کد خبر : 197

نگاه اکثر قریب به اتفاق افراد به ورزش "تفریحی" است و آنها بلافاصله پس از اتمام کار روزانه یا پیش از صرف شام پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری می‌کنند، اما نگاه موسسات خیریه به ورزش در حال تغییر است و از آن به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد امید در نیازمندان و بهبود شرایط زندگی‌شان استفاده می‌کنند.

نتایج تحقیقات کارشناسان صندوق کودکان ملل‌متحد (یونیسف) نشان می‌دهد، موسسات خیریه‌ای که از ورزش برای کمک به نیازمندان استفاده می‌کنند، علاوه‌بر حفظ تندرستی با پیشگیری از بروز جرایم، ارتقاء مهارت‌های رهبری و افزایش کیفیت زندگی به ایجاد صلح و توسعه در جوامع کمک می‌کنند. این نوشتار به معرفی پنج موسسه خیریه برجسته ورزشی جهان می‌پردازد.

1- فدراسیون ورزش‌های جهان (Global Sports Foundation)

فدراسیون ورزش‌های جهان، اعضای تیم‌های نونهالان و نوجوانان باشگاه‌های فوتبال، مبتلایان به سرطان و ALS (اختلالی که باعث مرگ نورون‌های درون مغز می‌شود) و اعضای خانواده‌شان را تحت پوشش قرار می‌دهد. این موسسه خیریه تجهیزات ورزشی را در فواصل مشخص زمانی در اختیار مراکزی قرار می‌دهد که توان تهیه آنها را ندارند. همچنین این مرکز به خانواده‌هایی که به دلیل ابتلاء فرزندان‌شان به بیماری‌های سرطان و ALS با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند کمک می‌کند تا هزینه‌های دارو و درمان را تامین و بدهی‌های‌شان را تسویه کنند. جالب است بدانید که این موسسه برگزار کننده مسابقات بیسبال و دوی ماراتن خیریه در ایالت تگزاس است که از ظهر تا نیمه شب زمان می‌برد و از این طریق هزینه درمان و پرداخت بدهی‌های بیماران را تامین می‌کند.  

2- موسسه خیریه ورزشکاران به چالش کشیده شده (Challenged Athletes)

موسسه "ورزشکاران به چالش کشیده شده" ورزشکارانی که با آسیب‌های جسمی شدید دست و پنجه نرم می‌کنند را حمایت می‌کند. این موسسه تجهیزات ورزشی - دوچرخه ثابت، ویلچر، هارتر، میز و راکت تنیس روی میز و ... - مورد نیاز ورزشکاران آسیب دیده را تامین می‌کند تا آنها را به ورزش کردن وا دارد و از ابتلاء‌شان به بیماری‌های مختلف جسمی و روحی جلوگیری کند. مدیران این موسسه با همکاری شرکت نایک پای مصنوعی و کفشی طراحی کرده‌اند که معلولان پس از به پا کردن‌شان به‌راحتی راه می‌روند.

3- موسسه خیریه کمک به ورزش کردن مجروحان جنگ (Adaptive Sports Access for Wounded Warriors)

موسسه "کمک به ورزش کردن مجروحان جنگ" شرایط لازم برای ورزش کردن سربازان زن و مردی که در جنگ آسیب دیده‌اند را فراهم می‌کند. " جنگجویان " نام مجموعه رقابت‌هایی است که موسسه برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و نشان دادن توانایی‌های افراد زیر پوشش برگزار می‌کند. دکتر ادوارد لیزبرگ، مدیر اجرایی این مسابقات می‌گوید:" برگزاری این رقابت‌ها انگیزه بسیار زیادی در مددجویان ایجاد و باعث بروز توانایی‌های‌شان شده است. "

4- توپ برای همه (Ball for All)

موسسه "توپ برای همه" برای کودکان آفریقایی که در روستاهای دورافتاده زندگی می‌کنند ابزار و امکانات مختلف تهیه می‌کند تا به‌راحتی ورزش کنند. مدیران این موسسه پس از یافتن افراد خیر مقیم شهرهای بزرگ قاره آفریقا از آنها می‌خواهند با استفاده از امکاناتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد تیم‌های ورزشی تاسیس و در رقابت‌های محلی، کشوری و بین‌المللی شرکت کنند و علاوه بر افزایش فعالیت‌های جسمی، مهارت‌های برقراری ارتباط، حل و فصل مشکلات و ... کودکان را ارتقاء دهند. ایده تاسیس این موسسه زمانی به ذهن مدیرانش رسید که داستان اهدای دو دلار توسط برد کرامر، یکی از مشهورترین خیرین اهل آفریقای جنوبی به گروهی از نوجوانان عاشق فوتبال را برای خرید توپ مطالعه کردند.

5- پیش به سوی بازی (Right to Play)

موسسه خیریه "پیش به سوی بازی" به کودکانی که در اقصی نقاط جهان در شرایط سخت زندگی و برای رسیدن به رفاه و آسایش مبارزه می‌کنند یاری می‌رساند. مدیران این موسسه از بازی و ورزش برای آموزش کودکان فقیر استفاده می‌کنند که نتیجه‌اش ارتقاء مهارت‌های زندگی در آنها است. این موسسه پس از حضور در کرانه غربی رود اردن و یاری رساندن به کودکان بی‌گناه فلسطینی در سال 2000 توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد و از آن تاریخ تاکنون پروژه های ارتقاء سلامت جسم و روح، آموزش مهارت‌های زندگی و افزایش اعتمادبه‌نفس کودکان فلسطینی را با برگزاری مسابقات ورزشی گوناگون اجرا می‌کند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3