کد خبر : 168

موسسات خیریه‌ بسیاری در کشورمان اقدام به انجام کارهای خیر می‌کنند، اما موسسات خیریه اندکی هستند که به‌طور تخصصی در حوزه توانمندسازی و کارآفرینی متمرکز شوند.

گفتگو با محمد علی شرافت مدیر عامل موسسه همیاران توسعه دانش  درباره حوزه فعالیت بنیاد دانش

 

درباره بنیاد دانش برایمان بگویید؟

در کشور ما افراد و کودکان بااستعداد زیادی هستند که به دلیل فقر فرهنگی و مالی خانواده‌هایشان از مسیر رسیدن به موفقیت باز می‌مانند. این افراد اگر در حوزه تحصیل مستعد باشند مجبور به ترک تحصیل و اگر در حوزه‌های دیگر فرهنگی، هنری و ورزشی نیز استعدادی داشته باشند باز به همان دلیل فقر از ورود به چنین حوزه‌های منع می‌شوند. همین موضوع مهم باعث شکل‌گیری موسسه خیریه بنیاد دانش شده است. موسسه‌‌ای که قرار است به دانش‌آموزان  بی‌بضاعت و  بااستعداد که از نعمت پدر محروم هستند،  در جهت رسیدن به موفقیت‌های بهتر اجتماعی کمک کند. در زمان شکل‌گیری این موسسه، به دلیل وجود محدودیت‌های مختلف و  همچنین به منظور ارائه خدمات  بهتر، برروی قشر خاصی از جامعه یعنی ایتام  متمرکز شدیم. بنابراین مخاطبان اصلی موسسه همیاران توسعه دانش،  دانش‌آموزان یتیم بی‌بضاعت و بااستعداد هستند.

مخاطبان اصلی این بنیاد از چه طریقی انتخاب می‌شوند؟ آیا آن‌ها خودشان نیز می‌توانند به موسسه مراجعه و از خدمات آن بهره‌مند شوند؟

 بنیاد دانش مخاطبان اصلی خود را از مجاری مختلفی گزینش می‌کند. از مجاری‌ای مانند مدارس، کمیته امداد، افراد خیّر  و .... افراد  شخصا نیز  از طریق نام‌نویسی در سایت بنیاد دانش می‌توانند به  مخاطبان اصلی بنیاد بپیوندند. در این راستا افراد دیگری نیز می‌توانند با مراجعه به سایت افراد خاص را  به موسسه معرفی کنند.   اما در حال حاضر بنیاد بیشتر از طریق مدارس و آموزش و پرورش اقدام به جذب بورسیه می‌نماید. سه شاخصه یتیم بودن، بی‌بضاعت بودن و داشتن معدل بالا و یا استعداد خاص از شرایط اولیه پذیرش در بنیاد دانش است. دانش‌آموزان  بعد از تکمیل فرم و احراز شرایط اولیه به بنیاد معرفی و توسط تیم محقق وضعیت مالی آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تایید به مرکز مشاوره معرفی تا تست‌های مختلفی در زمینه استعدادسنجی برروی آن‌ها انجام شود. افراد بعد از گذراندن مراحل فوق و در صورت دارا بودن شرایط لازم وارد بنیاد می‌شوند.

محوریت عملکرد بنیاد فقط برروی آموزش  افراد است یا اینکه  بنیاد ابعاد دیگر زندگی افراد تحت‌پوشش خود را نیز در نظر می‌گیرد؟ 

در ابتدای فعالیت، هدف بنیاد ارائه خدمات صرفا در حوزه هدایت تحصیلی و آموزش بود ولی بعد از مدتی متوجه شدیم که آموزش صرف نمی‌تواند کارساز باشد چرا که افراد تحت‌پوشش بنیاد با مشکلات زیادی مانند فقر مالی، بیمارهای مختلف و... روبرو بودند و بنیاد باید علاوه بر کمک‌های تحصیلی شرایط محیطی مطلوبی را نیز برای آنها فراهم می‌کرد تا کمک‌های تحصیلی اثربخش شوند. همین مسائل باعث شد که بنیاد به خانه‌های این افراد ورود کند و سعی نماید حداقل شرایط محیطی لازم را  برای آن‌ها فراهم آورد تا دانش‌آموز بتواند با فراغ بال بهتر ادامه تحصیل بدهد. بر این اساس علاوه بر ارائه خدمات آموزشی، بنیاد اقدام به ارائه خدمات مشاوره‌ای،  پزشکی، ارائه کمک هزینه پوشاک و تغذیه و همچنین تلاش برای توانمندسازی مادران و دانش آموزان نیز می‌کند.

از دیگر خدمات بنیاد برایمان بگویید؟

همانطور که قبلا نیز گفتم بنیاد  علاوه بر خدمات آموزشی و پرورشی که محور اصلی فعالیت‌هایش است، خدمات مشاوره‌ای، پزشکی و مددکاری نیز در دستور کار بنیاد قرار دارد. بنیاد اهتمام جدی به توانمندسازی دانش‌آموزان بمنظور استقلال شخصیتی و مالی آنها دارد.

کمک‌های مردمی به بنیاد چگونه است؟ و مکانیزم هزینه‌کرد پرداخت‌های صورت‌گرفته برای دانش‌‌آموزان چگونه صورت می‌گیرد؟

بنیاد دانش برای تامین هزینه‌های دانش‌آموزان  از مردم دعوت به‌ همکاری می‌کند، افرادی که دعوت بنیاد را می پذیرند به عنوان همیار دانش‌آموز به‌طور متوسط ماهانه مبلغ ١٥٠ هزارتومان پرداخت می‌کنند. این مبلغ در حوزه‌های آموزشی و پرورشی، مشاوره‌ای، پزشکی، کمک‌هزینه پوشاک، کمک‌هزینه غذایی و پرداخت‌های ماهانه هزینه می‌گردد. البته سعی می‌شود با تعامل با موسسات و یا افراد خیّر و متخصص در حوزه‌های مورد نیاز از خدمات آنها تحت قالب مسئولیت اجتماعی و یا با حداکثر تخفیف استفاده شود. در نتیجه  هزینه‌ها و مبالغ صرفه‌جویی شده به مناسبت‌های مختلف به دانش‌آموز پرداخت می‌گردد و قسمتی از آن  نیز در قلک هر دانش‌آموز ذخیره  می‌شود تا در  مواقع ضروری برای او  هزینه شود.

در حال حاضر چند نفر دانش‌آموز تحت پوشش بنیاد هستند؟ و هزینه‌های بنیاد از چه طریقی تامین می شود؟

تعداد افراد تحت‌پوشش و در حال جذب در حدود ٢٠٠نفر است و سعی می‌شود در صورت تامین بودجه لازم تا آخر سال به حدود ٦٠٠نفر افزایش یابد. هزینه‌های بنیاد توسط مردم تامین می‌شود و این بنیاد هیچ‌گونه وابستگی به  نهاد دولتی و یا سیاسی ندارد.

در حوزه کارآفرینی نیز برای این دانش‌آموزان کاری انجام داده‌اید؟

تمام تلاش بنیاد این است که بورسیه‌شدگان مستقل و با داشتن تجربه عملی وارد بازار شوند. به همین دلیل برروی زبان و علم کامپیوتر آن‌ها بصورت  ویژه متمرکز شده‌ایم. بنیاد می‌داند که بورسیه‌شدگان با داشتن این دو توانایی راحت‌تر می‌توانند جذب بازار کار شوند. از طرفی بنیاد اگر حس کند دانش‌آموزی  توانایی ورود به دانشگاه‌های خوب را ندارد او را به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای راهنمایی خواهد کرد. بورسیه‌شدگان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای دوره‌های تخصصی خاصی را می‌گذرانند و بنیاد تلاش می‌کند بورسیه‌شدگان  اوقات فراغت خود را در کارخانه‌ها و موسسات مختلف بگذرانند  تا تجربه لازم را برای ورود به بازار کار بدست بیاورند. در این بنیاد تلاش شده که کرامت انسانی افراد حفظ شود به همین دلیل دانش‌آموزان را بورسیه و مددکاران را کارشناس صدا می‌زنیم. وضعیت مالی بنیاد شفاف است و به صورت آنلاین در اختیار تمامی همیاران قرار می‌گیرد. از طرفی در تبلیغات نیز نگاه مثبتی را به مخاطبان القاء می‌کنیم و هیچ‌گاه با تحریک احساسات از کسی کمک نگرفته‌ایم. بنیاد بهترین‌ها را برای بورسیه‌شدگان  در نظر گرفته و هرگاه برنامه‌ای اجرا می‌کند، از معروف‌ترین افراد دعوت به عمل می‌آورد.  سعی‌مان بر این است به دانشآموزان  اعتماد به‌نفس بدهیم. به آن‌ها یاد بدهیم که چگونه باید برای موفقیت تلاش کنند. بنیاد فراملیتی و فراجناحی عمل می‌کند. مذهب و ملیت افراد تحت پوشش بنیاد مهم نیست و هیات مدیره تلاش ندارد که مذهب و عقایدش را به افراد تحت‌پوشش خود دیکته کند.  در مجموع هدف ما تربیت افراد مفید و کاردان برای جامعه است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3