخشی از زندگی همه آدم‌هاست و فقط بستگی به توان، بضاعت و توجه دارد، حتی به‌اندازه یک لبخند امیدبخش هم می‌شود نیکوکار بود. بعد از خداحافظی از سینما و سفرم به آفریقا این مسئله برای من جدی‌تر شد. پس تصمیم گرفتم حال که قرار است بخش بزرگ‌تری از زندگی‌ام را به این کار اختصاص دهم بهتر است کارها به‌صورت سیستماتیک انجام شود. به همین دلیل در سال 91 بنیاد نیکوکاری «کمک» را تاسیس کرده و به‌صورت جدی شروع به فعالیت کردیم. در طول این مدت محاسن و معایب آن را تجربه کردم. چون بیشتر وقت را در بنیاد سپری می‌کنم متوجه کمبود یک سیستم معنادار برای کار و فعالیت در موسسات خیریه شدم، زیرا همچنان که کار دفتری در این موسسات نیاز به نظم و ترتیب اداری خاصی دارد، درعین‌حال در تضاد با روزمرگی است؛ روزمرگی به مکانیکی شدن منتهی می‌شود و بخش انسانی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، درحالی‌که برای نیکوکاری اولین نیاز همدلی با همنوع است. از همین رو ما همزمان در حال تحقیق برای پیدا کردن یک روش یا طریقه‌ای که شایسته نیکوکاری باشد، هستیم که در آینده نزدیک به کمک خدا بتوان حتی رشته تحصیلی فراتر از مددکاری را ارائه کنیم؛ مثل ترکیب سبک جدیدی از علوم انسانی و جامعه‌شناسی که از فرم تئوری خارج شده و نتیجه عملی آن برای جامعه انسانی قابل‌لمس باشد.» کتایون ریاحی سال‌هاست که به فعالیت‌های نیکوکارانه مبادرت می‌ورزد و فعالیت‌های وی فقط در ایران نیست. او در پاییز سال ۱۳۹۰ شخصاً کمک‌هایی را به مردم نیازمند سومالی رساند و بیش از یکسال است که به شکل رسمی به‌عنوان سفیر نیکوکاری مهرآفرین فعال است.

کاشت حلزون گوش دغدغه اصلی کیش مهر کتایون

موسسه خیریه کیش مهر کتایون (کمک) در سال 1391 با حضور همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کل کشور افتتاح شد و از آن زمان تا امروز این مرکز به خدمت‌رسانی در حوزه کودکان ناشنوای مادرزاد می‌پردازد. فعالیت پایه و اصلی بنیاد، کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی است که نیازمند جراحی کاشت حلزون گوش هستند و با این کمک نه‌تنها از موهبت شنوایی بهره‌مند می‌شوند بلکه می‌توانند با کودکان هم‌سن خود در مدارس عادی به تحصیل و آموزش بپردازند و مانند سایرین به زندگی خود ادامه دهند. بنیاد کمک با همکاری سازمان بهزیستی کشور این کودکان را شناسایی می‌کند. روند درمان ۳۲ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. هیات امنای صرفه‌جویی ارزی مسئول تهیه «پروتز کاشت» و تأمین بخشی از هزینه‌ها است. از کل هزینه درمان ۶ میلیون تومان سهم خانواده باقی می‌ماند که بنیاد کمک بخشی از سهم خانواده (۳ میلیون تومان) را به عهده می‌گیرد و سعی دارد درمان پس از جراحی را پیگیری و اطلاع‌رسانی کند.

علاوه بر درمان کودکان ناشنوای مادرزاد، موسسه کتایون ریاحی در سه حوزه دیگر نیز فعالیت می‌کند: اقدامات حمایتی، فرهنگی و هنری و پژوهشی و علمی. اقدامات حمایتی شامل ارائه خدمات مشاوره، مددکاری و برگزاری کلاس‌های کمک‌آموزشی و تدوین برنامه‌هایی جهت پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان دوزبانه است. اقدامات فرهنگی و هنری مقوله‌هایی چون ترجمه و انتشار متن‌های روانشناختی و سی‌دی‌های آموزشی، نشر کتاب‌های داستان، برگزاری کنسرت‌های موسیقی و اجرای تئاتر را در برمی‌گیرد. اقدامات پژوهشی و علمی نیز عبارتند از مطالعات درباره روستاها و مناطق هدف، ارتباط و همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر چون دانشگاه تهران. البته این سه حوزه ازجمله اقدامات جانبی موسسه کمک است.

فعالیت در جزیره کیش

موسسه کمک تنها موسسه خیریه فعال در کیش است. این موسسه در کنار فعالیت‌های تعریف شده، مبادرت به ثبت دو دستگاه اختراعی اهدا شده به بنیاد برای تصفیه و تولید آب در کیش کرده است. همچنین با  بهسازی بناهای فرسوده دو روستای خرابه (در نزدیکی بندر مقام) و باغ نرگس (در نزدیکی رودان) قصد دارد که با پوشش و بهینه‌سازی کامل این دو روستا، برنامه‌های خود را گسترش دهد. از برنامه‌های بلندمدت این بنیاد نیز می‌توان به طراحی، ساخت و اجرای یک مجموعه مناسب جهت اسکان سالمندان در کنار بچه‌های بی‌سرپرست در کیش اشاره کرد.

 

جشن امضای کتاب به نفع مددجویان بنیاد خیریه کمک

به‌تازگی از کتایون ریاحی کتابی با عنوان «ماهی قرمز کوچولو» برای کودکان منتشر شده که از این اثر تازه رونمایی شد و عواید فروش آن به مددجویان بنیاد خیریه کمک رسید. این کتاب  که توسط انتشارات شمع و مه منتشر شده همراه با رمان «یک پنجره برای من» در یک مراسم خیریه با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان به کتاب در معرض فروش گذاشته شد.

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3