کد خبر : 182

نمونه هایی از کمک ها و امور خیر ورزشکاران ایران و جهان.

افشای کمک بعد از فوت

ناصر حجازی که در خرداد ماه سال 1390 درگذشت در زمان حیاتش از کمک‌ها و کارهای خیرش حرف نمی‌زد و باور داشت چنین کارهایی زمانی باارزش است که در خفا انجام شود. اما چند روز پس از فوتش، گروهی از دختران و پسران جوان به منزل آن مرحوم رفتند و تسلیت گفتند. خانواده حجازی آنها را نمی‌شناختند اما مشخص شد در موسسه‌ای خیریه  با حمایت مالی مرحوم حجازی زندگی می‌کنند.

افطارهای سلطان

علی پروین هم از جمله پیشکسوتان خیر است که کمک‌های زیادی به نیازمندان کرده است. او تفکرات و علایق دهه‌های چهل و پنجاه‌اش را از یاد نبرده و به سبک و سیاق گذشته رفتار می‌کند. پروین در دوره نوجوانی و جوانی سفره‌هایی را که برای اطعام نیازمندان در محله‌های پایین‌شهر پهن می‌شد، فراموش نکرده و همان راه را ادامه می‌دهد. سال‌هاست در محل کار علی پروین سفره غذا پهن ‌می‌شود و صدها نفر روزه‌شان را افطار می‌کنند. پروین که به واسطه رفتارش، دوستان زیادی دارد از آنها نیز برای تهیه جهیزیه دختران دم‌بخت و آزادی زندانیان مالی کمک می‎گیرد.

حراج مدال‌ها

در جریان زلزله بم هر کدام از ورزشکاران برای کمک به هموطنان زلزله‎زده گوشه‌ای از کار را گرفته بودند اما یکی از آنها واقعا کاری کرد کارستان. چند روز پس از وقوع آن زلزله دلخراش خبری در رسانه‌ها پخش شد و بازتاب فراوانی پیدا کرد. اصل خبر این بود: ‌هادی ساعی تمام مدال‌هایش را برای کمک به زلزله‌زدگان حراج می‌کند و آنها را به بالاترین قیمت می‌فروشد. زمان و مکان حراجی هم مشخص شده بود. ساعی تاکید داشت که اصلا اهل شو و نمایش نیست و واقعا می‌خواهد مدال‌هایش را بفروشد و پولشان را به زلزله‌زدگان بدهد.

ماجرای ساعی نه تنها در بعد داخلی، بلکه در ابعاد بین‌المللی هم سر و صدا به پا کرد و خبرگزاری‌های بزرگ آن را با آب و تاب فراوان پوشش دادند. سرانجام این حرکت رخ داد و شخص خیری بالاترین قیمت را پیشنهاد داد و همه را خرید اما پس از پرداخت پول، تمام مدال‌ها را به خود ساعی برگرداند تا پر افتخارترین ورزشکار ایران در تمام ادوار المپیک، خودش در مورد این یادگاری‌های باارزش تصمیم بگیرد.

حالا بالغ بر یک دهه از آن روز می‌گذرد اما کاری که ساعی انجام داد همچنان در یاد‌های ورزش‌دوستان باقی مانده است؛ حرکتی که نشان می‌داد جان انسان‌ها و کمک به آنها بسیار بیشتر از مدال‌هایی که برای هر کدام‌شان ماه‌ها رنج و مرارت کشیده شده ارزش دارد.

حیدری و کلینیک

اگر قرار باشد در میان اهالی کشتی فردی کم حرف پیدا کنید، بی‌شک نگاه‌ها به علیرضا حیدری، قهرمان اسبق جهان که 6 مدال جهانی و المپیک در کارنامه‌اش ثبت شده، معطوف خواهد شد. حیدری پیش از پایان دوران ورزشی‌اش نیز ترجیح می‌داد سکوت کند و وارد مسائل جزئی و غیرورزشی نشود. فعالیت‌های خیرخواهانه حیدری هم همچون رفتارش در سکوت انجام می‌شود و خبری از هیاهو و جنجال نیست. بد نیست بدانید این کشتی‌گیر پیشکسوت در اطراف شهرستان کاشان کلینیکی مجهز ساخته تا نیاز روستاییان به خدمات پزشکی را تامین کند.

وقتی رونالدو گدا می‌شود

کریستیانو رونالدو یکی از بهترین و ثروتمندترین فوتبالیست‌های جهان، انسان دوستی نیکوکار است و خیرخواه‌ترین ورزشکار جهان نامیده می‌شود.

او که علاقه زیادی به حضور در میان مردم دارد برای حضور در میدان اصلی شهر مادرید و ارتباط با مردم تغییر چهره داد و خود را به عنوان گدایی عاشق فوتبال معرفی کرد.

او پس از تحمل سه ساعت گریم بر روی صورتش و به تن کردن لباس های مندرس در وسط میدان " پلازا " مادرید ایستاد و رهگذران را به توپ بازی وا می‌داشت و پس از گفت‌وگو با آنها تقاضای پول می‌کرد.

رونالدو، پس از دو ساعت بازی در نقش گدا، هنگامی که ریش و موی مصنوعی‌اش را برداشت علاقه‌مندان احاطه‌اش کردند و گفت‌وگو های دوستانه شروع شد.

گارسیا سانچژ، قائم مقام موسسه خیریه " Ecoserveis " با اشاره به همکاری کریستیانو رونالدو با این موسسه می‌گوید:" قرارداد شرکت در پنج رویداد مختلف خیریه و کمک به تهیدستان را با کریستیانو امضا کرده‌ایم. "

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3