کد خبر : 122

اگر گشتی در اینترنت بزنیم، به ده‌ها کمپین خیریه مختلف در کشورمان برمی خوریم که هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. در یکی دو سال اخیر فعالیت‌های خیرخواهانه در ایران رشد بسیار زیادی داشته‌اند. اما تعداد نادری از آنها هستند که معمولا بازتاب جهانی پیدا می‌کنند. یکی از این کمپین‌ها، کمپین دیوار مهربانی (Wall of Kindness) بود که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی هم داشت و در دایره اصطلاحات ویکی‌ پدیا هم جای گرفت.

افزایش فعالیت‌های خیرخواهانه در ایران – مخصوصا آنهایی که توجه فعالان سازمان‌های خیریه یا جامعه مدنی خارجی را جلب کنند– ریشه در سه عامل اصلی دارد که یکی جامعه شناختی و دو دیگر مربوط به علم ارتباطات است.

ریشه جامعه شناختی

گاهی ملت‌ها در شرایط خاص ویژگی‌های خاص خودشان را بروز می‌دهند.

در فرهنگ ما ایرانی‌ها مظلومیت یک امر پسندیده است و ما دوست داریم در مقابل قدرت بایستیم. همچنین ما ایرانی‌ها مردمی بیشتر احساسی هستیم تا عقلانی.

از این رو کمک به افراد نیازمند به سبک خاص ما ایرانی‌ها از جمله شرایطی است که خصایص ایرانی بودن ما را

بروز می‌دهد.

ریشه رسانه‌ای

در کشور ما پبش از این معمولا حرکت‌های خیرخواهانه در گروه‌ها و سازمان‌های نه چندان فعال غیر دولتی شکل می‌گرفت و این گروه‌ها تلاش می‌کردند که با اجرای غیرحرفه‌ای کمپین‌های تبلیغاتی از جمله اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های خبری یا پخش بروشور و تراکت، کمک‌ها را جمع‌آوری کنند.

اما با ایجاد و گسترش رسانه‌های شبکه اجتماعی اینترنتی در این روند تغییری شگرف ایجاد شده است. این رسانه‌ها قابلیت‌های بی‌بدیلی در جغرافیای خاص اجتماعی ایران از خود نشان داده‌اند و به تدریج در همه کمپین‌های تبلیغاتی به رسانه‌ای تعیین‌کننده و موثر تبدیل شده‌اند. 

اکنون کافی است که مثلا فلان بازیگر یا خواننده‌ای که مورد علاقه ما است، در صفحه اینستاگرامش کمک به پرداخت دیه کودکان مجرم را تبلیغ کند، معمولا کمتر بازدیدکننده‌ای را می‌توان یافت که بدون توجه به این کمپین از صفحه مذکور خارج شود و این موضوع را در میان سایر مخاطبین به اشتراک نگذارد.

وجه خلاقانه

اگر بخواهیم به وجه تبلیغاتی این موضوع نگاهی فنی‌تر بیندازیم، باید بگوییم که مشارکت مخاطبین در رشد و بالندگی فعالیت‌های خیرخواهانه در واقع وجه خلاقانه آن است. فعالیت تبیلغاتی در این فضا متفاوت با بسیاری دیگر از فعالیت‌های تبلیغاتی در ایران، به هیچ عنوان کپی‌برداری نیست. وجه خلاقانه و جذاب در فرایند تبلیغی این نوع فعالیت‌ها معمولا در بستری مستعد (ریشه رسانه‌ای) و عموما بدون برنامه‌ریزی خلق شده و ماهیتی کاملا محلی (ریشه جامعه‌شناختی) به خود می‌گیرد. به همین دلیل خیلی زود مورد پذیرش قرار گرفته و طرفداران بی‌شماری پیدا می‌کنند.  


به نقل از حسن بنانج

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3