کد خبر : 273

گفت‌وگو با کاتیوش شاهین‌نیا مدیرموسسه کارآفرینی آینده برتر

برخی از افراد تحت‌پوشش چندین موسسه خیریه هستند و کمک‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. وقتی افراد می‌بینند، مبلغی برای گذران زندگی دریافت می‌کنند تمایلی به کار پیدا نمی‌کنند.

این روزها ارتباط تنگانگی میان موسسات خیریه و موسسات کارآفرینی ایجاد شده است. در برخی از موارد عملکرد این دو موسسه در هم ادغام شده و موسسات خیریه کارآفرینی راه‌اندازی شده‌اند. شیوه عملکرد این موسسات اثرات به مراتب مثبت‌تری به‌نسبت موسساتی که فقط خدمات خیریه ارائه می‌کنند، دارد. چون آن‌ها به مرور افراد بی‌بضاعت را برای ورود به جامعه و درآمدزایی آماده می‌کنند و از این طریق در  بهبود وضعیت جامعه تاثیرگذارتر هستند. یکی از این موسسات،  موسسه کارآفرینی آینده‌ برتر است. این موسسه با جذب افراد بی‌بضاعت و شرکت دادن آن‌ها در دوره‌های مهارتی مختلف برایشان کارآفرینی می‌کند. شهر امید گفت‌وگویی با کاتیوش شاهین‌نیا مدیر موسسه کارآفرینی آینده برتر داشته که در ادامه می‌خوانید.

درباره  عملکرد موسسه آینده برتر برایمان بگویید؟

آینده برتر یک موسسه عام‌المنفعه است که با هدف مهارت‌آموزی و توانمندسازی راه‌‌اندازی شده است. توانمندسازی موسسه شامل دو بخش می‌شود. بخش اول، کارآفرینی برای افراد تحت‌پوشش موسسه و بخش دوم، توسعه شغلی و فردی برای افراد مختلف. در بخش کارآفرینی تمرکز اصلی بر روی گروه زنان است. این گروه شامل زنان بدسرپرست، بی‌‌سرپرست یا کسانی که سرپرست خانوار ندارند یا افرادی که از لحاظ اقتصادی دارای شرایط مساعدی نیستند، می‌شود. در این بخش یکسری مهارت بصورت رایگان به این گروه مخاطبان آموزش داده می‌شود. موسسه مهارت‌هایی را به افراد آموزش می‌دهد که برای بازار خروجی داشته و مورد نیاز باشد. افراد تحت‌پوشش اگر بتوانند از استانداردهایی که مشخص شده عبور کنند، موسسه برای آن‌ها یک کارگاه خانگی راه‌اندازی می‌کند. وسایل لازم برای این کارگاه‌ها تا زمانی که افراد با آن‌ها درآمدزایی کنند بصورت رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد. همکاران موسسه دائم به این کارگاه‌ها سر می‌زنند تا از کم و کیف فعالیت آنها آگاه شوند. چنانچه در جریان این بازدیدها موردی گزارش شود که فردی کار را رها کرده باشد، وسایل از او گرفته و به فرد واجد شرایط دیگری سپرده می‌شود. مهارت‌های موسسه شامل: خیاطی، پتینه و رزین، کار برروی چوپ، قالی‌بافی و ... می‌شود.

 

موسسه برای جذب سرمایه و مخاطب چه رویکردهای تبلیغاتی و بازاریابی را  اجرا می‌کند؟  

موسسه در حال حاضر کمپین «نقش زندگی»  را در این راستا در شبکه‌های اجتماعی اجرایی کرده است. در این کمپین به افراد گفته شده که با کمک مبلغ 100هزار تومان می‌توانند یک کارگاه کوچک قالی‌بافی برای افراد تحت‌پوشش موسسه راه‌اندازی کنند. شعار این کمپین «با پرداخت  100 هزار تومان کارآفرین شوید»، است. برای این کمپین پوسترهای تبلیغاتی طراحی و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که تا به امروز توسط کاربران این شبکه‌ها استقبال خوبی از این کمپین شده و خود این کاربران دست به دست مشغول انتشار پوسترهای کمپین هستند. با کمک‌های دریافتی این کمپین برای افراد تحت‌پوشش دارهای خانگی احداث می‌شود. همچنین به افراد بصورت رایگان طرح و نخ نیز داده می‌شود. مشتریانی نیز برای این طرح‌ها که شامل تابلو فرش هستند، در نظر گرفته شده است. بعد از اتمام، مشتریان این تابلو فرش‌ها را خریداری و پول حاصل از آن را بطور کامل به افراد می‌دهند. بعد از این مرحله، این افراد که حالا درآمد دارند می‌توانند با پول خود طرح و نخ بعدی را خریداری و برای خود درآمدزایی کنند. انتقال حس خوبی که افراد می‌توانند بعد از کمک به همنوعان خود  تجربه کنند، از اهداف دیگر این کمپین است.

چه درصدی از افراد تحت‌پوشش از طریق خدمات کارآفرینی موسسه به درآمدزایی رسیده‌اند؟    

هدف از برگزاری کارگاه‌های مهارت‌آموزی این است که افراد تعلیم‌دیده به توانایی لازم برای کسب درآمد یا به نوعی درآمدزایی برسند. برای مثال هنرجویانی در بخش رزین به این مرحله رسیده‌اند، یعنی این هنرجویان هم مهارت لازم را کسب کرده‌اند و هم راه‌های درآمدزایی به آنها آموزش داده شده است.  این گروه قبل از عید اولین نمایشگاه خود را برپا کردند و از طریق همان نمایشگاه مشتریانی را بدست آورده و سفارشاتی را دریافت و در حال کار هستند. البته بسیاری از افراد نیز در همان دوران آموزش به درآمدزایی می‌رسند.

 درباره بخش توسعه شغلی و فردی توضیح بفرمایید؟

در این بخش، موسسه گروه مخاطب خود را محدود نکرده و تمامی اقشار می‌توانند در دوره‌های این بخش حضور پیدا کنند. موسسه در این بخش دوره‌های مختلفی را برگزار می‌کند. این دوره‌ها معمولا برای افراد تحت‌پوشش با هزینه‌های پایین و یا رایگان اجرا می‌شود. اساتید این بخش نیز اکثرا به همین شکل با موسسه همکاری می‌کنند. علت دریافت هزینه‌ پایین در این بخش بیشتر به خاطر ایجاد تعهد در افراد است. در این بخش دوره‌هایی مانند مدیریت فروش نیز برگزار می‌شود و اگر درآمدی حاصل شود وارد بخش کارآفرینی موسسه خواهد شد. همچنین در موسسه بخش مددکاری نیز راه‌‌اندازی شده است. با اینکه هدف موسسه کارآفرینی و کارآموزی‌ است ولی افراد زیادی هم تحت‌پوشش هستند که از لحاظ خانوادگی دچار مشکل هستند و در این بخش نیاز به کمک دارند. همکاران ما در موسسه سعی می‌کنند که مشکلات این افراد را حل کنند ولی اگر در توان موسسه نبود آنها را به موسسات خیریه حمایتی  و ... معرفی می‌کنند.  

افراد تحت‌پوشش چگونه جذب و وارد موسسه می‌شوند؟

پوستر‌های موسسه در همه شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است و معمولا افراد با تماس به موسسه مراجعه و از طریق مصاحبه و طی کردن مراحل مختلف وارد موسسه می‌شوند. یکسری از افراد نیز از طریق موسسات خیریه که فقط تهیه ارزاق برای افراد بی‌بضاعت را بر عهده دارند به موسسه معرفی می‌شوند. موسسه معمولا در مورد افرادی که از طریق موسسات دیگر معرفی می‌شوند، تحقیقی انجام نمی‌دهد، چون به هرحال افراد در آن موسسات مراحل مختلف را طی کرده و دیگر نیازی به تحقیقات مختلف نیست.

چرا موسسه عملکرد اصلی خود را بر روی کارآفرینی متمرکز کرده ‌است؟

قبل از شروع فعالیت موسسه، عملکرد بسیاری از موسسات مختلف خیریه را مورد بررسی قرار دادیم. در این بررسی‌ها متوجه شدیم که خلاء زیادی در حوزه موسساتی که در  زمینه  توانمندسازی فعالیت می‌کنند، به چشم می‌خورد. علاوه بر این در بررسی‌های مختلف متوجه شدیم که برخی از افراد تحت‌پوشش چندین موسسه خیریه هستند و کمک‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. وقتی افراد می‌بینند، مبلغی برای گذران زندگی دریافت می‌کنند تمایلی به کار پیدا نمی‌کنند. بنابراین تصمیم گرفتیم راهی که مابقی موسسات رفته‌اند را طی نکنیم و به افرادی کمک کنیم که تلاش می‌کنند، با یاد گرفتن کار زندگی خود را تامین کنند. بر این اساس وقتی فردی به موسسه مراجعه می‌کند، همان روز اول روند کاریمان را به او می‌گوییم و اگر خواهان کار کردن و کار گرفتن بود، وارد موسسه می‌شود. بیشتر مواقع افراد مشتاق یاد گرفتن هستند و خودشان خواهان این هستند که در دوره‌های مختلف دیگر نیز شرکت کنند. افراد وقتی حس خودباوری‌شان شکوفا شود و وقتی به درآمدی برسند، دیگر اجازه نمی‌دهند که کسی به آن‌ها ترحم کند و خودشان مشتاقانه خواستار آموختن حرفه‌ می‌شوند؛ حرفه‌ای که از طریق آن درآمدزایی داشته و گذران زندگی کنند. شیوه عملکرد موسسه آینده برتر برای افراد خاصیت درمانی نیز داشته است و بارها اتفاق افتاده افرادی که با مشکلات روحی شدیدی مواجه بودند با حضور در دوره‌ها، مشکلشان برطرف شده و امید به زندگیشان بالاتر رفته است.

نرگس نجفی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3