کد خبر : 176

مصرف قلیان می‌تواند به همان اندازه‌ سیگار انسان را معتاد ‌کند.

مصرف قلیان بین جوانان اروپا گسترش روزافزونی ‌یافته، درحالی‌‌که آنها از میزان ضرر آن که کمتر از سیگار نیست، بی‌اطلاعند. جوانان در کافه‌ها در صندلی‌های راحت دراز می‌کشند و تنباکوی قلیان را دود می‌کنند.

قلیان در آلمان به نام‌های " شیشا " و " هابل بابل " شناخته شده و مصرف آن اخیرا در میان جوانان بسیار رواج یافته است.

دیانا اشتولتس، متخصص کلینیک شهر بازل سوییس، در گفت‌وگو با دویچه وله گفت:" از هر سه نفر فرد جوان که قلیان مصرف می‌کنند، یک نفر قطعا به بیماری مزمن ریه دچار خواهد شد و در حقیقت برای خیلی از جوانان مصرف قلیان کلید ورود به دنیای مواد مخدر محسوب می‌شود."

کشیدن قلیان در قرون گذشته در کشورهای چین، هند، پاکستان و کشورهای شرقی مدیترانه نوعی سنت بوده و مصرف آن اندک‌اندک از طریق مهاجرت در سایر کشورهای دنیا رواج یافت. در کشورهای غربی، قلیان از سال 1990 تا کنون، بیشتر در میان جوانان مرسوم شده است. حکیم ابوالفتح، دانشمند هندی معتقد است در قرن شانزدهم در دوران حکومت اکبر شاه، توتون قلیان به عنوان توتونی کم‌ضرر محسوب می‌شده است.

نتایج یک نظرسنجی که توسط انجمن دیابت بریتانیا انجام گرفته نشان داد مصرف قلیان در میان جوانان اروپا و آمریکا محبوب‌تر از سیگار است. در ایالات‌متحده آمریکا، از هر پنج دانشجو، یک نفر قبل از این نظرسنجی قلیان مصرف کرده بوده است. در بریتانیا از هر سه دانشجو یک نفر و در آلمان از هر چهار نفر یک نفر این چنین بوده‌اند. در بسیاری از موارد، جوانان مصرف قلیان را زودتر از سیگار آغاز می‌کنند - پیش از 10 سالگی - . بسیاری از آنان نیز گمان می‌کنند که ضرر قلیان کمتر از سیگار است.

توتون قلیان برخلاف توتون سیگار دارای ماده‌ای مرطوب کننده به نام گلیسرین است.

در حین کشیدن قلیان، توتون آن 300 تا 450 درجه سانتی‌گراد داغ می‌شود که دو برابر گرمایی است که هنگام سیگار کشیدن تولید می‌شود. بخار ایجاد شده از این طریق، با رد شدن از آب قلیان سرد می‌شود. اما این مسیر طولانی نیازمند یک پک عمیق و طولانی است. به این ترتیب مونواکسیدکربن بیشتری نسبت به سیگار وارد خون انسان می‌شود. مصرف بیش از حد قلیان، می‌تواند به بیماری‌های قلبی یا حتی سکته قلبی و مغزی منجر ‌شود.

مقدار دودی که در اثر یک ساعت قلیان‌کشیدن وارد بدن می‌شود به اندازه مصرف 100 نخ سیگار است. به هنگام کشیدن قلیان نه تنها مونواکسیدکربن وارد بدن می‌شود، بلکه نیکوتین و یک سری مواد سرطانی نیز توسط مصرف‌کننده استنشاق می‌شود.

دیانا اشتولتس گفت:" مصرف قلیان می‌تواند به همان اندازه‌ سیگار انسان را معتاد ‌کند." او ‌افزود:" مصرف قلیان می‌تواند به سرطان ریه، سرطان در ناحیه دهان و لب‌ها و همچنین سرطان مثانه بینجامد." زیان دیگر قلیان عفونت دهان است. اشتولتس ‌ادامه داد:" زمانی که همه از یک قلیان استفاده می‌کنند بیماری‌های سل، هپاتیت و قارچ هم به راحتی می‌توانند انتقال پیدا کنند."

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3