کد خبر : 218

گفت‌وگو با هانا کامکار

هانا کامکار یک نوازنده و فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی سینما است اوتجربه ساخت سه فیلم کوتاه را دارد و در کنار آن به عکاسی نیز می‌پردازد و یکی از اعضای موسسه محک است که زمینه برگزاری کنسرت خیریه گروه کامکارها را فراهم کرد.

هانا کامکار یکی از اعضای خانواده موسیقی کامکارهاست. این نوازنده  که فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی سینما است، تجربه ساخت سه فیلم کوتاه را دارد و در کنار آن به عکاسی نیز می‌پردازد. او که یکی از اعضای موسسه محک است، زمینه برگزاری کنسرت خیریه گروه کامکارها را فراهم کرد که به مناسبت 25 سالگی موسسه محک در تالار وحدت برگزار شد. کامکارها عواید حاصل از این کنسرت را به کودکان سرطانی اختصاص دادند. هانا کامکار اما پیش از این هم تجربه شرکت در امور خیر را دارد و همانطور که خودش می‌گوید حتی در زمان‌هایی که پول زیادی نیز نداشته باز هم حس خوب یک کار خیر او را از انجام چنین کاری باز نداشته است. به همین بهانه گپی کوتاه با او داشتیم:

 

در سال‌های اخیر حضور هنرمندان در مراسم خیریه یا اعطای بخشی از درآمد برنامه‌های هنری به امور خیر افزایش یافته است. فکر می‌کنید چرا توجه جامعه به این مسئله بیشتر شده است؟

 

هنرمندان قبلا هم این توجه را داشتند اما مدتی است که فرهنگ‌سازی در این زمینه بیشتر شده است به‌خصوص از سوی برنامه‌های تلویزیونی مانند خندوانه که همین امر باعث شده است توجه جامعه به این موضوع بیشتر شود. کسانی که به این مسائل علاقه داشتند، با دیدن این برنامه‌ها و اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی که در این زمینه انجام می‌شود، مشتاق‌تر می‌شوند تا در امور خیریه سهیم شوند. من از وقتی خودم را شناختم، در کارهای خیر بوده‌ام. حتی اولین‌باری که روی صحنه رفتم برای افتتاح سالن خانم دبیری در موسسه محک بود و به همین دلیل از ابتدا به انجام این کارها علاقه داشتم. ما یک گروه تئاتر هم در موسسه محک داشتیم که در زمینه خیریه فعالیت می‌کرد و با توجه به این پیشینه، انجام کارهای خیر تجربه جدیدی برایم محسوب نمی‌شود با اینحال به عنوان کسی که سال‌هاست در امور خیریه مشارکت می‌کنم، خوشحالم مردم هم برای کارهای خیر تمایل پیدا کرده‌اند و این موضوع درحال گسترش است. این روزها فعالیت‌هایی که جنبه اجتماعی داشته باشد، زیادتر شده و دارای شاخه‌های متنوعی است همچنان که به غیر از امور خیریه، مشارکت در مورد مسائل محیط‌زیستی هم نسبت به سابق افزایش پیدا کرده و نه تنها هنرمندان بلکه برنامه‌های تلویزیونی در جذب مردم و آشنایی آنها با این مسایل بسیار موثر بوده است. من یکی از بینندگان همیشگی برنامه خندوانه هستم و برای همین شاهد بوده‌ام اطلاع‌رسانی‌ای که در این برنامه در مورد امور خیر شده، چه تاثیر زیادی روی مردم و مخاطبان داشته است.

تجربه‌ای که طی سال‌ها فعالیت در این زمینه داشته‌اید، چگونه بوده است؟

انجام کارهای خیر برای من یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات زندگی محسوب می‌شود شاید باور نکنید اما حتی ماه‌هایی بوده است که فقط دویست هزار تومان در حساب بانکی‌ام داشتم اما بخشی از آن را صرف امور خیر کردم و اثری خریده‌ام که در کارهای خیر استفاده شده است. آنقدر این کار برای من لذت‌بخش است که نمی‌توانم حس و انرژی خوب ناشی از آن را بیان کنم. کنسرت خیریه‌ای هم که در محک برگزار شد، یکی از همین تجربه‌های غیرقابل وصف است. البته این حس محدود به من نمی‌شود و کل گروه کارمکارها از برگزاری این کنسرت احساس مثبتی داشتند درحالی که ما حتی هزار تومان هم از این کنسرت درآمد نداشتیم با اینهمه حس مثبت چنین کارهایی آنقدر در زندگی ما تاثیر می‌گذارد که برای انجام کار خیر باز هم علاقه‌مند هستیم. این حس ربطی هم به بزرگی و کوچکی کار ندارد. ممکن است به یک بازارچه خیریه بروم و یک اثر بخرم یا همچون کنسرت موسسه محک یک کار شخصی باشد اما باز هم برایم فرقی نمی‌کند و لذت هر دو برایم شیرین است. یادم است وقتی نمایش ترانه‌های محلی اثر محمد رحمانیان را در سال 93 روی صحنه اجرا کردیم، بخشی از درآمدمان را در اختیار خیریه برکت قرار دادیم. با اینکه این نمایش یک تئاتر سنگین و سخت بود اما از اینکه بخشی از درآمد آن به راه خیر می‌رسید، خوشحال بودیم و بسیار برایمان دلنشین بود. به شخصه وقتی اثری را در زمینه تئاتر و موسیقی انجام می‌دهم که بخشی یا همه عواید آن به خیریه می‌رسد، حالم خوب می شود. نه تنها احساس مثبت هنری و ارتباط با مخاطب در این کار دخیل می‌شود بلکه حس مثبتی که از طریق کمک به دیگران نهفته است، مضاعف می‌شود.

 

آیا تا به حال با مانع و مشکلی در زمینه انجام کارهای خیر روبرو بوده‌اید؟

چه موانعی؟

به عنوان مثال یکی از هنرمندانی که کنسرت خیریه برگزار می‌کند، عنوان کرده است که اجاره سالن‌ها زیاد است. شما هم با چنین مسائلی مواجه شده‌اید؟

برخی از سالن‌ها به امور خیریه مربوط نیستند و وقتی که قرار است تئاتر یا کنسرتی برای انجام امور خیریه در آنها به روی صحنه برود، جای تاسف است که قیمت بالایی برای اجاره آن دریافت می‌کنند. از یک طرف ما برای کاری که ارائه می‌کنیم دستمزد نمی‌گیریم و از طرف دیگر سالن‌های خوب مبلغ‌های سنگینی می‌گیرند که واقعا خنده‌دار است چون ما این برنامه‌ها را برای کار خیر انجام می‌دهیم و به همین دلیل هم باید دقت بیشتری نسبت‌به نوع برنامه‌ای که قرار است اجرا شود، صورت بگیرد مثلا چنین سالن‌هایی می‌توانند امتیازهایی برای برنامه‌های خیریه قائل شوند. البته تعداد اندکی سالن هم داریم که با هدف خیریه بنا نهاده شده‌اند مثل سالن خانم دبیری در موسسه محک که اجاره سالن صرف همین موسسه می‌شود و هنرمندی که این سالن را اجاره می‌کند، می‌داند این هزینه در راه خیر مصرف خواهد شد.

سحر آزاد
ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3