کد خبر : 636

هفته نامه "شهر امید" در سی و نهمین شماره خود نوشت:

گزارش جشن پایان سال خیریه شهرامید نیکان در سال 1395

خیریه شهر امید نیکان به همت خیرین موسسه توانست جای ناامیدی و شرمندگی سبدی از جنس امید را به خانه این افراد برساند. از اوایل اسفند سال جاری پویش «سبد مهربانی»، توسط مؤسسه خیریه شهر امید نیکان برای اهدای 575 سبد کالا به خانواده‌های نیازمند تهرانی شروع شد. در 15 اسفندماه نشست صمیمی برای جمع‌آوری هرچه بیشتر کمک به سبدهای اهدایی  با  حضور جمع کثیری از خیرین  برگزار شد. این  مراسم که در کانون  فرهنگی مفتح در خیابان شریعتی برگزار شده بود با برپایی غرفه‌هایی برای فروش زیورآلات دست‌ساز و گیاهان آپارتمانی توسط تعدادی از داوطلبان و یاوران شهر امید همراه بود که غرفه‌داران با استقبال فراوان مردم و خیرین  مواجه شدند و عواید غرفه‌ها نیز به خیریه شهر  امید رسید.

 

IMG_4138

«سید مرتضی روحانی»، مدیر عامل موسسه خیریه شهر امید نیکان در این نشست از روزهای شروع مددرسانی و تشکیل این خیریه اینطور می‌گوید: «چندسال پیش به خانه‌ای در نارمک رفتیم. جایی که مادری 25 سال بدون آب‌ گرم زندگی می‌کرد. فردی که بعد از شنیدن درد دل‌هایش فهمیدیم مادر شهید است و تمام این سال‌ها در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کرد. آن روز آنقدر شرمنده مادر شهید شدیم که تا چند روز بعد از آن حالمان خوب نبود. 11 نفر بودیم. اقدامات اولیه را از همان روزها شروع کردیم. مدت‌ها بود که از گوشه و کنار دوستان افرادی را معرفی می‌کردند که هرکدام به‌نوعی در نقطه‌ای از زندگی‌شان به گره برخورده بودند. یکی به کمک‌هزینه درمان احتیاج داشت و دیگری به کمک‌هزینه مسکن برای تسویه اجاره‌های عقب‌مانده. شروع کار بسیار سخت و طاقت‌فرسا  بود اما بزرگ‌ترین سرمایه ما حضور خیرین و انگیزه‌مان بود، انگیزه‌ای که حالا نزدیک به 400 خیر را برای کمک به 1100 خانواده  مددجو دور هم جمع کرده است.»

 

IMG_0055

چرا 575  سبد مهربانی؟

روحانی درباره اینکه چرا فقط حدود نیمی از افراد تحت پوشش، سبد مهربانی را دریافت می‌کنند ادامه داد: «همانطور  که گفته شد 1100 مددجو تحت پوشش خیریه شهر امید نیکان هستند اما در تفکیک‌های انجام شده توسط نیروهای خیریه 525 خانواده‌ای که این طرح شامل حال آن‌ها نشد نیازمندی‌های دیگری دارند. مثل خانواده‌های آبرومندی که ممکن است وسایل اولیه زندگی  و حتی خوراک و پوشاکشان را داشته باشند اما به علت بیماری از هزینه‌های درمانی برنیایند. به همین دلیل است که به هر خانواده‌ای بسته به نیازهای اعلام شده از سمت خودشان کمک‌رسانی خواهد شد

محتویات هر سبد مهربانی شامل ۱۰ کیلو برنج، ۲ قوطی روغن مایع سرخ‌کردنی، ۲ قوطی روغن پخت‌وپز، ۴ بسته ماکارونی، ۲ قوطی رب گوجه، ۲ بسته سویا، ۴ عدد تن ماهی، چای، قند و شکر، نخود، لوبیا، عدس، رشته آش، حلواشکری، شیرینی و شکلات، آجیل و ... به ارزش تقریبی ۲۵۰ هزار تومان است. کمک‌رسانی برای این طرح تا انتهای هفته پایانی سال ادامه دارد و چند روز مانده به عید قرار است این سبدها  توزیع شوند.

همچنین کمک‌رسانی خیریه به مددجویان مناطق 22‌گانه  تهران صورت می‌گیرد. در هر منطقه گروهی از همراهان شهر امید بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای پخش کمک‌های مختلف خیریه را تقبل می‌کنند و این حضور بی‌دریغ باعث می‌شود تا هزینه‌های رسیده برای کمک‌رسانی صرف امور جاری خیریه نشود و تمام آنچه از خیرین می‌رسد برای رفع نیاز یک مددجو باشد.

زردی من از تو سرخی تو از من

سال گذشته پویش مردمی با نام «دیوار مهربانی» به راه افتاد که برای تامین نیازهای نیازمندان در فصل سرد سال بود. اما خیلی از افرادی که نیاز دارند هم به خاطر آبرویشان نمی‌خواهند سمت این مهربانی بروند و از آن نصیبی ببرند. آنچه برای خیریه شهر امید نیکان اولویت و اهمیت فراوانی داشت حفظ کرامت انسانی بود. به همین خاطر قبل از سبدهای مهربانی طرحی با نام طرح زمستان گرم اجرا شد که بخشی از پوشاک و البسه نو جمع‌آوری شده در آن مدت به‌عنوان لباس عید به تعدادی از خانواده‌های تفکیک شده اهدا خواهد شد و این معنای واقعی یک کمک‌رسانی است، کمک‌رسانی در هفته آخر سال که می‌تواند لبخند سرخ مهربانی را بر لب‌های هموطنانمان بنشاند.

 

در آستانه سال نو چراغ «خانه امید» هم روشن شد!

به گفته روحانی علاوه بر تمامی اقدامات صورت گرفته در جمعیت شهر امید نیکان یکسالی هست که خیریه در حال برنامه‌ریزی است تا به همت بی‌وقفه خیرین مرکزی را برای کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست راه‌اندازی کند و حالا در هفته‌های پایانی سال 95 با تحویل این فرزندان از بهزیستی این مهربانی به بار نشست و حدود یک هفته از افتتاح این مرکز می‌گذرد. مرکز شبه خانواده «خانه امید»، واقع در خیابان ایران (منطقه 12) که از 20 دختر در رنج سنی 6 تا  12 سال به‌صورت شبانه‌روزی با حضور مربیان آموزش‌دیده و تمامی تجهیزات لازم نگهداری می‌کند.

سامانه یاری

سامانه یاری که حدود یکسال از فعالیتش می‌گذرد در واقع راهی سریع و جدید برای کمک‌رسانی در زمینه‌های مختلف و همچنین جلو بردن چندین پرونده یاری توسط یک فرد است. در این سامانه از ده هزارتومان تا صدهزار تومان یا بیشتر مبلغ هدیه شده خیرین مشخص است و خیرین می‌توانند با مشاهده وضعیت زندگی فرد مددجو متوجه شوند که این هزینه در چه موردی و چه زمانی صرف چه کاری شده است. «مسعود پیر هادی»، عضو هیئت‌مدیره خیریه شهر امید از جزئیات این طرح که برای کمک‌رسانی و حفظ کرامت انسانی توسط خیریه شهر امید نیکان در حال انجام است، گفت: «در این طرح برای حفظ آبرو و شان خانواده‌ها نام و نام خانوادگی آن‌ها ذکر نمی‌شود، بلکه موارد مورد نیاز و شرایط فعلی‌شان در حد نیاز در سایت سامانه یاری با لینک اختصاصی برای هر شخص ثبت شده است. همچنین تمام کمک‌های انجام شده در سایت قابل رویت است و گزارش مالی از زمان سپری شده، مبلغ پرداخت شده، مبلغ باقی‌مانده و زمان باقی‌مانده و درصدی که کمک شده و میزان پیشرفت پروژه به‌وسیله آن کمک، به‌صورت آنلاین در اختیار خیرین است.»

پیرهادی همچنین در رابطه با فشار هزینه‌های درمانی و لزوم وجود رسیدگی برای کمک به خانواده‌های کم‌درآمد گفت: «بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمعیت زیادی از افرادی که این روزها زیر خط فقر رفته‌اند و درآمدشان کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد بابت پرداخت هزینه‌های بالای درمانی بوده است. گاهی خیرینی که برای کمک به منزل مددجویان می‌روند می‌گویند این فرد خانه‌اش جای بدی نیست وسایل اولیه زندگی را  دارد پس چرا احتیاج به کمک دارد؟ نکته اینجاست که درست است این خانواده درآمد روزمره‌اش را دارد اما بررسی‌ها نشان داده یک هزینه درمانی سنگین به خانواده وارد شده است که از پس آن برنمی‌آید اما خانواده‌ای آبرودارند و برای حفظ آبرو و تهیه هزینه‌های درمانشان احتیاج به کمک دارند.»

او همچنین درباره اهمیت اطعام  و اکرام فعالیت‌های خیر ادامه داد: «در واقع آنچه مهم است صرفا انجام یک فعالیت خیر نیست بلکه علاوه بر کمک به نیازمندان باید یکدیگر را برای برپایی و تکرار فعالیت‌های خیرخواهانه تشویق کنیم. به‌طور مثال یکی از برنامه‌های خیریه شهر امید نیکان در ابتدای  زمستان  تحویل  بسته‌هایی برای شب یلدا بود. در ابتدا بحثی که پیش آمد این بود که بعضی از دوستان گفتند برگزاری شب یلدا از ضروریات نیست، شاید همین شب یلدا برای خیلی‌ها معمولی بگذرد اما برای پدر خانواده‌ای که آن شب بعد از تحویل بسته با موسسه تماس گرفت شبی به‌یادماندنی شد. مسئله این است که علاوه بر اکرام باید اطعام کرد همانطور که برای خودمان شب یلدا برگزار می‌کنیم برای مددجویان نیز باید برنامه داشته باشیم و تدارکی ببینیم چه‌بسا خانواده‌هایی بودند که بعد از تحویل بسته به یاوران شهر امید می‌گفتند این اولین‌بار است که شب یلدا را ‌جشن می‌گیریم.»

 

photo_2017-03-06_15-14-56

تاج گل‌ها

از دیگر نکاتی که پیرهادی به آن اشاره داشت جایگزین کردن هزینه‌های اضافی و تبدیل آن‌ها در راستای فعالیت‌های امور خیریه بود: «این روزها در مراسم یادبود سبد گل‌های بسیار مجلل با قیمت‌های چند میلیونی خودنمایی می‌کنند. هزینه‌هایی که هیچ نفعی برای بازماندگان و متوفی ندارد. یکی دیگر از فعالیت‌هایی که خیریه شهر ‌امید در این راستا انجام داده این است که سبد گل‌هایی را با بهترین کیفیت به‌صورت کرایه در اختیار مردم قرار می‌دهد. تاج ‌گل‌هایی مصنوعی با قیمتی بسیار پایین‌تر و مناسب‌تر و در نهایت عواید کرایه گل‌ها در راستای کمک به ایتام و مددجویان خیریه هزینه می‌شود. در واقع با این طرح هم اکرام فرد متوفی انجام شده است و هم عواید ‌خیری برای هر دو طرف.

 

IMG_4217

تقدیر از ‌خیرین

همچنین در پایان مراسم از خیرینی که هیچ‌گاه موسسه شهر امید نیکان را تنها نگذاشته و در طرح سبدهای مهربانی هم از هیچ کمکی دریغ نکرده بودند تجلیل شد؛ خیرین بزرگواری همچون جناب آقای محمد پیروز حمیدی مدیر شرکت «کامبیز» که علاوه بر مشارکت در طرح سبد کالا در راستای جمع‌آوری در بطری‌های پلاستیکی و اهدای ویلچر نیز فعالیت دارند که در آخرین برنامه در اوایل اسفند ماه نیز تعداد 50 ویلچر جدید را به معلولین جسمی حرکتی تحویل دادند. همچنین در ادامه تجلیل‌ها از جناب آقای رجبی نماینده شرکت «هوم کر» تقدیر شد چراکه این شرکت علاوه بر تمامی حمایت‌ها این‌بار هم در راستای تامین بخشی از وسایل سبد مهربانی همچون مواد شوینده، شامپو، مسواک و... با نهایت همدلی و صمیمیت خیرین شهر امید را یاری کرد. در پایان نیز از تمامی خیرینی که  هر آنچه در توان داشتند را برای کمک در طبق  اخلاص گذاشته بودند تقدیر شد، خیرینی که فقط به این امید که تامین و توزیع این سبدها در پایان سال دل خانواده‌های مددجو را شاد خواهد کرد قدم در این راه گذاشته بودند.

 

IMG_0212

مهربان باشیم:

www.yari.shahromid.org

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3