کد خبر : 256

هفته نامه "شهر امید" در هشتمین شماره خود نوشت:

حضور هنرمندان در برنامه‌هایی که برای خیریه‌ها برگزار می‌شود، به خصوص در زمان کنونی که به‌واسطه رسانه‌های جمعی اخبار لحظه به لحظه به نقاط مختلف مخابره می‌شود قطعا بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

حسین محجوبی که علاوه‌بر طراحی پارک ساعی از نقاشان پیشکسوت ایرانی نیز محسوب می‌شود، معتقد است سهم هنرهای تجسمی در امور خیریه باید بیشتر از این باشد. او در سال ۱۳۰۹ در لاهیجان به دنیا آمد و از نوجوانی به نقاشی روی آورد. در سال ۱۳۲۹ برای ادامه تحصیلات متوسطه به دبیرستان البرز تهران رفت و سپس در سال ۱۳۳۸ در رشته معماری فضای سبز از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد. محجوبی و آثار نقاشی او در ایران و دیگر کشورها به نمایش گذاشته شده‌اند. از جمله کارهای شناخته‌شده او، طراحی پارک ساعی تهران در سال ۱۳۴۲ و نظارت بر اجرای ساخت پارک‌های ملت و نیاوران در سال‌های بعد است. او یکی از صد هنرمندی بود که در سال 93 در نمایشگاه برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد که در فرهنگسرای نیاوران برپا شد، شرکت کرد تا عواید حاصل از فروش آن صرف مبارزه با گرسنگی شود. با محجوبی در مورد فعالیت هنرمندان تجسمی در کارهای خیر گپ زدیم:

در سال‌های اخیر که مشارکت هنرمندان در انجام امور خیریه بیشتر شده، سهم هنرمندان تجسمی چقدر بوده است؟

هنرمندان تجسمی در خیریه‌های مختلفی که برگزار می‌شود، تابلوهای نقاشی یا مجسمه و دیگر آثار خود را به معرض فروش می‌گذارند تا همه یا بخشی از عواید فروش به خیریه برسد با اینهمه هنوز سهم هنرهای تجسمی در این زمینه کم است. البته بخشی از این مسئله به خود هنرمندان مربوط نمی‌شود و به سرمایه‌گذاران و خریدارانی ارتباط دارد که باید آثار را بخرند. تاآنجاکه من می‌دانم هنرمندان تجسمی تمایل دارند که در امور خیریه بیشتر شرکت کنند و تا به حال در مراسم‌هایی هم که از آنها دعوت شده همچون نمایشگاه‌های خیریه برای کودکان کار یا سرطانی، حضور داشته‌اند. در کنار اینها باید به فعالیت هنرمندان تجسمی در اموری برای آگاه‌سازی در زمینه محیط‌زیست و برنامه  جهانی غذا اشاره کرد که ابعاد گسترده‌تری دارد و تمام ساکنان کره زمین را شامل می‌شود. با اینحال نمی‌توان منکر این موضوع شد که سهم آنها از درآمدی که می‌توانند برای خیریه کسب کنند، کم بوده است.

فکر می‌کنید چرا این بخش هنوز نتوانسته است از تمام ظرفیت‌های خود برای مشارکت در امور خیریه استفاده کند؟

این موضوع نیازمند یک بررسی کلی است که تنها به رابطه هنرمندان و امور خیریه مربوط نمی‌شود. بذر برخی امور در هنرهای تجسمی درست پاشیده نشده و به همین دلیل ما با کاستی‌ها و عیب‌هایی مواجه هستیم، به عنوان نمونه در کشورهایی که هنرهای تجسمی رشد کرده، به بالندگی رسیده و اکنون موجب بهره‌برداری اقتصادی شده است، یک گالری چندین سال روی هنرمندان تجسمی که خودش استعداد آنها را کشف کرده، تمرکز می‌کند و آنوقت می‌تواند سرمایه‌گذاران و بازار فروش مناسب را برای این هنرمندان پیدا کند. از این طریق نه تنها هنرمندان شناخته‌شده بلکه هنرمندان جوانی که به‌تازگی کارشان را شروع کرده‌اند نیز بازار خود را دارند و مشتریان آنها مشخص است. با اینحال در ایران روند دیگری جریان دارد و روش‌های سرمایه‌گذاری روی هنرمندان به‌درستی اعمال نمی‌شود. برخی از هنرمندان که بیشترشان شناخته شده هستند، بازار خوبی برای فروش دارند و در مقابل هنرمندان جوان برای فروش یا رفتن آثارشان به خانه‌های مردم دچار مشکل هستند. همین مسئله در مورد خیریه‌ها هم نمود پیدا می‌کند چون تازه چند سال است که توجه به هنرهای تجسمی و خرید و فروش در این زمینه رواج پیدا کرده است و به همین دلیل هنوز مردم ما به خرید و سرمایه‌گذاری روی هنرهای تجسمی عادت نکرده‌اند. وقتی تابلو، مجسمه، عکس یا دیگر شاخه‌های هنرهای تجسمی در معرض فروش قرار می‌گیرند مردم نیازی به سرمایه‌گذاری روی آن حس نمی‌کنند و اگر هم امر خیر در میان باشد، ممکن است آثار به فروش رود اما شاید با قیمت‌های بالایی که در حراج‌ها شاهد آن هستیم، قابل مقایسه نباشد. این در صورتی است که مردم به‌راحتی فرش می‌خرند و حاضرند روی آن سرمایه‌گذاری کنند. اصطلاح معروفی که این روزها گفته می‌شود این است که فرهنگ زمینی ما برای مردم جایگاه دارد اما هنوز پی به اهمیت فرهنگ دیواری نبرده‌اند.

حضور هنرمندان در برنامه‌هایی که برای خیریه‌ها برگزار می‌شود، چقدر می‌تواند مردم را برای سهیم شدن در چنین فعالیت‌هایی ترغیب کند؟

قطعا بسیار تاثیرگذار خواهد بود. هنرمند روح جامعه است، به خصوص در زمان کنونی که به‌واسطه رسانه‌های جمعی اخبار لحظه به لحظه به نقاط مختلف مخابره می‌شود و به خاطر سرعت سریع انتقال اخبار، تاثیرگذاری رویدادها نیز بیشتر شده است. حالا تصور کنید وقتی مردم با حجم بیشتری از اخباری مواجه ‌شوند که تصویر چهره‌ها و هنرمندان مختلف را در یک امر خیر نشان می‌دهد، قطعا کنجکاو می‌شوند که چرا آنها در این برنامه‌ها بوده‌اند و چنین پرسش‌هایی، تمایل اولیه آنها را برای اینکه بیشتر در این زمینه بدانند بیشتر می‌کند. هرچند همانطور که به آن اشاره کردم، سهم هنرهای تجسمی درباره کارهای خیر هنوز کم است اما باید این راه هم بگویم که از نظر اجتماعی تاثیرگذار است و می‌تواند جمعی از علاقه‌مندان هنرهای تجسمی را به سرمایه‌گذاری برای خرید اثر در مراسم‌های خیریه تشویق کند اما از همه اینها که بگذریم باید به جنبه دیگری از این موضوع هم پرداخت و آن حس خوب و تجربه شیرینی است که خود هنرمند از این کار دارد. این حس غیرقابل توصیف است و رضایتی که از مشارکت در یک امر خیر به انسان دست می‌دهد، یکی از بزرگ‌ترین هدایای شرکت در چنین مراسمی است.

 

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3