کد خبر : 139

وارن مخالف انتقال ثروت از نسلی به نسل دیگر است، از این رو اعلام کرد که بیش از 70 درصد ثروتش، 37 میلیارد دلار، را به صورت کمک‌های سالانه به موسسه بیل و ملیندا گیتس، بزرگ ترین موسسه خیریه‌ جهان، اهدا می‌کند تا در زمینه پزشکی، انرژی های پاک، بهداشت و ... سرمایه‌گذاری شود.

وارن بافت که در روز 30 اوت سال 1930 به دنیا آمده کار را از 13 سالگی با پخش روزنامه شروع کرد و بعدها ثروت زیادی به دست آورد. او در ماه ژوئن سال 2006 که 83 درصد از دارایی‌هایش را به بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد، به عنوان بزرگ‌ترین بخشنده جهان شناخته شد و تا این زمان فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشت.

دوران کودکی

هاوارد بافت، پدرِ وارن تاجر و سیاستمدار بود و استعداد وارن در زمینه پول و تجارت و مهارتش در محاسبه دقیق اعداد که تنها فرزند پسر خانواده - پس از دو دختر - بود پدر را متحیر کرده بود. او در شش سالگی، شش جعبه‌ کوکا کولا به ارزش 25 سنت از فروشگاه پدر بزرگش خرید و هر بطری را به ازای پنج سنت فروخت؛

 

صبر و شکیبایی؛ اصل مهم سرمایه‌گذاری

او کار را با رفتن به در خانه‌‌ها و فروش آدامس، نوشابه کوکا‎‌کولا و مجلات هفتگی شروع کرد و مدتی نیز در مغازه پدر بزرگش مشغول بود. در 11 سالگی سه سهم شرکت citesservice را به قیمت هر سهم 144 دلار برای خود و خواهر بزرگش خرید که ارزشش پس از مدت کوتاهی کم شد، اما وارن وحشت زده واکنشی نشان نداد تا ارزش سهام به 150 دلار رسید و بالافاصله آنها را فروخت که به شدت پشیمان شد چون ارزش هر یک از سهام این شرکت به بیش از 200 دلار رسید.

 

همکاری وارن و بن گراهام

در سال 1954؛ بن گراهام، استاد دانشگاه بافت و سرمایه گذار مشهور، از او دعوت کرد تا با حقوق سالانه 12 هزار دلار برایش کار کند. سرانجام وارن بعد از مدت‌ها انتظار به آنچه می‌خواست رسید. بافت و همسرش در حومه شهر نیویورک خانه‌ای اجاره کردند.

 

تولد دومین فرزند بافت؛‌هاوارد گراهام

در سال 1954‌هاوارد گراهام دومین فرزند بافت متولد شد و نامش را پس از ترکیب اسامی پدر و استاد مورد علاقه اش انتخاب کرد. او اکنون به ‌عنوان مدیر ارشد اجرایی در شرکت‌‌های برکشایر هاتاوی، کوکاکولا و آرچر دانیلز میدلند مشغول کار است، اما فعالیت اصلی‌اش کشاورزی است و مالک مزرعه‌ای 1.6 کیلومتر مربعی در ایالت نبراسکاست.

 

امور نیکوکارانه

وارن مخالف انتقال ثروت از نسلی به نسل دیگر است، هم از این رو در ژوئن 2006 اعلام کرد که بیش از 70 درصد ثروتش، 37 میلیارد دلار، را به صورت کمک‌های سالانه به موسسه بیل و ملیندا گیتس، بزرگ ترین موسسه خیریه‌ جهان، اهدا می‌کند تا در زمینه پزشکی، انرژی های پاک، بهداشت و ... سرمایه‌گذاری شود.

 

ثروت وارن بافت

او وقتی در سال 1990 بخشی از سهام برکشایر هاتاوی را فروخت به یک بیلیونر تبدیل شد.

درآمد سالانه او در سال ۲۰۰۶ میلادی حدود ۱۰۰ هزار دلار بود که در مقایسه با استانداردها ناچیز است. مجله تایم در سال 2007 نامش را در زمره 100 شخصیت پر نفوذ جهان قرار داد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3