کد خبر : 223

رافائل نادال در روزهای گذشته نیز پس از شکست خوردن در برابر فرناندو ورداسکو، از رقابت‌های اوپن استرالیای سال جاری میلادی حذف شد با این حال لحظه‌ای از تلاش و کوشش برای بازپس‌گیری رتبه نخست رده‌بندی بهترین تنیسورهای جهان و کمک به فقرا و نیازمندان باز نمی‌ایستد.

سلطان خاک‌رس

رافائل نادال که در مسیر تبدیل شدن به بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ تنیس قرار داشت پس از پشت سر گذاشتن مصدومیت‌های سنگین به جایگاه پنجم بهترین تنیسورهای جهان سقوط کرد. او که تاکنون 9 عنوان قهرمانی رولان گاروس (اوپن فرانسه) را به همراه قهرمانی در اوپن استرالیا، ویمبلدون، دبی، قطر و ... به دست آورده و مدال‌های طلای جام دیوس و المپیک 2008 را در کلکسیون افتخاراتش قرار داده، در روزهای گذشته نیز پس از شکست خوردن در برابر فرناندو ورداسکو، هموطن 32 ساله‌اش از رقابت‌های اوپن استرالیای سال جاری میلادی حذف شد، اما لحظه‌ای از تلاش و کوشش برای بازپس‌گیری رتبه نخست رده‌بندی بهترین تنیسورهای جهان و کمک به فقرا و نیازمندان باز نمی‌ایستد.

پرشور ماندن

متس ویلاندر، قهرمان سابق تنیس جهان می‌گوید: «یکی از نقاط قوت نادال این است که مدام شیوه بازی‌اش را تغییر می‌دهد، آن را پر طراوت نگه داشته و رقبایش را مجبور به حدس زدن می‌کند. دلیل این امر آن است که  این بازی هنوز هم مثل دوران کودکی او را به وجد می‌آورد.»

نادال با تایید حرف‌های متس ویلاندر می‌گوید: «تنیس هنوز هیجان‌زده‌ام می‌کند. شاید باور نکنید، پیش از شروع هر مسابقه هیجان‌زده و عصبی‌ام.»

انعطاف‌پذیری در مقابل سختی‌ها

حضور در تورنمنت‌های تنیس هرگز برای نادال آسان نبوده است. او در سال‌های اخیر از مجموعه‌ای از آسیب‌دیدگی‌ها رنج برده که او را از آمادگی بدنی و کوران رقابت‌ها دور کرده است. ویلاندر می‌گوید: «عطش رافا برای پیروزی بیشتر از توانایی‌های بدنی‌اش است، اما او با پشت سر گذاشتن مصدومیت‌ها به رقابت‌ها بر می‌گردد.»

رافائل وقتی رقابت‌های سال 2004 رولان گاروس را به دلیل مصدومیت از دست داد، کمتر کسی فکر می‌کرد او بتواند جام قهرمانی سال 2005 این رقابت‌ها را بالای سر ببرد.

آسان گرفتن

نادال تنیس را سخت نمی‌گیرد چون این ورزش را نوعی بازی می‌داند. او راه‌های لذت بردن از زندگی بیرون از زمین مسابقه را به‌خوبی آموخته است. رافا، دوستان خوبی دارد که پس از خروج از کلوپ بازی‌های کامپیوتری، باشگاه گلف، زمین فوتبال و ... همراه آنها به رستوران، سینما و سفر می‌رود.  

مرد خانواده بودن

نادال در مسیر تبدیل شدن به یکی از برجسته‌ترین تنیسورهای جهان تنها نبوده است. او همواره از حمایت اعضای خانواده و تونی نادال، عمو و اولین مربی‌اش برخوردار بوده است. نادال می‌گوید: «عمویم عاشق تنیس است. او بود که من را عاشق این ورزش کرد.»

آسیب‌دیدگی‌های متعدد

نادال نیز مثل سایر ورزشکاران آسیب‌دیدگی‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. برای کسانی که با سبک بازی تهاجمی او آشنا هستند تعجب‌آور است که رافا چگونه تا این سطح بالا آمده است. صرف گفتن این که تنیس، حرفه‌ای دشوار و طاقت‌فرسا است، حق مطلب را ادا نمی‌کند. نادال، تاکنون با التهاب تاندون‌های زانو، شکستگی ساق پای چپ و ... دست و پنجه نرم کرده و فرصت قهرمانی در رقابت‌های اوپن فرانسه، استرالیا، ویمبلدون و ... را در سه سال گذشته از دست داده است.   

ویلیاندر با اشاره به اشتیاق وصف‌ناپذیر نادال برای کسب پیروزی و موفقیت و توانایی‌های بدنی محدودش می‌گوید: «با این شرایط او تا یک دهه دیگر در اوج خواهد بود؟ کسی نمی داند.»

اما چیزی که بیش از آسیب‌دیدگی نفر پنجم فهرست بهترین تنیسورهای جهان را آزار می‌دهد، خانه‌نشینی است. او می‌گوید: «وقتی رقابت‌های سال 2004 اوپن فرانسه را به دلیل آسیب‌دیدگی از دست دادم و در خانه بستری شدم، اشک می‌ریختم. بدترین اتفاق خانه‌نشینی و بازنشستگی است.»

پیروی کردن از رژیم غذایی سالم و مناسب

نادال که از کودکی به شکلات نوتلا علاقه دارد، گه‌گاه سیب‌زمینی سرخ کرده می‌خورد، اما در مجموع از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از ماهی، سبزیجات، میوه، سیر، لبنیات و روغن زیتون است پیروی می‌کند.

فداکاری کردن

عشق و علاقه به موفقیت در دنیای تنیس، رافائل نوجوان را مجبور کرد ساعات زیادی از عمرش را در زمین‌های تنیس سپری کرده و از حضور در میهمانی‌ها، سفرهای تفریحی و ... محروم شود. او در زندگی نامه‌اش که به‌تازگی منتشر شده می‌گوید: «فداکاری‌هایی که کردم باعث شد تا به قهرمانی‌های متعدد برسم.»

او می‌افزاید: «آسیب‌دیدگی‌های متعدد باعث شده‌اند تلاش و کوشش‌ام را افزایش بدهم تا در تورنمنت‌های معتبر موفق بشوم.»

فعالیت‌های انسان‌‌دوستانه

رافائل نادال در سال 2010، زمانی که در مسابقات آزاد تایلند حضور داشت، در پروژه «کاشت یک میلیون درخت برای پادشاه» شرکت و به افتخار «بهومیبول آدولیادج» پادشاه تایلند، درختی کاشت. نادال در این خصوص گفت: «حضور در این مراسم مایه افتخار است. این پروژه تاثیر مثبتی بر ترویج درختکاری می‌گذارد.»

موسسه خیریه رافائل نادال

فکر تاسیس موسسه خیریه در ماه نوامبر سال 2007 به ذهن رافائل رسید و در ماه فوریه سال 2008 این موسسه را افتتاح کرد. دفتر این سازمان خیریه که در باشگاه تنیس ماناکور در مایورکای اسپانیا قرار دارد بر روی فعالیت‌ها و کمک‌های اجتماعی به کودکان و جوانان متمرکز است. نادال درباره تاسیس این موسسه می‌‌گوید: «تاسیس این موسسه زمینه کارهایی که در دوران بازنشستگی انجام خواهم داد را فراهم می‌کند. تا به حال عملکرد خوبی در تنیس داشته‌‌ام و خودم را مدیون مردم می‌دانم.»

او با اشاره به سفرش به کشور هندوستان می‌افزاید: «بازسازی شهر بسیار فقیر «اندرا پرادش» از جمله افتخارات من و موسسه خیریه‌ام است. امیدوارم بتوانم در فعالیت‌های خیریه گوناگون همکاری کنم.»

 


ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3