کد خبر : 125

بچه‌های تهران، روایت مسافرانی است که بندر کراسنوودسک در شوروی را ترک گفتند تا به سرزمینی ناشناخته بروند؛ آنچه با آن روبه‌رو شدند، بازتاب کلی رفتاری است که جامعه ایرانی در هزاره‌های تاریخ به غیر ایرانیان داشته‌اند.

کشتی کهنه و زنگاربسته روسی در بامداد مه‌آلود انزلی پهلو گرفت. آنگاه مه تا سینه درختان بالا خزید و حالا نوبت باران سرد بهاری بود که خواب را از سر کودکان آواره لهستانی برباید؛ اما آنها را در مورد راه پیش رویشان هشیار نکرد. نمایندگان آژانس یهود نام آنها را در فهرستگان خود به عنوان هم‌کیش ثبت کردند در حالی که بیشتر آنها کودکان مسیحی بودند. براساس آخرین سرشماری‌های رسمی ٩١ درصد جمعیت کنونی لهستان پیرو مذهب رومن کاتولیک‌اند. داستان کودکان آواره لهستانی که در میانه جنگ دوم جهانی در آوریل ١٩٤٢ مبلادی از اتحاد شوروی به انزلی آمدند و سپس به تهران رفتند به اندکی پیش از آغاز جنگ دوم بازمی‌گردد. حکومت سوسیالیستی استالین و آلمان با بستن پیمانی در سال ١٩٣٩ لهستان را بین خود تقسیم کردند. شوروی در سال ١٩٤٠ گروهی از لهستانی‌ها را که در میان آنها یهودیان نیز بودند به سیبری تبعید کرد. پیمان شوروی و آلمان، دوامی نیافت و نازی‌ها در تابستان ١٩٤١ به شوروی تاختند. در شرایط جدید شوروی با خروج آوارگان لهستانی از خاک خود موافقت کرد و گروهی از آنها از جمله صد‌ها کودک یتیم به تهران آمدند؛ کودکانی که در تاریخ سیاسی جهان به «بچه‌های تهران» شهرت یافتند.

ایرانیان در آن روزگار، خود با قحطی و کمبود مواد غذایی، نابسامانی سیاسی و اقتصادی و مسایل حضور نیروهای بیگانه نظامی روبه‌رو بودند. آنان اما با این وجود همه این مشکلات، از میهمان‌نوازی و پذیرش همگانی پناهندگان و مهاجران جنگی خودداری نکردند.

برای ایرانیان درگیر در جنگ دوم جهانی، گویی مهم بود «انسانیت» و «هم‌دردی» خود را به یک «انسان» پناهنده در «شرایط غیر عادی» نشان دهند. تجربه دهه‌های بعد نشان داد «رفتار یاریگرانه» ایرانیان نسبت به لهستانی‌ها در جنگ دوم چه تاثیری در نگاه اروپایی‌ها نسبت به این کشور شرق میانه داشته است. بچه‌های تهران، روایت مسافرانی است که بندر کراسنوودسک در شوروی را ترک گفتند تا به سرزمینی ناشناخته بروند؛ آنچه با آن روبه‌رو شدند، بازتاب کلی رفتاری است که جامعه ایرانی در هزاره‌های تاریخ به غیر ایرانیان داشته‌اند.

روزبه رهنما

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3