کد خبر : 140

سفر یک روزه به روستای شهرستانک، به اندازه‌ای زیبا و خاطره انگیز است که دوباره وسوسه خواهید شد به این روستا سفر کنید. شهرستانک روستایی بسیار زیبا که در 84 کیلومتری تهران است که ناصرالدین شاه نیز نتوانست از آن بگذرد و تقریبا 120 سال پیش کاخی ییلاقی در آن ساخت تا دست کم یک‌ بار در سال به آنجا سفر کند. این روستا در 54 کیلومتری شمال غربی کرج واقع شده و با این که منطقه‌ای ییلاقی است اما در پاییز زیبا‌تر از تابستان است.

چطور برویم؟

در حال حاضر بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه آسفالت هشت کیلومتریی است که از جاده کرج - چالوس، نرسیده به گچسر منشعب شده و به شهرستانک می‌رسد. آزاد راه تهران - شمال نیز در آینده از نزدیکی شهرستانک عبور می‌کند.

 

خودروی سواری: پس از 44 کیلومتر رانندگی در جاده چالوس و عبور از روستای آسارا به دو راهی شهرستانک می‌‌رسید. یک تابلوی بزرگ سبز رنگ مسیر روستا را نشان می‌دهد. از آنجا تا روستا نیز باید 10 کیلومتر رانندگی کنید.

 

اتوبوس یا تاکسی: اگر قصد دارید با استفاده از تاکسی یا اتوبوس‌هایی که به شهرهای شمالی می‌ روند به روستای شهرستانک سفر کنید باید در دو راهی شهرستانک پیاده شوید و منتظر خودروهای عبوری شوید.

 

آنچه در مسیر خواهید دید

 

کاخ ناصری

جاده ناصری، راهی که از زمان های دور شهر ری را به مازندران متصل می‌کرد و در دوره قاجار توسعه یافت از این آبادی می‌‌گذرد و کوهنوردان هنوز از این مسیر استفاده می ‌کنند.

 

کتیبه قجری

در ضلع شرقی کاخ  کتیبه‌ای بزرگ قرار دارد که ارتفاعش بیش از چهار متر است. ساکنان روستا می‌‌گویند  ناصرالدین شاه که مشغول استراحت بوده پس از سقوط این سنگ از کوه رو به ‌رو دستور می ‌دهد شرح این ماجرا را روی سنگ حکاکی کنند.

 

قلعه دزدبند

بعد از تماشای کاخ می‌‌توانید به روستا برگردید یا به سمت کوه و قلعه دزد بند بروید. مسیر سمت چپ کوه شاه‌‌نشین به سمت قلعه می‌‌رود. برای رسیدن به قله باید نیم ساعت پیاده‌روی کنید. البته فقط چند دیواره از این قلعه باقی مانده و اگر تجربه چندانی در کوهنوردی ندارید، بهتر است منصرف شوید.

 

چشمه گُله گیله

اگر از کاخ عبور کنید و به سمت شمال بروید به چشمه‌ای می‌‌رسید که از زیر سنگی بزرگ می‌‌جوشد. آب چشمه زلال است و به رودخانه می‌ریزد. نزدیک چشمه درختان خودرو گردو، گیلاس و آلبالو وجود دارند که در فصل تابستان سرشار از میوه‌اند.

 

درخت اورس

اگر از پیاده‌‌روی بازگشتید و وقت داشتید، 20 دقیقه در مسیر خاکی که در جنوب شرقی روستاست پیاده‌روی کنید تا به درخت کهنسال و 300 ساله سرو که 17 متر ارتفاع دارد برسید که محلی‌ها آن را  هورست می نامند.

 

متاسفانه در روستا و مسیر پیاده‌روی تا کاخ امکانات رفاهی وجود ندارد، پس پیش از آغاز سفر باید مواد لازم برای تهیه غذا را تهیه کنید. البته از چند بقالی که در روستا وجود دارند می‌توانید گردو، عسل و لبنیات تهیه کنید. یادتان باشد بهترین مکان برای صرف غذا و چادر زدن، محوطه باز و مسطح نزدیک کاخ ناصری است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3