کد خبر : 205

ماموران خدمات اجتماعی متوجه وجود یک نوزاد به همراه مادر معتادش در محله خلازیر در وضعیت بسیار نامناسب شدند. هنگامی که مددکار مرکز سعی داشت تا نسبت به جذب این مادر و کودک اقدام کند، در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داشت.

تخت یک، اتاق شماره شش، بخش کودکان یک بیمارستان بزرگ و شلوغ تهران، میزبان کودکی است که در روزهای کم زندگانیش اتفاقات بزرگی را از سر گذرانده، کودکی که متفاوت از کودک من و شماست.

کودکی که در میان بیغوله‌های خلازیر و به کمک مردان معتاد و کارتن‌خواب بدنیا آمده است، پسری که همدم روزهای خماری مادرش بوده. او این روزها بر روی تخت شماره یک بیمارستان بستری است و همه منتظر نتیجه تست اعتیاد و ایدز او هستند.

بی‌قرار است و با وجود سن کمش از بس آدم‌های متعدد دیده است، غریبی نمی‌کند؛ برایش پرستاری کم سن و سال گذاشته‌اند، پرستاری که خود نیز درد بی‌مادری و آوارگی را کشیده و از بچگی در بهزیستی بزرگ شده است. این دو همدیگر را خوب درک خواهند کرد و برای هم حرف‌های زیادی خواهند داشت.

شهردار تهران چند هفته پیش بود که به آمار 15 هزار کارتن‌خوابی اشاره کرد که در میان آنها نویسنده، لیسانسیه و ... نیز هست؛ اما او هیچگاه از کارتن‌خواب‌های کوچک سخن نگفت، کودکانی که زود قد می‌کشند و بزرگ شدن آنها در میان خماری پدران و مادرانشان دیده نخواهد شد.

سعید شاهمیر مدیر اداره فوریت‌های خدمات اجتماعی شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح جزئیات چگونگی جذب و انتقال این کودک 4 ماهه به مراکز درمانی گفت: گشت‌های فوریتی خدمات اجتماعی شهرداری تهران روزانه در سه شیفت ماموریتی خود اقدام به گشت‌زنی در سطح شهر می‌کنند.

 

وی در مورد خراشیدگی روی صورت معین نیز گفت: بر اساس گفته مادر این کودک، این خراشیدگی ناشی از گازگرفتگی سگ است و از آنجاییکه احتمال عفونت وجود دارد، تیم پزشکی تلاش بسیاری برای درمان کودک دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا میزان زایمان زنان کارتن خواب معتاد افزایش یافته است یا خیر؟ گفت: آماری در این خصوص ندارم اما رفتارهای پرخطر و ارتباطات جنسی نامشروع ناشی از اعتیاد موجبات بارداری خواسته و ناخواسته را در میان این زنان فراهم می‌کند.

شاهمیر در پایان با بیان اینکه بر اساس اعلام پزشک معالج، معین می‌تواند از بیمارستان ترخیص شود گفت: با هماهنگی‌های انجام شده قضایی و از آنجایی که پدر این کودک مشخص نیست، معین به بهزیستی سپرده خواهد شد.

معین حالا در بخش کودکان یکی از بیمارستان‌های دولتی بستری است و فریبا دختری که خود نیز بی‌سرپرست بزرگ شده، پرستاری از وی را پذیرفته است و قطعا این روزها معین و فریبا حرف‌های ناگفته زیادی از نامهربانی والدین و زندگی بدون آنها دارند. اما بیایید کمی متفاوت‌تر فکر کنیم، من و شما نیز می‌توانستیم سرنوشتی مشابه این کودک داشته باشیم؛ کودکان کارتن‌خواب در این روزها، حال خوبی ندارند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3