کد خبر : 190

گرسنگی چیست؟ معنای جهانی گرسنگی عدم وجود غذا در معده شما است. اما مفاهیم مختلفی از گرسنگی وجود دارد که هر کدام به روش‌های گوناگونی سنجیده می‌شوند: کمبود تغذیه به مواردی اطلاق می‌شود که غذای مصرفی، کالری (انرژی) کافی برای برآوردن حداقل نیازهای فیزیولوژیکی فرد برای داشتن یک زندگی فعال را تامین نمی‌کند. هم اکنون بیش از یک میلیارد نفر از کمبود تغذیه‌ای رنج می‌برند. - سوءتغذیه به معنای تغذیه نامناسب است، اما مفهوم آن به مقدار غذایی که مصرف می‌کنیم یا مصرف نمی‌کنیم ارتباط ندارد. از مشخصه‌های سوءتغذیه می‌توان به کمبود پروتئین، کالری (انرژی) و ریزمغذی‌ها و همچنین بروز عفونت‌های مکرر و ابتلا به بیماری‌های مختلف اشاره کرد.

 جهان با کمبود مواد غذائی مواجه است؟

امروزه در جهان غذای کافی که نیاز تغذیه‌ای همه ساکنان کره زمین را تامین کند وجود دارد.

 

گرسنگان کجا هستند؟

اکثر گرسنگان جهان در جنوب، مرکز و شرق قاره آفریقا و روستاها و مناطق پر خطر زندگی می‌کنند. نیمی‌از یک میلیارد گرسنه جهان نیز در قاره‌های آسیا و اقیانوسیه ساکن‌اند.

 تعداد گرسنگان رو به کاهش است؟

بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد که در سال 2014 منتشر شد، علی‎رغم پیشرفت قابل‌توجه در مبارزه با گرسنگی در دهه 80 و 90 میلادی، این معضل در سال‌های 2004 تا 2009  گسترش یافت. امروزه، یک ششم ساکنان کره زمین به غذای کافی دسترسی ندارند. 

عوارض سوءتغذیه چیست؟

عوارض سوءتغذیه عبارتند از: لاغری بیش از حد، کوتاهی قد نسبت‌به سن، فقر ویتامین و مواد معدنی، چاقی مفرط و ...

 ریزمغذی‌ها اهمیت دارند؟

کمبود ریزمغذی‌ها ( ویتامین و مواد معدنی ) که دو میلیارد نفر در جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند به معضل بزرگی تبدیل شده است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، فقر آهن، ویتامین آ، و ماده معدنی روی، یکی از عوامل عمده مرگ و میر در کشورهای در حال‌توسعه است.

- کمبود ماده معدنی آهن شایع‌ترین نوع سوءتغذیه است که میلیاردها نفر از آن رنج می‌برند. فقر آهن به پویایی شهروندان یک کشور صدمه می‌زند و مانع پیشرفت شناختی و ذهنی‌شان می‌شود.

- کمبود ویتامین آ در کشورهای در حال توسعه علت عمده بروز نابینائی در اطفال است. کمبود این ویتامین خطر مرگ بر اثر ابتلاء به بیماری‌های اسهال، سرخک و مالاریا را افزایش می‌دهد.

- کمبود ماده معدنی ید 780 میلیون نفر را در سطح جهان تحت‌تأثیر قرار داده و باعث تولد 20 میلیون کودک معلول ذهنی شده است.

- کمبود ماده معدنی روی باعث توقف رشد و ضعف ایمنی در کودکان و مرگ سالانه 800 هزار نفر از آنها می‌شود.

آمار و اطلاعات در خصوص گرسنگی

گرسنگی بزرگ‌ترین تهدید برای تندرستی انسان‌هاست و آمار افرادی که سالانه به‌علت فقدان غذای کافی جان‌شان را از دست می‌دهند بیش از مجموع قربانیان بیماری‌های ایدز، مالاریا و سل است.

- 870 میلیون نفر در جهان غذای کافی برای خوردن ندارند که این تعداد از سال 1990، 130 میلیون کاسته شده اما پس از سال 2008 کاهش تعداد گرسنگان روند کندی داشته است.

- تعداد زیادی از این گرسنگان (98 درصد) در کشورهای در حال‌توسعه زندگی می‌کنند، جایی که 15 درصد جمعیت آن دچار کمبود تغذیه‌ای هستند.

- منطقه آسیا و اقیانوسیه بیشترین میزان گرسنه (حدود 563 میلیون) را در خود جای داده است که این رقم سیر نزولی دارد.

- زنان تقریبا نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند این درحالی است که 60 درصد آمار مربوط به گرسنگی به زنان تعلق دارد.

- فقر تغذیه‌ای هر ساله باعث مرگ 2/6 میلیون کودک زیر پنج سال می‌شود، یعنی جمعیتی معادل یک سوم جمعیت کودکان جهان.

- یک ششم کودکان، حدود 100 میلیون، در کشورهای درحال‌توسعه کمبود وزن دارند.

- یک چهارم کودکان جهان رشد طبیعی ندارند که این رقم در کشورهای در حال‌توسعه به یک سوم افزایش می‌یابد.

- 80 درصد کودکانی که رشد طبیعی ندارند تنها در 20 کشور زندگی می‌کنند.

- 66 میلیون کودک در مقطع ابتدایی در کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان، گرسنه به مدرسه می‌روند که 23 میلیون نفر آنها در آفریقا هستند.

- برنامه جهانی غذا بودجه مورد نیاز برای کمک به تمامی 66 میلیون کودک مقطع ابتدایی را 2/3 میلیارد تخمین زده است.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3