کد خبر : 278

هفته نامه "شهر امید" در دهمین شماره خود نوشت:

تاریخ شاهد حضور یکی از ریاضیدانان زن ایرانی در دنیا است که توانایی‌هایش در علم ریاضی و نیکوکاری‌اش لقب سدشکن را برای او به ارمغان آورد و یادآور دوران پرافتخار رشد علوم ریاضی در این مرز و بوم است.

مریم میرزاخانی در سال‌های ۷۳ و ۷۴ از مدرسه‌ فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شد و بعد از آن در سال ۱۹۹۴ در المپیاد جهانی ریاضی هنگ‌کنگ با ۴۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز مدال طلای جهانی گرفت. سال بعد یعنی ۱۹۹۵ در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبه ۱ طلای جهانی را به دست آورد. مریم در دانشگاه شریف در رشته‌ ریاضی ادامه تحصیل داد.

میرزاخانی با دریافت بورسیه از طرف دانشگاه ‌هاروارد به آنجا رفت و تحصیلاتش را در آنجا ادامه داد. میرزاخانی که تحصیلات کارشناسی‌ارشد و دکتریش را در دانشگاه‌ هاروارد پشت سرگذاشت، به همراه 9 محقق برجسته دیگر چندی پیش در چهارمین نشست10 برلیان، نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت.

این فهرست 10 نفره شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولا از چشم عموم پنهان مانده‌اند.  این محققان برجسته جوان در حوزه‌های گوناگونی از گرافیک رایانه‌ای تا ریاضیات و علوم رباتیک، افق‌های تازه‌ای را در مرزهای جهان اطراف ما گشوده‌اند که مریم میرزاخانی ریاضیدان 39 ساله ایرانی نیز یکی از آنها است.

یافته‌ها و تحقیقات

میرزاخانی در سال 1999 میلادی موفق به پیدا کردن راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی شد که بسیاری را به دام انداخته بود: محاسبه حجم‌های فضایی منحنی هندسی. ریاضیدانان مدت‌های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بوده‌اند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت: محاسبه عمق حلقه‌های ترسیم شده بر روی سطوح هذلولی.

میرزاخانی در تلاش است تا معمای ابعاد گوناگون فرم‌های غیر طبیعی هندسی را حل کند. در صورتی که جهان از قاعده هندسه هذلولی تبعیت کند، ابتکار وی به تعریف شکل و حجم دقیق جهان کمک خواهد کرد. در واقع مشکل این است که برخی از این اشکال هذلولی هم‌چون doughnuts و یا amoebas دارای ظاهری بسیار نافرم هستند که محاسبه حجم آنها را به معمایی جدی برای ریاضیدانان مبدل کرده است. اما میرزاخانی با یافتن راهی جدید در واقع دست به یک ابتکار عمل بزرگ زد و با ترسیم یک سری از حلقه‌ها بر روی سطح این‌گونه اشکال پیچیده به محاسبه حجم آنها پرداخت.  

جیمز کارلسون از انستیتو ریاضیات کلی می‌گوید: «میرزاخانی در یافتن ارتباطات جدید، عالی است. وی می‌تواند به سرعت از یک مثال ساده به دلیل کاملی از یک نظریه ژرف و عمیق برسد.‌»

او از جمله بازماندگان سانحه غم‌بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفند ماه 76 است. در این حادثه اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجویان نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف همچون: آرمان بهرامیان، رضا صادقی، برنده دو مدال طلای المپیاد جهانی، علیرضا سایه‌بان و علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی دانشجوی دانشگاه تهران که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه، جان باختند.

فعالیت‌های خیرخواهانه

بانوی ریاضیدان ایرانی که در بهترین دانشگاه‌های جهان تحصیل و تدریس کرده از مشارکت در امور خیرخواهانه لذت می‌برد و یکی از بزرگ‌ترین نقصان‌های ایران را نظام آموزشی ناکارآمدش می‌داند. او با همکاری زواره بهشتی، همکارش در دانشگاه، کتاب نظریه اعداد را در سال 1384 تالیف، منتشر و به صورت رایگان در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار داد تا به دانش‌آموزان مستعد تدریس شود. در این کتاب مباحث نظریه مقدماتی اعداد به گونه‌ای گرد آمده است که خواننده ضمن آشنایی مقدماتی با موضوع، توانایی‌های بیشتری در مساله حل کردن نیز به دست می‌آورد. کتاب بیانی ساده و روان دارد و برای مطاله‌ آن پیش‌نیاز خاصی به جز آشنایی با ابزارهای اساسی ریاضیات مقدماتی مانند اصل استقرای ریاضی و اصل لانه کبوتری لازم نیست. راه‌حل تمرین‌ها و یا راهنمایی برای حل آنها در انتهای کتاب گنجانده شده است.

او همچنین در حال برنامه‌ریزی برای تاسیس موسسه خیریه و آموزشی میرزاخانی در شهر ابوظبی، پایتخت کشور امارات متحده عربی است تا پس از انتخاب دانش‌آموزان مستعد که بیش از همه از ایران خواهند بود آنها را در دوره‌های دو ساله رایگان آموزش دهد تا سد ناکارآمدی سیستم آموزشی را بشکند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3