کد خبر : 135

مفهوم طلاق عاطفی از دید آسیب شناسان اجتماعی: واژه طلاق در جوامع سنتی ناپسند شمرده می شودو به همین دلیل اکثر خانواده‌‌ها تلاش می‌ کنند تا این جدایی رسمی انجام نشود، عامل دیگری که بیشتر زنان با آن مواجه اند این است که احساس می کنند بعد از جدایی همه چیز به ضررشان تمام می‌‌شود و از آنها سواستفاده می شود و از سوی جامعه و برخی افراد مورد بی‌ حرمتی قرار می گیرند. مشکل جنسی هم از دیگر علت‌های مهمی است که آسیب شناسان اعلام کرده اند، عده ای دیگر از افراد هم به خاطر فرزنداشان ترجیح می‌دهند که با تمام بی مهری که نسبت به یکدیگر دارند جدایشان به جدایی رسمی ختم نشود.

طلاق عاطفی، طلاق مدرن

بسیاری از کارشناسان معتقدند  طلاق عاطفی پدیده‌ای مدرن است و با پیشرفت جامعه و افزایش درجه توقعات از یکدیگر و برآورده نشدن آن به‌دلیل شناخت ناکافی و نادرست از طرف مقابل، روابط زوجین کم‌کم سرد می‌شود، آمار این نوع از طلاق دست کمی از طلاق‌های ثبت شده ندارد عده‌ای از این والدین تصور می‌کنند انتخاب این نوع از طلاق کار درستی است تا مُهر بچه‌ ی طلاق بر روی فرزندانشان نخورد.

 

طلاق عاطفی تحصیل‌کرده‌ها 3 برابر است

دکتر مجید ابهری، رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی با اعلام اینکه غرور کاذب و قبول نکردن نظریات منطقی زن و شوهر در میان افراد تحصیل کرده از علل افزایش طلاق عاطفی است، به «شهرامید» گفت:«یکی از مسایلی که عموما به جدایی از جمله از نوع عاطفی آن می انجامد، منِ بزرگ شده افراد است. در واقع برای اینکه آنها بتوانند این من را به ما تبدیل کنند دچار مشکل می‌شوند. اما در ارتباط با طلاق عاطفی این اتفاق به صورت تدریجی رخ می‌دهد. یعنی زوج‌ها عموما در طول زمان و رفته و رفته از هم فاصله می‌گیرند. در برخی موارد هم اتفاقی ناگهانی برای مثال یک خیانت می‌تواند آنها را هم از دور کند.»

 

80 درصد مردم دارای الگوهای رفتاری اشتباه هستند

علاوه بر همه اینها بخشی از ماجرای طلاق عاطفی کاملا در حوزه رفتارشناسی و روانشناسی تحلیل می‌شود، ثریا فروتن شاد از کارشناسان روانشناسی معتقد است :«80 درصد مردم دارای الگوهای رفتاری اشتباه هستند، ولی فکر می‌کنند درست رفتار می‌کنند. تعداد بسیار محدودی از مردم هستند که روش رفتاری درست با همسرشان را می‌دانند.»

به گفته او  بیشتر ازدواج‌ها با عشق، علاقه و حتی آشنایی سطحی و متاسفانه بدون شناخت کافی طرفین از شخصیت و اخلاق همدیگر صورت می‌گیرند.مردم ایران کمتر اهل مطالعه؛ مشاوره و استفاده از کلاس‌های آموزشی هستند و همین موضوع آنها را برای حل مشکلات رفتاریشان در روابط مشترک و زندگی خانوادگی با مشکل مواجه می‌کند:«یکی از دلایل عدم مطالعه مردم ما این است که کلا اعتماد به نفس کاذب فرهنگی داریم و فکر می‌کنیم همه چیز را می‌دانیم.»

 

چگونه از  وقوع طلاق خاموش  جلوگیری کنیم؟

دکتر شاه حسینی از روان‌شناس بالینی درباره راه‌‌های جلوگیری از ایجاد طلاق عاطفی در میان زوج‌های جوان گفت:«رسانه‌ها نقش مهمی در آموزش‌های لازم برای ازدواج مناسب جوانان دارند. همچنین مراجعه به مشاوره از‌‌ همان ابتدا برای داشتن معیارهای مناسبی در انتخاب همسر، بسیار موثر خواهد بود. از سوی دیگر زن و مرد در زندگی مشترک باید زمان بیشتری را برای یکدیگر صرف کنند تا بتوانند این حس را در شریک زندگیشان ایجاد کنند که حضورش در زندگی چقدر با اهمیت است. در این میان تلاش برای استفاده از دوره‌های مشاوره، تلاش برای گفت و گو به جای سکوت در مواقعی که فاصله ایجاد شده، می‌تواند کمک کننده باشد. به هر حال این مهم است که زوجین اگر احساس سردی در رابطه می‌کنند به آن بی‌تفاوت نباشند و اجازه ندهند این تا جایی پیش برود که آنها را به جدایی رسمی و پایان رابطه برساند.»

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3