کد خبر : 118

شکسپیر در بیست و سوم آوریل سال 1616 در زادگاهش در سن 51 سالگی درگذشت، او حتی برای سنگ قبر خود متنی هم آماده کرده بود. روی سنگ قبرش حک شده است :«تو را به مسیح از کندن خاکی که اینجا را در برگرفته دست بردار! خجسته باد آنکه این خاک را فرو گذارد و نفرین بر آنکه استخوان هایم بر دارد.»

انتشار کتاب تازه ای با عنوان «شکسپیر و شرکا» و پروفروش شدن این کتاب در کتابفروشی ها سبب شد تا بار دیگر نام این نویسنده مشهور انگلیسی زبان بر سرزبان ها بیفتد. از سوی دیگر این روزها در سریال شهرزاد نمایشنامه «اتللو» اشاره به یکی از دیدنی‌ترین ماندگارترین آثار وی دارد. شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که شکسپیر کیست که این همه کتاب، فیلم و تئاتر از روی کارها و آثار وی ساخته می‌شود اما متاسفانه از زندگی او اطلاعات چندانی در دست نیست. شکسپیر در بیست و ششم آوریل 1564 در شهراسترانفورد انگلستان غسل تعمید داده شد. او در یک خانواده نسبتا مرفه رشد کرد و در همان شهر محل تولدش به تحصیل پرداخت و با اینکه از سواد بالایی در درس لاتین برخوردار بود، هرگز به دانشگاه نرفت.

او در سال 1582 به لندن رفت و در یک تماشاخانه به عنوان بازیگر مشغول به کار شد، کار در تئاتر و همنشینی با نویسندگان و بازیگران باعث شد استعداد نهفته او نیز شکوفا شود و چند نمایشنامه بنویسید که با استقبال عموم رو برو شد، اما از نمایشنامه‌های ابتدایی او اثری بر جا نمانده و اطلاعاتی در دسترس نیست.

 در حقیقت شهرت اصلی شکسپیر در بین مردم هم عصرش با اشعار و غزلیاتش آغاز شد، مشخص نیست شکسپیر از چه زمانی سرودن شعر را آغاز کرد ولی معروفترین منظومه او یعنی « ونوس وآدونیس» در سال 1593 به چاپ رسید. شکسپیر همچنان که شعر می‌سرود و بر شهرت خود می‌افزود و در کنار آن اولین نمایشنامه های مطرح خود همچون هنری چهارم، بازرگان ونیزی، ریچارد سوم، رویای نیمه شب تابستان و..... را نگاشت که بیشتر آنها نمایشنامه‌های با پایان خوش بودند. اما از سال 1600 شکسپیر شروع به نگارش تراژدی‌های مشهور خود کرد که نشانگر بلوغ و کمال او در نویسندگی است، که از آن جمله می‌توان به «هملت، مکبث، شاه لیر و اتللو» اشاره کرد، که در هر یک از آن ها بخشی از زوایای روح بیمار انسانی را به نقد می‌کشد. برخی از آثار مهم وی شامل هملت، مکبث ،اتللو ،شاه لیر ، ژولیوس سزار ، رومیو و ژولیت،تاجر ونیزی، کمدی اشتباهات، دو نجیب زاده ورونایی، رام کردن زن سرکش، حکایت زمستانی، هیاهوی بسیار برای هیچ، طوفان، هنری پنجم، رویای نیمه شب تابستان است. شکسپیر در بیست و سوم آوریل سال 1616 در همان شهر زادگاهش در سن 51 سالگی درگذشت، او حتی برای سنگ قبر خود متنی هم آماده کرده بود. روی سنگ قبرش حک شده است :«تو را به مسیح از کندن خاکی که اینجا را در برگرفته دست بردار! خجسته باد آنکه این خاک را فرو گذارد و نفرین بر آنکه استخوان هایم بر دارد.»

به قلم

لیلا دلارستاقی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3