کد خبر : 119

ما فکر می‌کنیم کمپین کودک کتابخوان می‌تواند جرقه‌ای باشد که حساسیت‌های موجود میان مردم ایران و افغانستان را کمرنگ کند. این کمپین در حقیقیت نوعی از تبادل فرهنگی بین دو کشور است.

کتاب ها را در خورجین دوچرخه‌اش می‌گذاشت و از این روستا به آن روستا می‌رفت، کودکان روستایی افغان، با خوشحالی دورش حلقه می‌زدند و درخواست کتاب می‌کردند. بسیاری از آنها هرگز حتی از نزدیک یک کتاب را ورق نزده بودند، چه برسد به آن که کتابی برای خود داشته باشند و بخوانند.

صابرحسینی نیکوکار افغانی تصمیم گرفت کار را گسترش دهد و به کودکان افغان در روستاهای مختلف با کمک خیرین کتاب برساند. همین مساله باعث شد تا او به ایران بیاید و کمپین خیریه «کودک کتابخوان سرزمین بدون جنگ» با مشارکت جوانان ایرانی و افغانستانی شکل بگیرد.

آزاده صادقی مدیر رسانه‌ای کمپین «کودک کتابخوان سرزمین بدون جنگ» می‌گوید: این کمپین از اسفند 94 شروع به فعالیت کرد، اما به طور رسمی از ابتدای اردیبهشت 95 فعالیت خود را به طور جدی و گسترده آغاز کرده و پوسترهای این کمپین در برخی از کتابفروشی های تهران نصب شده است و هر روز کتابفروشی‌های بیشتری به این کمپین می‌پیوندند. برهمین اساس هر کتابفروشی می‌تواند کتاب‌های اهدایی مردم به کودکان افغان را دریافت کند و سپس به ما تحویل دهد تا ما آنها را به دست کودکان افغانستان برسانیم.

وی افزود: در این مدت استقبال از این طرح در کتابفروشی‌ها بسیار خوب بوده است. برخی حتی به جای کتاب دست دوم و خوانده شده، کتاب کودک خریده‌اند و هدیه داده‌اند. همچنین برخی از ناشرین حوزه کودک قول همکاری داده‌اند و قرار است کتاب‌های خود را برای ما ارسال کنند.

وی افزود: در حال حاضر تمرکز این کمپین خیریه شهر تهران است، اما به دنبال حامی مالی هستیم تا طرح را در سایر شهرهای ایران گسترش دهیم. با توجه به خیریه بودن طرح، بسیاری از جوانانی که با ما همکاری می‌کنند؛ به صورت داوطلبانه در این طرح مشارکت دارند. اما هزینه نقل و انتقال کتاب‌ها، و مخارج جاری به نحوی است که باید از طریق حامی مالی آن‌ها را تامین کنیم.

وی با اشاره به هدف اصلی این طرح گفت:اساسا همه دوستانی که در این امر خیر با هم مشارکت می کنند؛ بر این نقطه اشتراک نظر دارند که این کار بدون هیچ گرایش مذهبی و سیاسی باید انجام گیرد. دو کشور ایران و افغانستان دوست و برادر هستند و باید اختلافات قومی و مذهبی را در این زمینه کنار گذاشت. بسیاری از کسانی که در این طرح مشارکت داشته اند و کتاب برای کودکان افغان تهیه کرده‌اند، ایرانی بوده‌اند. ما فکر می‌کنیم این کمپین می‌تواند جرقه‌ای باشد که حساسیت‌های موجود میان مردم ایران و افغانستان را کمرنگ کند. این کمپین در حقیقیت نوعی از تبادل فرهنگی بین دو کشور است.

از سوی دیگر یکی دیگر از اهداف این کمپین، اجرای پیمان حقوق کودک است. براساس این پیمان‌نامه، کودکان حق دسترسی آزاد به اطلاعات دارند و همچنین باید از حق خواندن و نوشتن برخوردار شوند.

وی در پایان افزود: ما نقطه پایانی برای این کمپین نداریم و تصمیم داریم که این کار را در طولانی مدت ادامه دهیم و حوزه اجرای آن را در ایران گسترش دهیم.   

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3