کد خبر : 194

"لیگ خیابانی" یکی از موفق‌ترین طرح‌های خیریه در بریتانیاست که تاثیر قابل‌توجهی بر کاهش میزان بزهکاری نوجوانان و جوانان گذاشته و زمینه اشتغال هزاران نفر را فراهم کرده است.

سابقه ورزش فوتبال در جزیره بریتانیا به بیش از یک سده گذشته باز می‌گردد و میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور عاشقش هستند و روز را با آن به شب می‌رسانند. از این رو، مدیران وزارت کار، فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های فوتبال این کشور از یک دهه گذشته تاکنون با هدف مقابله با بحران‌های اقتصادی و اجتماعی و کاهش تعداد نوجوانان و جوانان بیکار و آمار بزهکاری طرحی جذاب را اجرا کردند که "لیگ خیابانی" نام گرفت. 

 

این طرح با هدف متوقف کردن بزهکاری، افزایش عزت‌نفس، ارتقاء بهداشت جسم و روح و آموزش مهارت‌های زندگی نوجوانان و جوانانی که در مناطق فقیرنشین انگلستان، اسکاتلند، ایرلند و ولز زندگی کی کنند، طراحی و اجرا شد.

خوزه مورینیو، سرمربی باشگاه منچستر یونایتد که از چهار سال گذشته تاکنون با این پروژه خیریه همکاری می‌کند نتیجه سرمایه‌گذاری 5 میلیون پوندی رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی در "لیگ خیابانی" را درخشان می‌داند و می‌گوید:" از این که در این لیگ شرکت و نقشی در موفقیت نوجوانان و جوانان داشته‌ام به خودم می‌بالم. "

نتایج بررسی‌‎های دراز دامن محققان مدرسه مددکاری دانشگاه لیورپول نشان می‌دهد، "لیگ خیابانی" در انتهای سال 2015 توانسته برای بیش از دو هزار جوان شغل ایجاد کند که در مقایسه با سال 2014 بیش از 47 درصد افزایش یافته است.

مت استیونسون، مدیر اجرایی لیگ خیابانی با اشاره به موفقیت این طرح در کاهش میزان بیکاری نوجوانان و جوانان می‌گوید:" کارشناسان لیگ در شهرهای میدلزبورو، لیدز، گلاسکو، ادینبورو، منچستر، غرب و جنوب لندن و ... شاهکار کرده‌اند و با آموزش جوانان بزهکار و تشویق آنها به اجرای توصیه‌های کارشناسان موفق شدند هزاران نفر را از بیکاری نجات دهند. "

او می افزاید:" متخصصان ما پس از آموختن ریاضیات، تکنیک‌های افزایش اعتماد به نفس و مصاحبه موثر و شرکت دادن زنان و مردان 16 تا 24 ساله در رقابت‌های فوتبال لیگ خیابانی و ارتقاء سلامت جسمی و روحی‌شان آنها را به شرکت‌های تحت‌پوشش، استادیوم‌های اختصاصی باشگاه‌های لیگ انگلیس و اسکاتلند می‌فرستند تا تجربه کار گروهی را بیاموزند و شرایط لازم برای حضور در شرکت‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها را کسب کنند. "

نیکلاس 20 ساله، یکی از فارغ‌التحصیلان موسسه خیریه "لیگ خیابانی" که در موزه مادام توسو مشغول به کار است می‌گوید:" پیش از شرکت در کلاس‌های "لیگ خیابانی" کاری برایم وجود نداشت، اعتمادبه‌نفسم از بین رفته بود، عصبی بودم و مخارجم را با دله دزدی تامین می‌کردم. "

او می‌افزاید:" همه چیز بعد از شرکت در رقابت‌های فوتبال و کلاس‌های آموزشی لیگ خیابانی تغییر کرد. اعتمادبه‌نفسم بالا رفت و پس از چهار ماه کار آزمایشی در استادیوم اختصاصی باشگاه میدلزبورو، در بخش تدارکات موزه مادام توسو مشغول کار شدم. "

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3