کد خبر : 124

«آراسب احمدیان »، مدیر عامل موسسه خیریه محک: «خیران اغلب علاقه‌مند هستند کمک آن‌ها صرف خرید دارو، خرید دستگاه‌های سی تی اسکن ام.آر.آی بشود اما به خیرین باید اطلاع ‌رسانی شود که تمام نیاز‌های یک بیمارستان تجهیزات یا ساختمان اصلی نیست، بلکه یک بیمارستان برای رشد و ادامه بقای کار خود به هزینه‌های دیگری هم احتیاج دارد.»

در حال حاظر سن کودکان تحت پوشش 16 سال است و قبل‌تر 14سال بوده است انتخاب  این  رده  سنی  با توجه به تعریف وزارت بهداشت از سنین کودکی تا نوجوانی تعیین می‌شود. البته بحث‌های جدیدی در ارتباط  با ارتقاع رده سنی  از 16 سال به 18 سال صورت گرفته که در صورت تصویب در محک اجرا  می‌شود. این توضیح را هم بدهم که سن ذکر شده زمان شروع بیماری و پیوستن به محک است. ممکن است نوجوان در 16 سالگی مبتلا و درمان وی تا 30 سالگی زمان ببرد و در تمام این مدت همچنان تحت حمایت سازمان محک قرار خواهد داشت.

در رابطه با تحصیل کودکان مبتلا همانطور که گفته شد از محورهای مهم محک نگاه یکپارچه و جامع به همه نیازهای کودکان مبتلا است،طبق هماهنگی‌های انجام شده با آموزش و پرورش و مدارس کودکان مبتلا  کودکان از طریق معلمان داوطلبی که با محک همکاریی لازم را انجام می‌دهند آموزش را دنبال می‌کنند و با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش امتحانات آن‌ها  نیز در همین مکان برگزار می‌شود.

محک بر  اساس میانگین‌های به دست آمده از  سال قبل هزینه درمان یک کودک در  یک سال  را به خیرین اعلام می‌کند اما در این طرح عملا کودکی به خیر معرفی نخواه  شد بلکه به صورت سمبلیک هزینه های یک کودک تحت درمان محاسبه و اعلام می‌شود زیرا موسسه خیریه وظیفه ایجاد عدالت  و بودجه‌بندی برای هزینه درمان  تمامی کودکان تحت پوشش را بر عهده دارد با  معرفی کودکان ممکن است هزینه درمانی  یک کودک تحت پوشش سالانه 50 میلیون تومن ودیگری  1 میلیون تومان باشد و نکته دیگری که در این معرفی سمبلیک  حائز اهمیت است، اینکه ممکن است یک کودک به دلیل زبان شیرین‌تر و ظاهر زیباتر بیشتر  به دل برخی افراد بنشیند و این برای او اسپانسری شود که دیگری ازآن محروم  باشد.

در بدو ورود والدین کودک مبتلا به سرطان به بخش مددکاری مراجعه می‌کنند و با آنها مصاحبه‌ای انجام می‌شود تا وضعیت اقتصادی خانواده ارزیابی شود در صورتی که کودک تحت حمایت بیمه نباشد او را تحت پوشش قرار می‌گیرد و در ادامه درصدی به نام درصد حمایتی تعیین خواهد شد و بعد از سهم بیمه بسته به شرایط اقتصادی خانواده، درصد حمایتی محک وسپس سهم بیمار مشخص خواهد شد است که متاسفانه یا خوشبختانه سال گذشته چیزی بالغ بر 95 درصد هزینه‌های سهم  بیمار را محک پرداخت کرد.

مشکلات فعلی محک

 

محک جزو مراکزی است که ساخت و اداره‌‌اش به صورت داوطلبانه بوده است و می‌توان گفت هزینه اداره هر دو سال یکبار بیماستان با هزینه یکبار ساخت بیمارستان برابری می‌کند.

 

امید است با اطلاع‌رسانی  هرچه بیشتر هیچ‌ کدام از کودکان مبتلا به سرطان به علت عدم آگاهی از امکانات از خدمات محروم نشوند. محک همواره کنار  کودکان و والدین آن ها حضور دارد برای آن ها به غیر از بحث آموزش اتاق بازی در نظر  گرفته شده است، حتی اگر وضعیت اقتصادی خانواده در  زمان ترخیص کودک نا بسامان باشد سازمان پکیج مناسبی مثل پکیج مواد غذایی در فصل سرما پکیج لباس گرم و ....را برای کودک  در  نظر  می‌گیرد چون تمامی  افراد  سازمان بر این  باورند که کودک مبتلا به سرطان نباید کودکی خود را از دست بدهد و باید امیدوار به آینده به زندگی  خود ادامه دهد.

به نقل از آراسب احمدیان مدیر عامل مؤسسه خیریه محک

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3