کد خبر : 290

هفته نامه "شهر امید" در دهمین شماره خود نوشت:

یونیسف، روتا و بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا، با همکاری یکدیگر، کمپینی با نام «یک در یازده» را به منظور گسترش فرصت­های تحصیلی برای کودکان مناطق حاشیه­ ای و نیازمند در بنگلادش، اندونزی و نپال راه­ اندازی کرده­ اند.

یونیسف، روتا و بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا، با همکاری یکدیگر، کمپینی با نام «یک در یازده» را به منظور گسترش فرصت­های تحصیلی برای کودکان مناطق حاشیه­ای و نیازمند در بنگلادش، اندونزی و نپال راه­ اندازی کرده­ اند. هدف نهایی این کمپین، گسترش خدمات آن به سایر نقاط جهان است.

 

یک نفر از هر یازده کودک، یا 58 میلیون نفر از 650 میلیون کودک در جهان، دسترسی به آموزش ندارند. اغلب این کودکان، بسیار فقیر و آسیب ­پذیرند؛ در مناطق جنگ ­زده زندگی می­کنند؛ ناتوانی جسمی دارند؛ متعلق به جوامع بومی هستند و چنانچه در مدرسه­ ای مشغول به تحصیل باشند نیز، برنامه­ های ورزشی برای آنان وجود ندارد.

بنا بر تحقیقات، مدارسی که برنامه­ های ورزشی مشخصی را ارائه می­کنند در تشویق کودکان برای باقی ماندن در سر کلاس درس و ادامه تحصیل، موفق‌ترند و عموما از نظر سطح سلامت عمومی و میزان موفقیت کودکان در درس نیز، وضعیت مناسب­تری دارند. با این­حال، به دلیل مشکلات فرهنگی و فقر اقتصادی در مناطقی که این کودکان در آن زندگی می­کنند، اغلب مدارس مناطق حاشیه­ای فاقد برنامه ­های ورزشی برای کودکان هستند.

کمپین «یک در یازده»، از طریق بخشش­ های شخصی و برگزاری مزایده­ های هنری در لندن و سایر شهرهای بزرگ اروپا، دست اندرکار تامین بودجه برای راه­ اندازی زنگ ورزش برای کودکان مناطق محروم است. در یکی از رخدادهای این کمپین در ماه فوریه سال 2015، هنرمندان نامی‌ای مانند تاکاشی موراکامی، ریچارد سرا، دامین هیرست نیز حضور داشتند. برای این مراسم، موارکامی و هیرست، تصویری از لیونل مسی، فوتبالیست مشهور آرژانتینی و بازیکن تیم بارسلونا و از همه مهم­تر سفیر یونیسف را آماده کردند.

در این کمپین، سرنا ویلیامز، تنیسور مشهور آمریکایی نیز همراه مسی، ویدئویی تحت عنوان یک در یازده و با مضمون، به چالش کشیدن مردم در اقصی نقاط جهان برای یازده روپایی متوالی توپ فوتبال، در مورد این موضوع اطلاع­ رسانی کردند. در روزهای بعد از انتشار این ویدئو، هشتگ#1in11 در شبکه­ های اجتماعی، بسیار داغ شد. در بازی ­یازدهم ژانویه 2015 بارسلونا مقابل اتلتیکو مادرید نیز این ویدئو، برای مدت نصف طول بازی از پرده­های بزرگ نمایش ورزشگاه کمپ نو، پخش شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

مسی در مورد این کمپین می­گوید: «‌من یک در یازده را حمایت می­کنم زیرا معتقدم، همه کودکان حق رسیدن به آرزوهایشان و کشف استعدادهایشان را دارند. آموزش و دسترسی به تحصیلات پایه و اساس این حق است، اما متاسفانه میلیون­ها کودک، در سرتاسر جهان، سر کلاس­های درس نیستند و از شروع کردن راهی که باید در آن قدم بردارند، ناتوانند.»

او ادامه می­دهد: «من عمیقا باور دارم که ما از طریق ورزش، می­توانیم ارزش­هایی چون احترام به دیگران، کار گروهی و تلاش را گسترش دهیم و همچنین کودکان را برای ماندن در مدرسه و ادامه تحصیل تشویق کنیم. بنابراین، آن­ها خواهند توانست آموزش مناسب، با کیفیت و مهارت­های لازم برای یک زندگی خوب را کسب کنند.»

به گفته ویلیامز، در بسیاری از کشورهای جهان، کودکان حق تحصیل دارند و همه به این موضوع واقفند، اما در کمپین یک در یازده، کودکانی حضور دارند که از این حق محرومند و بدون کمک ما در کشورهای ثروتمند جهان، نخواهند توانست استعدادهای خود را کشف کنند.» سرنا ادامه می‌دهد: «ما باید این عدد یک را به صفر برسانیم، تا همه کودکان بتوانند یاد بگیرند و ورزش کنند.»

کمک­های جمع­ آوری شده از طریق این کمپین در راه­اندازی برنامه­ های آزمایشی در سه کشور بنگلادش، اندونزی و نپال استفاده شد. در اندونزی، کمپین، مدارس 6 استان با بیشترین میزان ناتوانی جسمی در میان کودکان را تحت پوشش قرار داد. در نپال نیز، یونیسف در همکاری با دولت برای شناسایی 10 استان دارای اولویت، اقداماتی انجام داده­ است و برنامه­های ورزشی برای دانش­ آموزان مدارس ابتدایی و راهنمایی این استان­ها ارائه خواهد کرد. هدف از این برنامه ­ها، عمدتا از بین بردن موانع اجتماعی برای کودکان کم­ توان و ایجاد مقدمات حضور آن­ها در مدارس است. در بنگلادش، گروه هدف کمپین یک در یازده، کودکانی هستند که به مدرسه نمی­روند.

سرنا ویلیامز و لیونل مسی، از طریق چالش «توپ رو بالا نگه دار»، هواداران خود را به پیوستن به این کمپین، کمک کردن و به اشتراک گذاشتن اقدامات خود در این راستا در شبکه‌های اجتماعی تشویق کرده­اند. آدرس پایگاه اینترنتی رسمی این کمپین، www.1in11.org است.

ورزشکاران بسیاری در رویدادهای خیریه شرکت می­کنند و حتی تعدادی از آن­ها نیز خود مراکز خیریه و بنیادهای مختص خود را دارند. مسی، از سال 2007 با هدف کمک به کودکان در مناطق محروم، بنیاد لیونل مسی را تاسیس کرد که در اقصی نقاط جهان فعال است. چندی پیش، کودک 6 ساله افغانستانی با پوشیدن نایلون راه راه آبی رنگی که نام مسی و شماره او بر آن نوشته شده بود، توجه افکار عمومی جهان را به خود جلب کرد. مسی قول داده­ است که به دیدار این کودک که هم اکنون با خانواده­اش در پاکستان زندگی می­کند، خواهد رفت. برخی گزارشات از همکاری نزدیک مسی و یونیسف در طی چند سال اخیر خبر داده­اند. بنا بر گزارش سی ان ان، بنیاد لیونل مسی در سال 2015، نزدیک به نیم میلیون دلار به یونیسف کمک مالی کرده است. این کمک منهای، کمک­های معنوی و حمایت­های مختلف این ستاره فوتبال جهان از کودکان و رویاهایشان در سرتاسر جهان است.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3