کد خبر : 594

اولین جشنواره عیدانه به نفع جوانان مستقل شده از سازمان بهزیستی

از همان روزی که سنگ بنای خیریه روشنای امید زده شد، هیئت مدیره آن در رویای ساختن سقفی برای بچه‌های مستقل شده از سازمان بهزیستی بودند. بچه‌هایی که هنوز تا مهارت پیدا کردن برای زندگی مستقل و اجتماعی جوان بودند، آن‌ها تجربه زندگی گروهی را داشند و زود بود از آن‌ها بخواهی با مبلغی اندک بتوانند روی پاهای خودشان بایستند. آن‌ها برای اینکه تنها ایستادن را یاد بگیرند نیاز به همراه داشتند. روشنای امید همراه آن‌ها شد. قرار شد مبلغی را روی اندوخته اندک آن‌ها بگذارد تا بتوانند خانه‌ای اجاره کنند، قرار شد در روشنای امید داشتن خانواده به شکلی کوچکتر را تجربه کنند. حالا این خیریه برای برداشتن گام بلندتری خیز برداشته. گامی که می‌تواند بچه‌های مستقل شده از بهزیستی را صاحب خانه‌ای واقعی بکند. آن‌ها می‌خواهند با خرید خانه‌ای در شهر تهران و بازسازی ساختمان‌ آن، خانه‌ای برای فرزندانشان آماده کنند. این قدم نیازمند کمک‌های افرادی است که مثل خیرین روشنای امید فکر می‌کنند. به همین منظور آن‌ها برای جلب توجه مردم دغدغه‌مند، در فکر برگزاری جشنواره خیریه هستند. جشنواره‌ای که قرار است در آخرین روزهای سال 95 به امید روشن کردن چراغ خانه‌ای برای بچه‌های مستقل شده از بهزیستی برگزار شود.

 روابط عمومی روشنای امید با اشاره به اینکه این جشنواره عیدانه با هدف تامین بودجه برای خرید و بازسازی اولین خانه به منظور اسکان جوانان تازه مستقل شده از سازمان بهزیستی برگزار می‌شود اظهار کرد: «مسئولین این خیریه امیدوارند مردم نیکوکار با حضور و کمک مالی خود در تحقق این هدف، این بنیاد را یاری کنند.»

 

قصه جوانان مستقل شده از بهزیستی، داستانی طولانی است، آن‌ها پس از استقلال و جدایی از سازمانی که تا 18 سالگی نقش پدر و مادر آن‌ها را ایفا می‌کند، نیازمند حمایت هستند تا بتوانند معنای داشتن یک خانواده واقعی را در بستر شهرهای صنعتی امروز تجربه کنند. رها کردن آن‌ها که هنوز تصوری از زندگی انفرادی ندارند، ممکن است برایشان کوله باری از تجربه‌های تلخ به همراه داشته باشد و چرخه بازگشت به بهزیستی را برای فرزندان احتمالی آن‌ها فراهم کند. روشنای امید معتقد است مستقل شدن در سن 18 سالگی، آن هم بدون پشتوانه مالی و مشاوره‌ای برای تامین مسکن،‌ پیدا کردن شغل و درآمد حداقلی برای امرار معاش و ... امری ساده نیست.‌ مواردی چون تأمین هزینه‌ نیازهای پزشکی، دندانپزشکی و دارویی، نداشتن فرصت کافی برای گذراندن تحصیلات تکمیلی و تامین هزینه‌های آن و ... سنگینی مشکلات مذکور را دو چندان می‌کند.

 

با استناد به ماه‌ها تحقیق و بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان و مددکاران دلسوز در این عرصه، اسکان امن یکی از مهمترین نیازهای پایه‌ای برای این جوانان به خصوص در بدو ورود به جامعه و تجربه استقلال است.

جشنواره عیدانه بنیاد خیریه روشنای امید ایرانیان برای رفع این نیاز مهم و محوری از تاریخ 3 الی 6 اسفند ماه از ساعت 10 صبح الی 9 شب در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش واقع در خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه پارک وی برگزار می‌شود با این امید که با یاری نیک اندیشان و نیکوکاران بودجه مورد نیاز برای تامین و بازسازی خانه‌ای امن و مناسب برای آن‌ها تامین شود. با برنامه‌ریزی‌های انجام شده امید است این خانه فرصتی برای افزایش مهارت‌های زندگی و حرفه‌ای به منظور ورودی، حساب شده و موفقیت آمیز به جامعه باشد. 

گفتنی است این جشنواره عیدانه، از سوی بنیاد خیریه روشنای امید ایرانیان که تنها سازمان مردم نهاد فعال در حوزه حمایت از جوانان مستقل شده از سازمان بهزیستی است، برگزار خواهد شد. این بنیاد حمایت‌ها و خدماتی را به این جوانان ارائه می‌دهد که دیگر جوانان هم‌سنشان از طریق خانواده خود از آن برخوردار می‌شوند. بدیهی است که جنس نیازهای این جوانان متفاوت از نیازهای آنها در سنین کودکی است. نیازهایی که اگر با حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم همراه نشود، ممکن است وضعیت آنان را در معرض آسیب های اجتماعی  گسترده‌ای قرار دهد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3