کد خبر : 243

هفته نامه شهر امید در هفتمین شماره خود نوشت:

همزمان با ایام ماه رمضان جشنواره‌ای در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برقرار است که خانواده‌ها به همراه کودکان می‌توانند کتاب‌های کودکان خود را بیاورند و به کتابخانه بیمارستان‌ها اهدا کنند.

اهدای کتاب کودک به بیمارستان ها توسط انجمن خیریه «سلامت و هنر» و با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام می‌شود.

این انجمن خیریه در تاریخ هشتم اردیبهشت ماه سال 1394، همزمان با «هفته جهانی نقص ایمنی» فعالیت خود را به‌‌طور رسمی آغاز کرد. این گروه در نظر دارد با بهره‌گیری از خلاقیت و توانمندی هنرمندان در کنار پزشکان و کادر سلامت، شرایطی را فراهم کند تا درد و رنج ناامیدی بیماران، اولویت و دغدغه آنان و خانواده‌هایشان نباشد.

 به بهانه برگزاری این جشنواره با بهاره جاندوست دبیر اجرایی آن گفت‌وگویی در این باره انجام دادیم.

چه موضوعی باعث شد که تجهیز کتابخانه بیمارستان‌ها را در اولویت قرار دادید، اهمیت این مساله در چیست؟

هدف اصلی گروه سلامت و هنر فارغ از نوع بیماری و سختی‌های بیماری و حتی هزینه‌های بیماری چه برای کودکی که در بیمارستان خصوصی بستری شده و یا بیمارستان دولتی، توجه ویژه به آرامش و سلامت روان کودکان است. بدین معنی که کودکان با توجه به بیماری‌ای که دارند، دست‌کم رنج کمتری را از نظر روانی متحمل شوند. این گروه کار خودش را از سال 1394 آغاز کرد. در همین زمینه برنامه‌های مختلفی از جمله کارگروه نقاشی برگزار کردیم که کودکان بیمار نشستند و با هنرمندان نقاشی کشیدند و یا مسابقه فوتبال که امسال دومین دوره آن را برگزار کردیم. کودکی که به بیمارستان می‌آید تا دارو بگیرد یا کودکی که باید ساعت‌ها روی تخت بیمارستان دراز بکشد حال با موقعیتی تازه مواجه می‌شود و آن هم این است که در حیاط بیمارستان عابدزاده و استیلی می‌آیند و با کودکان فوتبال بازی می‌کنند و با آنها وارد رقابت می‌شوند و در نهایت کودکان بیمار پیروز می‌شوند. این اقدام تاثیر روحی روانی فوق العاده‌ای بر روی کودکان سرطانی یا ام‌اس می‌گذارد. هنگامی که در جشنواره نقاشی پارسال کودکان بیمار بر روی فرش قرمز راه می‌رفتند و ده پانزده عکاس از آنها عکس می‌گرفتند، این کودکان فراموش می‌کردند که ام‌اس یا سرطان دارند و به این فکر می‌کردند که همان جایی که محل درمان من است و باید آمپولی بزنم که درد دارد، اگر آنجا نبودم این فرصت نصیب من نمی‌شد که با چهره‌های مشهور سینمایی نقاشی بکشم و یا با فوتبالیست‌های مشهور بازی کنم و گارد بچه‌ها کم‌کم در مقابل بیماری از بین می‌رود و راحت‌تر با بیماری خودشان کنار می‌آیند و به تسریع روند درمان بیماری هم کمک می‌شود.

آیا بیمارستان‌ها فاقد کتابخانه برای کودکان هستند یا تعداد کتاب‌های بیمارستان‌ها اندک است؟

خداروشکر بیمارستان‌ها دارای اتاق بازی هستند که در این اتاق‌ها کتاب هم هست البته هنوز فهرستی از بیمارستان‌ها و مقدار کتاب مورد نیازشان تهیه نکرده‌ایم، اما پس از آن‌که مرحله اول دریافت کتاب تمام شود، این موضوع را پیگیری خواهیم کرد اما چیزی که شخصا هنگام بازی با کودکان در اتاق بازی بیمارستان با آن روبه‌رو شدم این است که بچه‌ها بیشتر تمایل به کشیدن نقاشی، بازی با اسباب‌بازی یا در نهایت بازی‌های فکری دارند. اما این کودکان به‌طور مشخص با کتاب سروکار ندارد و کتاب نمی‌خوانند. مدتی است که در این فکر هستیم که در طبقات بیمارستان مرکز طبی کتابخانه‌های سیار درست کنیم و نوشته‌ای نصب کنیم که کتاب‌ها را ببر، بخوان و پس بیار. البته هیچ اجبار و فشاری برای پس دادن کتاب نیست اما می‌خواهیم فرهنگی به وجود بیاوریم که بچه‌ها بدون اجبار و زور کتاب‌ها را پس بیاورند. موضوع دیگری که مدنظر داریم، ساخت کتابخانه و قرار دادن کتاب در فضای راهروهای بیمارستان‌ها است. راهروهای بیمارستان برای کودکان جای ترسناکی است و تلاش داریم که این راهروها جای دلچسبی برای کودکان شوند.

کتابخوانی در بیمارستان برای کودکان چه مزایایی دارد؟

فارغ از این که کتاب چقدر برای کودکان مفید است و رواج فرهنگ کتابخوانی در بین کودکان چه مزایای فراوانی دارد، برای کودکان بیمار، خواندن کتاب فعالیتی مفید و راهگشاست چراکه می‌توانند روی تخت دراز بکشند و بدون آنکه از جسمشان کمک بگیرند به این فعالیت مفید فکری بپردازند.

ایده همکاری با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چگونه شکل گرفت؟

یکی از اصلی‌ترین حامیان ما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود. با توجه به این که بنده مجری شبکه دو صدا و سیما هستم و سال‌هاست که از نزدیک با کانون کار می‌کنم این فرصت نصیب گروه «سلامت و هنر» شد تا همکاری مشترکی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشته باشیم.

هنگامی که روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایده اهدای کتاب به بیمارستان‌ها را مطرح کرد، احساس کردیم که می‌توانیم به غیر از کارهایی که در زمینه کتابخوانی در بیمارستان مرکز طبی انجام می‌دهیم در سایر بیمارستان‌ها هم این ایده را دنبال کنیم. البته اولویت ما بیمارستان‌های دولتی است اما سعی می‌کنیم به همه کودکان بیمار فارغ از اینکه در بیمارستان خصوصی یا دولتی بستری هستند، رسیدگی کنیم.

بازتاب اقدام شما تاکنون چگونه بوده است؟

خبرخوبی که به ما رسیده این است که بسیاری از همیاران ما در شهرستان‌ها سوال کردند که آیا ما می‌توانیم این برنامه را در شهرهای خودمان برگزار کنیم و پاسخ ما این بوده که هرکمکی در شهرستان‌ها بتوانیم انجام می‌دهیم. البته هم اکنون هدف اولیه ما اعلام فراخوان و تشویق خانواده‌هایی است که کودک در منزل دارند تا به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراجعه کنند و کتاب‌های خودشان را اهدا کنند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3