کد خبر : 171

فکر کردیم بهترین راه برای کمک به زنان بی‌بضاعت سینما این است که از خود سینما درآمدی برای کمک به آنها داشته باشیم تا سینما به سینما کمک کند. همه ما از خانواده بزرگ سینما هستیم و این بهترین شکل از درامدزایی است که از خود سینما و حرفه‌ای که عاشقانه دوستش داریم برای انجام این عمل خیر کمک بگیریم.»

سینما قرار است به سینما کمک کند. بازیگران و کارگردان‌ها با فیلمنامه‌خوانی از زنان بی‌بضاعت سینما و تئاتر حمایت می‌کنند تا به گفته فرشته طائرپور از خود سینما راهی برای کمک به اهالی آن درآمدزایی شود.

سینمایی‌ها و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر دور هم جمع می‌شوند تا ضمن فیلمنامه‌خوانی تحت عنوان «فیلم‌هایی که دوست داشتیم» به زنان سینما و تئاتر ایران هم کمک کنند.

مجموعه فیلمنامه‌خوانی‌های «فیلم‌هایی که دوست داشتیم» فیلمنامه‌خوانی فیلم‌های ماندگار سینمای ایران به نفع بانوان کم‌بضاعت سینما و تئاتر، زیر نظر فرشته طائرپور، رسول صدرعاملی و مجید مظفری و نازنین کریمی به عنوان مجری طرح از این پس روزهای شنبه هر هفته با پشتیبانی خانه سینما، بنیاد سینمای فارابی، شهرداری و زیباسازی شهر تهران، خیریه یاران برکت مهر و صندوق حمایت هنرمندان در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

 

اولین نشست این فیلمنامه‌خوانی‌ها که کارگردانی آن از سوی محمدعلی سجادی انجام شد، با خوانش فیلمنامه «اجاره‌نشین‌ها» اثر داریوش مهرجویی از 11 اردیبهشت در فرهنگسرای اندیشه انجام شد. همچنین مجید مظفری (عباس آقا)، ثریا قاسمی (مادر)، رضا بهبودی (قندی)، سیامک صفری (سعدی)،‌ بهنوش طباطبایی (خانم مهندس افجیه)، هوتن شکیبا (مهندس)، امیردلاوری (اقای توسلی)، نسیم ادبی (خانم توسلی)، سیروس همتی (مش مهدی)،‌ داریوش سلیمی (آقا باقری)، سهراب دانش بهزادی (سالک)، نازنین کریمی (خانم کوچیک) نقش‌خوان‌های این کار بودند.

نازنین کریمی، مجری طرح فیلمنامه خوانی«فیلم‌هایی که دوست داشتیم» در مورد اجرای این ایده و کمک به زنان بی‌بضاعت سینما و تئاتر گفت:«در مورد تجربه این اتفاق در سینما اظهار نظر نمی‌کنم چون اطلاعات کافی ندارم و نمی‌توانم جواب قطعی بدهم. قطعا هنرمندان ما که همیشه پیگیر کار خیر هستند، فعالیت‌هایی از این دست انجام داده‌اند و خوانش نمایشنامه و فیلمنامه‌هایی برای انجام کار خیر اتفاق افتاده است اما من و همکارانم تا پیش از این به صورت فردی عمل می‌کردیم. خوشحالم که شکل‌گیری این پروژه توجهات بسیاری را جلب کرد و به قول معروف سر و صدای زیادی در رسانه‌ها به راه انداخت تا بسیاری متوجه کار ما شوند.»

 

او سپس به جزئیات بیشتری در مورد انجام این کار اشاره کرد:«شکل‌گیری خوانش فیلمنامه‌های مطرح سینما در ابتدا کاملا دلی اتفاق افتاد و فکر کردیم بهتر است از این راه فکری برای زنان بی‌بضاعت سینما و تئاتر داشته باشیم. با وجود آنکه تجربه اولمان در این راه بود اما پیش‌بینی می‌کردیم که این طرح بتواند مورد استقبال قرار بگیرد چرا که همه ما به برخی فیلمنامه‌های مطرح تعلق خاصی داریم.»

او ادامه داد:«خانم طائر پور در مورد این پروژه می‌گوید که فکر کردیم بهترین راه برای کمک به زنان بی‌بضاعت سینما این است که از خود سینما درآمدی برای کمک به آنها داشته باشیم تا سینما به سینما کمک کند. همه ما از خانواده بزرگ سینما هستیم و این بهترین شکل از درامدزایی است که از خود سینما و حرفه‌ای که عاشقانه دوستش داریم برای انجام این عمل خیر کمک بگیریم.»

او در پاسخ به این پرسش که نحوه شناسایی زنان بی بضاعت از چه طریق انجام می‌شود،گفت:«فهرستی از خانه سینما در مورد بانوانی که نیاز به کمک دارند گرفتیم و منتظر فهرست خانه تئاتر هستیم تا بعد از اتمام بخش اول فیلمنامه‌خوانی با هماهنگی شورای نظارت، عواید حاصل از فیلمنامه‌خوانی به این بانوان اختصاص پیدا کند. هرچند که شناسایی این افراد تنها متکی به لیست خانه سینما یا خانه تئاتر نیست و همه ما هنرمندانی را سراغ داریم که نیاز به کمک مالی دارند. قطعا اولویت ما با کسانی است که نیاز بیشتری به این کمک دارند. متاسفانه تعداد این هنرمندان زیاد است و باید با دقت، مراحل کمک‌رسانی به آنها انجام شود. امیدوارم این کار، مسیری باشد تا در آینده افراد بیشتری چنین طرح‌هایی را پیش ببرند.»

کریمی که با دیگر اعضای این گروه به فیلمنامه‌خوانی‌ها می‌پردازد، افزود:«نتیجه مهمی که از این طرح برای همه ما مشخص‌تر شد این است که هنرمندان همیشه در کار خیر پیشقدم هستند. ما پروژه بزرگی را آغاز کردیم و در هر برنامه تعداد بسیاری زیادی از هنرمندان حضور دارند. هر برنامه نیاز به یک کارگردان دارد و انصافا تا به امروز بازیگران مطرح سینما به یاری ما آمده‌اند و برای این کار وقت می‌گذارند. خوشحالم هنرمندان کشورمان همیشه کمک و انجام کار خیر را در اولویت قرار می‌دهند و این بسیار دلگرم کننده است.»

او در خصوص زمان پایان این طرح و اختصاص مبلغ جمع اوری شده به زنان بی‌بضاعت سینما و تئاتر گفت:«پایان شهریور ماه طبیق پیش‌بینی‌های انجام شده، فاز اول طرح به پایان می‌رسد البته شاید تغییراتی پیش بیاید که از الان نمی‌توانم در مورد آن صحبت کنم. طبق صحبت‌هایی که انجام شده است شورای نظارت بعد از اتمام فاز اول، درآمد حاصل از این کار را بین زنان شناسایی شده تقسیم خواهد کرد و بعد از آن فاز دوم که خوانش فیلمنامه‌های نسل دوم فیلمسازی مثل آقای حاتمی‌کیا، پوراحمد یا ملاقلی‌پور است، آغاز خواهد شد.»

به گفته او تاکنون تمامی برنامه‌ها با حضور بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون انجام شده است و در آینده خوانش فیلمنامه‌های «کاغذ بی‌خط»،«شهر موش‌ها»، «خانه‌ای روی آب» از سوی رویا نونهالی، «کوچه مردها» از سوی رسول صدرعاملی «مادر» از طرف خود من  انجام خواهد شد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3