کد خبر : 187

گفت‌‎وگو با آزاده بهرامجی مدیر شعبه ایران موسسه خیریه بین‌المللی operation mercy

موسسه خیریه بین‌المللی operation mercy علاوه بر آموزش مخاطبان در جهت اشتغال‌زایی، شیوه‌های مدیریت اقتصاد خرد را نیز به آن‌ها آموزش می‌دهد. در مدیریت اقتصاد خرد افراد یاد می‌گیرند که چگونه پس‌انداز کنند. چگونه مشتری‌مدار باشند و چگونه با پولی که در آورده‌اند زندگی خود را بگذرانند. افراد با داشتن علم اقتصاد خرد به راحتی می‌توانند خود را با شرایط کشور جدید هماهنگ کرده و در راستای گسترش فعالیت اقتصادی‌شان تلاش کنند.

می‌گویند به افراد ماهیگیری یاد بدهید و فقط با یک بار ماهی دادن آن‌ها را سیر نکنید. سیر کردن افراد هنر نیست، هنر آن است که با آموزش فنی به افراد آینده‌شان را تامین کنید.  این مثالی قدیمی‌ست که بسیاری از کسانی که در عرصه کارآفرینی و اشتغال‌زایی فعالیت می‌کنند. آن‌ را میان صحبت‌هایشان به زبان می‌آورند. کسی که ماهیگیری یاد می‌گیرد، هیچ وقت گرسنه نمی‌ماند و به مرور وابستگی‌اش را  از کسی که او را سیر کرده قطع می‌کند. حتی چنین فردی به مرور می‌تواند، عده‌ دیگری را آموزش و مستقل کند.  همین  نکته مهم است که باعث شده اکثر موسسات خیریه تلاش‌ کنند که افراد تحت تکفل خود را با آموزش یک فن و یا حرفه به خودکفایی برسانند. چنین موسساتی با کمک یکسری از خیرین با آموزش افراد برای آن‌ها کارآفرینی کرده و آینده‌شان را می‌سازند. یکی از این موسسات، موسسه بین‌المللی‌ست که تحت نظارت کشور سوئد در چندین کشور فعالیت کرده و با آموزش پناهندگان، برای آن‌ها کارآفرینی و اشتغال‌زایی می‌کند. با آزاده بهرامجی مدیر شعبه ایران موسسه خیریه بین‌المللی operation mercyگفت‌وگویی داشتیم تا با  روند عملکرد این موسسه بیشتر آشنا شویم. بهرامجی مدت‌هاست در حوزه مددکاری پناهجویان افغانی فعالیت می‌کند و در این حوزه چندین کتاب را به تالیف رسانده است. در ادامه گفت‌وگوی شهر امید را با بهرامجی می‌خوانید.

درباره روند کاری‌ موسسه  برایمان توضیح بفرمایید؟

موسسه ما زیرمجموعه یک NGO بزرگ بین‌المللی سوئدی با نام operation mercy است  که فعالیت‌هایی را در جهت توانمندسازی پناهندگان در کشورهای مختلف دنیا انجام می‌دهد. این NGO در هر کشوری روند حرکتی متفاوتی را طی می‌کند. در ایران هدف توانمندسازی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای پناهندگان افغان در دستور کار ما قرار گرفته ‌است. موسسه تلاش می‌کند که پناهندگان را از لحاظ معیشت در شرایط بهتری قرار دهد. پس گروه هدف ما پناهندگان افغانی‌ست که بطور قانونی و  با داشتن مجوز در کشور ایران ساکن هستند. در نظر داشته باشید که موسسه برای اینکه گروه هدف خود را برای ورود به جامعه و کشور جدید آماده کند، دوره‌های مختلفی را برای آن‌ها برگزار می‌کند. این دوره‌ها شامل کلاس‌های آموزشی مختلفی مانند کامپیوتر، سوادآموزی، زبان و... است. علاوه براین دوره‌ها؛ موسسه خدمات مددکاری و روانشناسی را نیز به پناهندگان ارائه می‌دهد. در موسسه در فواصل مختلف بسته‌های کمکی و خوراکی نیز به پناهندگان داده می‌شود. در مجموع  این موسسه در 12 کشور مختلف شعبه دارد و مخاطبانش را بعد اشتغال‌زایی و با آموزش فنی تخصصی روانه بازار می‌کند.

در ایران  این موسسه بین‌المللی سوئدی چه خدماتی را به پناهندگان ارائه می‌دهد؟

ایران نیز یکی از کشورهای پناهنده‌‌پذیر است و به خاطر اینکه اکثر همسایه‌های آن در وضعیت بحرانی و جنگ به سر می‌برند، پناهندگان زیادی بخصوص از کشور افغانستان در آن زندگی می‌کنند. پناهندگان حین ورود به کشورهای مختلف همیشه دچار سردرگمی می‌شوند. آن‌ها می‌توانند برای کشورهایی که وارد آن‌ها می‌شوند، فرصت باشند. بهترین کار برای کمک به آن‌ها فراهم کردن فرصت‌های شغلی‌ست. فرصت‌هایی که با ایجاد درآمد برای آن‌ها شرایط زندگی راحت‌تر را برایشان فراهم می‌کند.  به خاطر تعداد زیاد پناهندگان افغان در ایران تمرکز اصلی موسسه برروی آن‌ها به منظور اشتغال‌زایی است. موسسه دوره‌های آموزشی تخصصی خیاطی را برای زنان افغان تدارک دیده ‌است. زنان  افغان بعد از دیدن این دوره‌ها از طرف موسسه بسته اشتغال‌زایی دریافت می‌کنند. همه این زنان سرپرست خانوار هستند. موسسه تمام تلاش خود را در جهت توانمندسازی این افراد انجام می‌دهد. توانمندی آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که توانایی ورود به بازار و کسب درآمد را داشته باشند. طبق آمار بدست آمده 94 درصد از افرادی که در دوره‌های موسسه شرکت‌ کرده‌اند به درآمد رسیده‌اند. البته درآمدهای این افراد  متغیر است. برخی با توجه به کارشان شاید درآمد بیشتری داشته باشند و برخی دیگر درآمد کمتر. برای موسسه مهم این است که افراد حتما از لحاظ مالی به خودکفایی برسند.

مخاطبان موسسه چگونه انتخاب و تحت پوشش قرار می‌گیرند؟

مخاطبان آنقدر تعدادشان زیاد است که برای جذب آن‌ها دیگر نیاز به تبلیغات نداریم و مجبوریم برای انتخاب آن‌ها دست به گزینش بزنیم. پناهندگان برای حضور در موسسه خودشان زبان به زبان تبلیغ می‌کنند و هر پناهنده‌ای، پناهنده دیگر را جذب موسسه می‌کند. خدمات‌رسانی موسسه محدود است، در نتیجه ناچاریم که تعداد متقاضیان را کم کنیم. در حال حاضر تعداد زیادی از افراد جزء لیست انتظار موسسه هستند. افرادی که وارد موسسه می‌شوند، حتما باید سرپرست خانوار باشند و تعهد دهند که دوره یکساله آموزش تخصصی خیاطی را به اتمام می‌رسانند.  همچنین به خاطر شرایط خاص این افراد باید فرد مذکری از خانواده، گواهی‌ای را به موسسه ارائه دهد که فرد تعلیم دیده بعد از اتمام دوره اجازه کار در بیرون از خانه را دارد. بر همین اساس انگیزه افراد قبل از ورود به موسسه کاملا سنجیده می‌شود. موسسه بعد از اینکه افراد را روانه بازار کرد، حمایت خود را قطع و فرد جدیدی را جذب می‌کند. دقت داشته‌ باشید گروه مخاطبان ما کسانی هستند که وضعیت مالی بسیار بدی دارند برخی از آن‌ها حتی بدون درآمد هستند و برای امرار معاش مجبور به قرض گرفتن می‌شوند. وقتی خانواده به این شکل باشد، برای تامین مایحتاج خود را به هر دری می‌زند. حال وقتی سرپرست درآمدی داشته باشد، خانواده نیز از وضعیت بحرانی خارج و شرایط برای حضور در جامعه برای اعضای آن نیز بهتر خواهد شد. در راستای اشغال سرپرست خانوار وضعیت تغذیه و تحصیل فرزندان نیز وضعیت بهتری پیدا می‌کند. بسیاری از فرزندان این پناهندگان دچار سوء‌تغذیه هستند. اما باز تاکید می‌کنم که بیشترین فایده این اشتغال‌زایی بر روی وضعیت تحصیل کودکان است. آن‌ها وقتی مادرشان درآمدی داشته باشند، دیگر به فکر ترک تحصیل نمی‌افتند.

خدمات موسسه در همه شعبه‌ها یکسان است؟ تامین مالی موسسه چگونه است؟

پایه هدف خدمت‌‌رسانی در همه کشورها یکی‌ست یعنی هدف توانمندسازی پناهندگان در کشورهای مختلف است ولی نوع خدمات در هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است برای مثال در کشور تاجیکستان بر روی آموزش‌های کشاورزی تمرکز شده است و در کشور موریتانی آموزش‌هایی در زمینه اقتصاد خرد به پناهندگان داده می‌شود. بودجه مالی موسسه قبلا از کشورهای مختلف تامین می‌شد ولی در حال حاضر فقط موسسه مرکزی که در سوئد واقع است، هزینه‌ و بودجه مالی شعب را مشخص و برای آن‌ها ارسال می‌کند. با این توصیفات  در هر کشوری یکسری از خیرین نیز با توجه به شرایط موسسه کمک‌های مالی را برای آن ارسال می‌کنند.

نرگس فرجی
ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3