کد خبر : 192

کمتر پیش می‌آید یک هنرمند کل عواید مالی دستاورد هنری خود را به امور خیریه اختصاص دهد. به‌طور معمول گروه‌های هنری بخشی از عواید کارهای خود را صرف امور خیریه می‌کنند. اما اشکان جنابی کارگردان تماشای اجرای «صور فلکی» را کاملا رایگان اعلام کرد. در پیام کارگردان این نمایش آمده بود «در راستاى ارج نهادن به تماشاگر فرهیخته تئاتر، این نمایش به صورت رایگان اجرا می‌شود

«در راستاى ارج نهادن به تماشاگر فرهیخته تئاتر، نمایش «صور فلکی»به صورت رایگان اجرا می‌شود و ورود تمامی تماشاگران به سالن آزاد است. شما با دریافت بلیت رایگان خود، می‌توانید به صورت حضوری در برنامه همت‌عالی نمایش جهت امور خیریه شرکت نمایید. اما برای هماهنگی بیشتر در مورد تعداد حضار در سالن، بهتر آن است که بلیت را از تیوال تهیه فرمایید.» کارگردان نمایش «صور فلکی» که قیمت بلیت نمایشش را به «همتِ عالی» تماشاگران واگذار کرده است، گفت: می‌خواهیم یک دعوت عمومی کنیم تا مردم با تئاتر آشتی کنند؛ ایده‌ ما این بود که در “اردیبهشت تئاتر”، شعار “تئاتر برای همه” را محقق کنیم. شغل من تئاتر نیست و منبع درآمدم چیز دیگری است و قرار هم نبوده از تئاتر پولی دربیاورم به همین دلیل با همفکری‌ای که با گروه کردم، ترجیح دادم کاری کنم که آدم‌های بیشتری «صور فلکی» را ببینند.

او که کارش را در تماشاخانه‌ خصوصیِ «موج نو» به صحنه برده درباره‌ محل اجرا گفت: تماشاخانه‌ «موج نو» چندان شناخته شده نیست و میزان مشخصی تماشاگر دارد، این سالن ۵۰ نفر گنجایش دارد که در حالت میانگین ۲۰ نفر تماشاگر دارد و جایی است که نزدیک مرکز شهر و مراکز تئاتری نیست. ما سعی کردیم که با این کار، این سالن هم بیشتر شناخته شود. البته شاید کار ما تاثیر خاصی نداشته باشد و باید چند اجرا برویم تا ببینیم آیا واقعا استقبال تماشاگر فرقی می‌کند یا نه.

جنابی که در گذشته نیز دو نمایش مونولوگ را در همین سالن روی صحنه برده، درباره‌ علت انتخاب این سالن که دور از سایر مراکز تئاتری تهران است، مطرح کرد: انتخاب این سالن به این دلیل بود که از پس هزینه‌های آن بر می‌آمدم، با اینکه در سالن‌های دیگر هم نوبت اجرا داشتم اما هزینه‌های آنها بالاتر بود و من نمی‌توانستم شبی ۵۰۰ هزار تومان بپردازم که قرار هم نیست برگردد.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه “تئاترهایی که قرار است بفروشند از الگوهای مشخصی استفاده می‌کنند که ما از آن الگو‌ها استفاده نمی‌کنیم و خود را از آن مدل تئاتر جدا می‌کنیم” درباره  میزان استقبال از کارش نیز گفت: اصلاً قرار نبوده کار من جزو تئاترهای پرفروش باشد. من تئاتری ساخته‌ام که خودم به آن اعتقاد دارم و حداقل به لحاظ نمایشنامه‌ای که ترجمه شده پیشنهاد جدیدی به تئاتر ایران می‌دهد. دلم می‌خواست این کار دیده شود و دغدغه مادی نداشتم.

اشکان جنابی که معتقد است تئاتر با مشکل مخاطب مواجه شده است در این‌باره ادامه داد: زمانی دغدغه این بود که سالن تئاتر نیست اما الان سالن زیاد شده و تماشاگر نیست. زمانی تماشاگر بدون هیچ تبلیغی به تئاترشهر می‌رفت و سالن پر می‌شد؛ باید دید چه اتفاقی افتاده که الان با بحران تماشاگر مواجه شده‌ایم، ما می‌خواهیم این نکته را کشف کنیم. یکی از ایده‌های من این است که با این کار ببینم وقتی نمایش مجانی است باز هم تماشاگر به دیدن کار نمی‌آید. آن‌وقت باید دید چه بلایی سر تماشاگر آورده‌ایم که حتی ممکن است برای دیدن نمایش رایگان هم نیاید.

این کارگردان تئاتر درخصوص فعالیت سالن‌های خصوصی توضیح داد: سالن یک مکان است و معمولاً مکان‌های مرکز شهر باارزش هستند. کسی که در آن منطقه سالن تئاتر تأسیس می‌کند می‌توانست کافه بزند و درآمد بیشتری داشته باشد بنابراین باید هزینه‌هایش را جبران کند و به این ترتیب شما حتی اگر نمایش مستقل هم بسازید وارد پروسه‌ تجاریِ تئاتر می‌شوید. از آن طرف ورودی مالی به فروش بلیت تئاتر محول می‌شود و مجبور می‌شوید بلیت را گران کنید، با این کار هم تماشاگر به سالن نمی‌آید و مجبور می‌شوید سراغ فضای دیگری بروید که شاید دیگر تئاترتان آن چیزی که می‌خواهید نباشد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3