کد خبر : 208

در گفتگو با سیده زهره اصغری

اعضا برای شروع فقط با 10 هزار تومان سپرده‌گذاری می‌کنند. در ابتدا برخی از اعضا با یک مهارت ساده‌ای که دارند به تعاونی اعتبار اسماء خراسان جنوبی مراجعه و تسهیلات دریافت می‌کنند

کشف استعدادهای نهفته در جامعه یکی از فعالیت‌هایی ا‌ست که کارآفرینان انجام می‌دهند. آن‌ها با کشف این استعدادها باعث رشد اقتصادی کشورها می‌شوند.  یکی از کارآفرینانی که در حوزه زنان فعالیت می‌کند، سیده زهره اصغری ا‌ست. اصغری موسس، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره تنها تعاونی اعتبار ویژه زنان ایران، یعنی تعاونی اعتبار اسماء خراسان جنوبی بوده که با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی این تعاونی در سال 91  با مجموعه اعتباری افضل توس ادغام شده است. علاوه بر این اصغری به عنوان کارآفرین برتر ملی نیز شناخته می‌شود.

درباره روند فعالیت تعاونی اعتبار ویژه زنان ایران توضیح بفرمایید؟

تقریبا 13 سال پیش تنها تعاونی اعتبار ویژه زنان ایران را با همکاری چند تن از دوستان تاسیس کردیم. علت اصلی که باعث شد به سمت تاسیس تعاونی اعتبار بروم این بود که در آن سال‌ها مسئولیت تعاونی اعتبار فرش دستبافت وزارت جهاد را برعهده داشتم و با مشکلات این حوزه و افرادی که در آن فعالیت می‌کردند آشنا بودم. افراد فعال در این حوزه اگر بخواهند یک وام ساده را از بانکی تهیه کنند، باید مراحل سختی را طی کنند. پس راه‌اندازی یک تعاونی اعتبار که بتواند بدون واسطه و یا ضامن معتبر به فعالان این حوزه کمک کند، در راستای رشد حوزه فعالیت آن‌ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود. اولین تعاونی اعتباری ویژه زنان در سال 1378 در فرمانداری بیرجند با 130 نفر عضو و ده میلیون تومان سرمایه راه‌اندازی شد. هدفمان بر این بود که تعاونی را  با تشریک مساعی و خردجمعی اعضا اداره کنیم. در تلاش بودیم که با درگیر کردن اعضا، تعاونی را گسترش دهیم. اعضای تعاونی را در ابتدا جامعه قالی‌بافان و فرهنگیان بازنشسته تشکیل می‌دادند. اعضای تشکیل‌دهنده و هیات مدیره این تعاونی که همگی خانم بودند به مدت 13 سال  کنار هم و بدون هیچ مشکلی فعالیت کرده  و در راستای کارآفرینی خدماتی را به اعضا ارائه کردند.

تعاونی چگونه و با استفاده از چه شیوه‌ای برای اعضایش کارآفرینی می‌کرد؟

کارآفرینان با ارائه راهکارهای خلاقانه، کسب‌وکارهای جدیدی را خلق می‌کنند تا به نیازهایی که در جامعه نادیده گرفته شده‌اند پاسخ دهند. کارآفرینان دائم در پی یافتن شیوه‌های جدیدی هستند که بتوانند با بکارگیری آن‌ها مشکلاتی از جامعه را برطرف کنند. گروه ما در ابتدا با دادن مشاوره‌های کاری و برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف و ارائه تسهیلات مالی به اعضا در جهت راه‌اندازی کسب وکارشان فعالیت خود را شروع کرد. گروه با مشاوره دادن به اعضا به استعداد و علاقه آن‌ها در حوزه‌های مختلف پی می‌برد. اکثر آن‌ها متمایل به راه‌اندازی کسب وکاری خانگی بودند که علاوه بر حضور در خانه بتوانند استقلال مالی نیز داشته باشند. آن‌ها برای راه‌اندازی این کسب‌وکارهای خانگی نیاز به گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی داشتند. دوره‌هایی که اگر در راستای راه‌اندازی کسب وکاری بکار گرفته نمی‌شد، بی‌فایده بود. اعضا برای نتیجه‌بخش شدن دوره‌هایشان نیاز به دریافت تسهیلات مالی داشتند. تسهیلاتی که تعاونی اعتبار درصدد تامین آن‌ برآمده بود. اما دادن تسهیلات برای کارآفرینان کار راحتی نیست. تمام بانوانی که در حوزه کارآفرینی فعالیت می‌کنند، همگی با تامین منابع  مالی مشکل دارند. تعاونی اعتبار ویژه زنان  ایران با پول‌های خرد اعضای آن تشکیل شد. پول‌های سرگردان و خردی که شاید در میان خانواده‌ها آن‌چنان دیده نشود، تعاونی اعتبار آن‌ها را جمع‌آوری و در راستای کارآفرینی و دادن تسهیلات به بانوان به کار گرفت. اعضا برای شروع فقط با 10 هزار تومان سپرده‌گذاری می‌کردند. برای شروع فعالیت‌مان مدلی را نداشتیم که بتوانیم براساس آن برنامه‌ریزی کنیم، پس هر فعالیت را باید با آزمون و خطا جلو می‌بردیم. در ابتدا برخی از اعضا با همان مهارت ساده‌ای که داشتند به ما مراجعه و تسهیلات دریافت می‌کردند برای مثال فردی به ما مراجعه می‌کرد و می‌گفت که در زمینه تهیه ترشی مهارت دارد. تعاونی مبلغ کمی را به منظور راه‌اندازی و تهیه ترشی به این عضو می‌داد و به نوعی عضو مورد نظر را به تعاونی بدهکار می‌کرد. اما در این میان فقط ایجاد کسب وکار یا فعالیت اعضا مهم نبود آن‌ها باید فضایی را برای فروش محصولاتشان نیز بدست می‌آوردند. در این مرحله بود که گروه تصمیم گرفت، میان اعضای تعاونی ارتباطی ایجاد کند تا اعضا از محصولات هم خریداری و به کسب‌وکار هم رونق دهند. بعد از اطمینان اعضا به تعاونی و دریافت مبالغ بالاتر، گروه توانست تسهیلات بیشتری را به اعضا بدهد و به گسترش کسب‌وکارهای آن‌ها کمک کند.

برای جلب نظر اعضا چه شیوه‌ای را اجرا کردید و در حال حاضر بعد از ادغام تعاونی اعتبار چه روندی را ادامه می‌دهید؟

 فرهنگسازی خانواده در این زمینه کار ساده‌ای نبود. آن‌ها به‌راحتی برای سپردن پول‌های خود به تعاونی اعتماد نمی‌کردند. در این زمینه تلاش کردیم همه فعالیت‌هایمان را شفاف‌سازی کنیم و به‌طور مرتب با اعضا و هیات مدیره جلسات مختلفی را برگزار کنیم  و از روند حرکت تعاونی به آن‌ها اطلاعات کاملی بدهیم. همیشه تعارض و اختلاف میان اعضا باعث شکست یک سازمان می‌شود تعارضی که سعی‌مان براین بود هیچگاه میان اعضای تعاونی ما ایجاد نشود. عملکرد هیات مدیره باعث شد که اعضا به بهترین مبلغان تعاونی تبدیل شوند و خود اعضا به مرور باعث گسترش تعاونی شوند. تعاونی بعد از مدتی به فکر ایجاد درآمد برای خود افتاد تا بتواند نیازهای بیشتری از اعضایش را برطرف کند. پس فعالیت‌های تعاونی ما فقط به کارآفرینی برای اعضا محدود نشد و سعی‌مان بر این است که کسب‌وکارهای نوینی را نیز خلق کنیم. کسب وکارهای نوینی که خلق آن‌ها جزو وظایف کارآفرینان است. در این راستا انجمن زنان کارآفرینان بیرجند را راه‌اندازی کردیم. انجمنی که از اعضای پرتوان و بااستعداد تعاونی تشکیل شده است و در حال حاضر نیز فعالیت می‌کند. در این زمینه شروع به دادن مشاوره به کسب وکارهای دیگر برای اجرای ایده‌های خلاقانه کردیم؛ ایده‌هایی که از ذهن اعضای فعال تعاونی ظهور می‌کند. به مرور این اعضای فعال برای خودشان شروع به کارآفرینی کردند. این اعضا خودشان در حال حاضر جزو کارآفرینان محسوب می‌شوند و تعداد زیادی از افراد را برای کار به خدمت گرفته‌اند. اعضای این انجمن با گرفتن تسهیلات بیشتر و ایده‌های جدید کسب وکارهای تازه‌تری را راه انداخته‌اند. به هرحال برای برند و برنده شدن نیاز به تلاش زیادی است و افراد باید در زندگی برای موفقیت هدفمند حرکت کنند تا به نتیجه برسند. با اینکه ادغام این تعاونی اعتبار با مجموعه اعتباری افضل توس برای ما مشکلات زیادی را به همراه داشت ولی همچنان با 170 عضو تعاونی در ارتباط هستم و در جهت کارآفرینی به آن‌ها کمک می‌کنم و مانند قبل در این زمینه در حال خدمت‌رسانی به بانوان کشورم هستم. 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3