کد خبر : 151

پروین هدایتی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات ورود زنان در دنیای کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری بحث‌های فرهنگی و اجتماعی است. نداشتن اعتماد به نفس وخودباوری در میان زنان ازیک سو و باورهای نادرست جوامع از حضور زنان در عرصه اقتصادی از سوی دیگر باعث تشدید استفاده نشدن از ظرفیت‌های زنان شده است.

معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده دولت دهم با اشاره به نقش مشاغل خانگی در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: متاسفانه در کشور ما واژه مشاغل خانگی عمدتا با صنایع دستی و یا غذایی برابر دانسته می‌شود در صورتی که لازم است با همکاری حوزه‌های صنعتی زمینه تولید بدون کارخانه را فراهم کنیم. در این شرایط می‌توان بخشی از کالاها را در خانه و با قیمت ارزان‌تر تولید کرد.

 

پروین هدایتی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات ورود زنان در دنیای کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری بحث‌های فرهنگی و اجتماعی است، افزود: این موضوع موجب شده که سال‌ها جوامع مختلف از نیمی از جمعیت فعال خود در فرایند تولید و خلق ثروت محروم و زنان به مصرف کننده تبدیل شوند.

 

معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده دولت دهم تصریح کرد: نداشتن اعتماد به نفس وخودباوری در میان زنان ازیک سو و باورهای نادرست جوامع از حضور زنان در عرصه اقتصادی از سوی دیگر باعث تشدید استفاده نشدن از ظرفیت‌های زنان شده است.

 

وی در ادامه گفت: کمبود اعتماد به نفس برای شروع و ادامه یک روند سرمایه‌گذاری ، پذیرش ریسک‌های تجاری، انجام مذاکرات تجاری، انجام امور مالی از طریق "اوراق بهادار" و عمدتا "چک" از دیگر دشواریهای زنان است.

 

معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده دولت دهم اضافه کرد: ایجاد تعادل میان کسب‌وکار و خانواده و قرار دادن زمانی برای کار و وقتی برای رسیدن به مسائل خانوادگی، به گونه‌ای که خدشه‌ای به خانواده وارد نیاید چالش مهم دیگر ورود زنان به دنیای سرمایه‌گذاری و تولید است البته به این مسئله غالبا عدم همکاری،حمایت و پشتیبانی افراد خانواده را باید اضافه کنیم.

 

وی تاکید کرد: برنامه‌ریزی نکردن بخش دولتی وحتی تعاونی در جلب مشارکت زنان در زمینه به‌کارگیری سرمایه های خرد و اندک آنان در مسیر تولید، موجب غیر فعال شدن بخش مهمی از سرمایه های جامعه شده است.

 

هدایتی در ادامه اظهارکرد: دولت باید به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی در نقش حمایتگری وتسهیل‌گری وارد شود و از طریق راه‌اندازی کسب و کارهای خوشه‌ای امکان توسعه اقتصاد محلی یا منطقه‌ای را با استفاده از استعدادها و تواناییهای بالقوه و باالفعل فراهم سازد.

 

معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان دولت دهم با اشاره به هزینه‌هایی مانند مالیات، بیمه و اجاره گفت: این هزینه‌ها شرایط سختی را برای تولیدکنندگان خرد به وجود می آورده است؛ البته قوانین حمایتی مانند قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار وجود دارد؛ اما چندین سال است که به آن‌هاعمل نمی شود و مجموع این شرایط موجب ورشکستگی و سرخوردگی تولیدکنندگان و افزایش ریسک جهت ورود به بازار کار و تولید شده است.

 

هدایتی در پایان اظهارکرد: متاسفانه اقتصاد ما هم چون سایرمولفه‌ها سیاسی شده است و از ظرفیت‌های اجرایی و مدیریتی زنانی که توانایی ایفای نقش در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را دارند استفاده نمی‌شود.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3