کد خبر : 121

انجمن‌های خیریه به تقویت ساختارهای بنیادی مانند آموزش و پرورش و کشاورزی در مناطق فقرزده پرداخته‌اند.این فعالیت‌های تقویت بخش البته نباید به ساخت و ساز مدرسه و یا اهدای بذر و ماشین آلات کشاورزی خلاصه شوند، چرا که این "هدایا» می‌توانند منجر به همان وابستگی شوند که کمک‌های مستقیم مالی و اهدای کالاهای ضروری به بار می‌آوردند.

در چند دهه اخیر فعالیت‌های انجمن‌های خیریه و بشردوستانه در جهان رونق بیشتری گرفته است. دامنه و حوزه کارکرد این انجمن‌ها البته متفاوت است. از قدیمی‌ترین اهداف انجمن‌های خیریه می‎توان به تلاش برای فقرزدایی اشاره کرد. هنوز هم انجمن‌های بسیاری هستند که یکی از مهمترین مشکلات پیش روی بشر را فقر جهانی می دانند. واضح ترین تاثیر فقر جهانی بیماری و مرگ و میر است. بر اثار آمار یونیسف حدود 22 هزار کودک در روز جان خود را بخاطر فقر از دست می دهند. بیماری‌هایی نظیر سل، مالاریا، آنفولانزا، و ایدز نیز از شایع‌ترین دلایل مرگ و میر در جوامعی که در فقر سپری می‌کنند به شمار می‌روند.

اما انجمن‌های خیریه چگونه به مبارزه این مشکلات می‌روند؟ روش کار انجمن‌های خیریه متفاوت است. کمک‌های مالی و اهدای وسایل و کالای ضروری زندگی از سنتی‌ترین روش‌های حمایت از افراد نیازمند به شمار می‌رود. هنوز هم انجمن‌هایی هستند که بر این پایه فعالیت می‌کنند. اما این کمک‌ها اغلب چیزی بیشتر از راه حل کوتاه مدت نخواهند بود. در بیشتر موارد حتی این کمک‌ها در بلند مدت تنها تاثیرهای منفی مانند وابستگی، سرسپردگی و از دست رفتن اعتماد به نفس ایجاد می‌کنند. به همین دلیل است که انجمن‌های خیریه زیادی تا حد امکان از این روش کمک‌رسانی دوری کرده و به جای آن به تقویت ساختارهای بنیادی مانند آموزش و پرورش و کشاورزی در مناطق فقرزده پرداخته‌اند. این فعالیت‌های تقویت بخش البته نباید به ساخت و ساز مدرسه و یا اهدای بذر و ماشین آلات کشاورزی خلاصه شوند، چرا که این "هدایا» می‌توانند منجر به همان وابستگی شوند که کمک‌های مستقیم مالی و اهدای کالاهای ضروری به بار می‌آوردند. به این دلیل بعضی از انجمن‌های خیریه دوره‌های آموزشی متعددی نیز برگزار می‌کنند تا افراد محلی دانش و اعتماد به نفس حل مشکلات را پیدا کنند و در دراز مدت از وضعیت نیازمندی خارج شوند.

از دیگر حوزه فعالیت انجمن‌های خیریه می‌توان به کمک‌رسانی در موارد بحران مانند سیل، زلزله و آتشفشان اشاره کرد. برخلاف مساله فقر، کمک‌رسانی انجمن‌های خیریه به آسیب‌دیدگان بحران‌های طبیعی اغلب کوتاه مدت یا میان‌مدت هستند. البته دلیل این تفاوت این نیست که آسیب‌دیدگان بحران‌های طبیعی احتیاج به بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی ندارند، بلکه به این دلیل است که در اغلب موارد دولت مرکزی مسئولیت ترمیم و بازسازی بلندمدت این مناطق را بر عهده می‌گیرد.

دامنه فعالیت انجمن‌های خیریه محیط زیستی

در زمینه‌هایی مانند جلوگیری از بیابان‌زایی و از بین رفتن جنگل‌ها، حمایت از حقوق حیوانات، و حفاظت از گونه‌های درحال انقراض گیاهی و جانوری  می‌باشد. هدف نهایی بخشی از این فعالیت‌ها مساعد نگاه داشتن محیط زیست برای بقا و زندگی انسان‌هاست. اما بخش دیگری از این فعالیت‌ها تنها با هدف ارزش نهادن به طبیعت و فارغ از سود گونه‌های زیستی برای انسان‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. این به این معنی است که حتی اگر یک گونه گیاهی یا جانوری هیچ سود مستقیمی برای انسان‌ها نداشته باشد نیز انجمن‌های محیط زیستی همچنان حفاظت از آن گونه را امری ارزشمند می‌دانند و برای آن تلاش می کنند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3