کد خبر : 128

براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، یک میلیون و 325 هزار نفر در کشورمصرف کننده موادمخدر هستند که 10 درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند و از مجموع 13 تا 15 هزار معتاد متجاهر هم تعدادی از آنان زن هستند.

آمار رو به افزایش اعتیاد در کلانشهرها از بزرگترین آسیب های اجتماعی چند سال اخیر است .در دهه‌های گذشته زنان معتاد 4.1 درصد از  آمار را به  خود  اختصاص داده بوند اما در حال حاضر  این رقم به 10 درصد رسیده است.

بر اساس گزارش  سازمان  پزشکی  قانونی از کل تلفات سوءمصرف مواد مخدر در سال گذشته ۲ هزار و ۶۷۶ نفر مرد و ۳۲۷ نفر زن بودند، این در حالی است که آمار تلفات اعتیاد در سال قبل از آن «۱۳۹۳» شامل ۲ هزار و ۶۹۱ نفر مرد و ۲۹۵ نفر زن بوده است.

همچنین در سال گذشته استان های تهران با ۷۲۹، خراسان رضوی با ۳۱۱ و فارس با ۲۳۴ بیشترین آمار فوتی و استان های کهگیلویه و بویراحمد با ۱۲، خراسان شمالی با ۱۵ و بوشهر با ۱۶ فوتی کمترین آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر را داشتند. سوءمصرف مواد مخدر در سال گذشته، جان ۳ هزار و ۳ نفر را گرفت، این آمار در مقایسه با سال ۱۳۹۳ که مرگ های ناشی از سوءمصرف مواد مخدر ۲ هزار و ۹۸۶ نفر بود، ۶ دهم درصد افزایش داشته است.چندی  پیش مدیر کل بهزیستی استان تهران در خصوص فاز ۲ جمع آوری معتادان خیابانی توضیح  داد:«بهزیستی آمادگی نگهداری ۲۲۰۰ معتاد خیابانی را در این مرحله ندارد  و ما می توانیم ۲۰۰۰ مرد و ۲۰۰ زن را در مراکز میان مدت نگهداری کنیم.» به اعتبار آمارهای کشوری نرخ شیوع اعتیاد در بین دانشجویان رشته‌های غیر پزشکی 2.6 درصد و در بین دانشجویان رشته‌های پزشکی 1.6 درصد است که این نشان‌دهنده آن است که اعتیاد حتی در کسانی که از مضرات اعتیاد آگاهی دارند هم وجود دارد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3