کد خبر : 169

امروزه به لطف وجود اینترنت به‌سادگی به خیل عظیمی از اطلاعات دسترسی داریم. کافی‌است کلیک کنید و وارد دنیایی بی‌‌پایان شوید. من هم مثل خیلی از شما جذب وب سایت‌هایی چون ویکی‌پدیا، پادکست، فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب و ایمیل می‌شوم. گرچه امروزه اطلاعات فراوان است اما این همیشه به نفع ما نیست. وفور اطلاعات گاهی به ما آسیب می‌رساند. چند ماه پیش احساس کردم در دریایی از اطلاعات غرق می‌شوم. فرقی نمی‌کند مشغول انجام چه کاری بودم. در هر کجا که بودم، در محل کار یا خانه یا در کنار دوستان، همیشه عاملی بود که حواس مرا پرت کند و اجازه ندهد تمرکز کنم. تلاش می‌کردم خلاف جهت سیل اطلاعات دیجیتال شنا کنم اما وسوسه می‌‌شدم لپ‌ تاپ یا گوشی‌ام را چک کنم که نتیجه‌اش چیزی جز خستگی و استرس نبود. زمانی به عمق این فاجعه پی بردم که فهمیدم در طول سال 2014 تنها چهار کتاب خوانده‌ام.

ساختار مغز انسان

تا به حال از خود پرسیده‌‌اید چرا همیشه از اطلاعات جدید استقبال می‌کنید؟ بر اساس تحقیقات علم عصب‌شناسی، مغز انسان به‌ گونه‌ای طراحی شده که همواره دریافت اطلاعات جدید را به هر چیز دیگری (مثل غذا یا خواب) ترجیح می‌دهد.

هر عامل محرکی مثل دکمه رفرش ایمیل یا صدای " دینگ " توییتر یا اپلیکیشن‌ها که به شما می‌گوید اطلاعات جدیدی در راه است، باعث ترشح دوپامین در مغز می‌شود. افزایش دوپامین باعث می‌شود تا همواره نسبت به هر لذت یا خوشحالی بالقوه‌ای گوش بزنگ باشیم و مغز ما همواره به دنبال محرک‌هایی است که منجر به ترشح دوپامین می‌شوند.

دکتر دانیل لویتین، عصب‌شناس دانشگاه نیویورک می‌گوید:" مغز تنها دو درصد از کل وزن انسان را تشکیل می‌دهد اما حدود 20 درصد کل انرژی بدن، صرف فعالیت‌های مغز می‌شود. زمانی که شما در حال استراحت هستید یا از پنجره به مناظر نگاه می‌کنید، مغز نیز در حال استراحت است و ساعتی 11 کالری مصرف می‌کند. هنگام مطالعه کتابی که نیاز به تمرکز دارد، حدود 42 کالری توسط مغز مصرف می‌شود. اما شاید باور نکنید که دریافت خیل عظیمی از اطلاعات جدید باعث می‌شود تا مغز شما حدودا 62 کالری مصرف کند به‌خصوص اگر از مطلبی به مطلب دیگر بروید. "

او می‌افزاید:" کسانی که زمان‌شان را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند تا بهتر تمرکز کنند، کار بیشتری انجام می‌دهند و کمتر خسته می‌شوند. "

 

 

چه باید کرد؟

برای ما، فرار کردن از دیجیتالی شدن تقریبا غیرممکن است. بنابراین باید به دنبال راهی بگردیم که دست‌کم در ساعات غیر کاری، از دنیای دیجیتال بپرهیزیم. بدین منظور برنامه‌ای طراحی کردم تحت عنوان " کتاب خواندن را از سر بگیر. "

با اجرای قواعد زیر توانستم از دنیای دیجیتال فاصله بگیرم و اطلاعاتی که می‌خواستم را به آرامی دریافت ‌کنم:

1- وقتی به خانه برمی‌گردم، لپ‌تاپ و گوشی خود را کنار می‌گذارم. ابتدا ایجاد چنین تغییری برایم خیلی وحشتناک بود. اما بهتر است چک کردن ایمیل‌های‌تان را به فردا موکول کنید تا ذهن‌تان از هرگونه مشغله کاری آزاد شود.

2- بعد از شام، دور اینترنت و تلویزیون را خط می‌کشم. باید اعتراف کنم این تغییر از همه موثرتر بود. یکی دو ساعت بعد از شام، تنها ساعات فراغت من است پس بدون معطلی سراغ کتابم می‌روم.

3- موقع خواب گوشی، تبلت یا وسایلی از این دست را از خود دور می‌کنم. این اولین اقدام برای دوری از دنیای دیجیتال بود. ممکن بود گاهی دو قانون اول را نادیده بگیرم اما این یکی را هرگز.

حالا با اجرای این سه قانون، زندگی من زیر و رو شده است. زمان بیشتری برای کارهای مختلف دارم، بهتر تمرکز می‌کنم و هنگام حل مشکلات خلاقانه‌تر عمل می‌کنم. انرژی بیشتری دارم و استرس و فشار کمتری را تحمل می‌کنم.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3