کد خبر : 195

بانو دست‌غیب بهشتی سه سال پیش حدود 45 اثر ارزشمند تاریخی خانوادگی خویش را به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک وقف کرده است. پیش از او، خواهرش ایران دست‌غیب بهشتی، مجموعه‌ای از نفایس خانوادگی را به همان مجموعه موزه‌ای وقف کرد.

من و خواهرم، از گذشته گنجینه‌ای از آثار قدیمی و تاریخی را در خاندان خود داشتیم که سینه‌به‌سینه و دست‌به‌دست به ما رسیده بود. در این سال‌ها همواره در پی یافتن مجموعه‌ای بودیم تا از این آثار به خوبی و به درستی مراقبت کند. بارها به مجموعه‌های موزه رفتیم، محیط را دیدیم و جوانب کار نگهداری آثار را در آنجاها سنجیدیم تا بتوانیم مکانی مناسب بیابیم. آنگاه قانع شدیم اشیای تاریخی خانوادگی خویش را اهدا و وقف کنیم تا همگان به سنت دیرینه فرهنگ ایران بتوانند از آن‌ها بهره بگیرند.

مجموعه‌ای که چند سال پیش به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کردم، اسکناس، اسناد، تمبر، سجل‌ها، تومارها، منسوجات و پوشاک‌ها، آثار چوبی و فلزی و نیز برخی کفش‌ها و پاپوش‌های تاریخی را دربرمی‌گیرد. در میان این آثار و اشیا، نمونه‌هایی از عقدنامه، اجاره‌نامه، عریضه‌نامه، برگه تلگراف، مبایعه‌نامه و مصالحه‌نامه‌های تاریخی به ویژه از روزگار قاجار به چشم می‌خورد. همچنین نخستین سجل‌های مربوط به دوره قاجار هم در این مجموعه وجود دارد که در میان آن‌ها چهار برگه هویت متعلق به دوره قاجار موجود است. ترازوی مثقالی، پرچم مدرسه احتجابیه شیراز، پته کرمان، سماور زغالی روس، بقچه سرمه‌دوزی شده، کفش ساغر و چاروق و تابلو فرش نیز از دیگر آثار مجموعه شخصی و خانوادگی‌ام بود که وقف و اهدا کردم. بیش‌تر این اسناد و اشیا به خاندان بهشتی و همسرم یعنی خاندان دوانی تعلق دارد. عقدنامه مادر همسرم از اسناد جذاب این مجموعه اهدایی است که افزون بر پیشینه تاریخی، اثری نفیس به شمار می‌رود.

این آثار هم از نظر پیشینه تاریخی ارزشمندند هم آرایه‌های زیبای هنری به کار رفته در آن‌ها، ارزشی فرهنگی و هنری به مجموعه بخشیده است. از جمله این‌ها می‌توانم به پارچه‌هایی اشاره کنم که نقش‌هایی زیبا دارند، نیز اسنادی که افزون بر اصالت تاریخی، بسیار نفیس و ارزشمندند.

پس از این که مجموعه آثار خانوادگی‌ام را به موزه وقف و اهدا کردم، یکی از دوستان‌ام پرسید چرا آن‌ها را از اداره خودم درآورده و به دیگری سپرده‌ام. پاسخ دادم که تا پیش از وقف و اهدا، آثار تنها برای یک نفر بود اما اکنون همه می‌توانند از آن‌ها بهره بگیرند و در واقع با این کار، به همه تعلق یافته‌اند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3