کد خبر : 300

گفت‌وگو با ماهرخ فلاحتی، کارآفرین برتر کشور

کارآفرینان با وجود شرایط سخت همچنان امیدوار به آینده در حال فعالیت و اشتغال‌زایی برای کشور هستند. با اینکه شرایط اقتصادی کشور در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد، اما آن‌ها با تمام مشکلات به سمت جلو گام برمی‌دارند.

یکی از فعالان کارآفرین ماهرخ فلاحتی است. او طی این سال‌ها در حوزه پرورش گاو هلشتاین و  پرورش نژاد برترگاو از طریق انتقال جنین، فعالیت‌های قابل توجهی داشته است. فلاحتی در اولین جشنواره کارآفرینی که در سال 1383 برگزار شد،  به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شد، اهدای این عنوان به این دلیل بود که او در حوزه انتقال جنین گاو دست به ابتکار عمل تازه‌ای زده بود. شهر امید گفت‌وگویی با این کارآفرین برتر داشته که در ادامه می‌خوانید.

 

ارزیابی‌تان درباره وضعیت کارآفرینان در کشور چیست؟

کارآفرینان به دلیل اعتماد به‌نفسی که دارند معمولا به هیچ ارگانی وابسته نیستند و برای عملی ساختن اهدافشان هم از هیچ سازمانی انتظار کمک ندارند. به همین دلیل با تمام نوسانات موجود، آن‌ها به کارشان ادامه ‌می‌دهند. اما بطورکلی همه کسانی که به نوعی در حوزه تولید فعالیت می‌کنند، اوضاع کاری مناسبی ندارند. در حال حاضر هزینه تولید بالاست و به نسبت این هزینه درصد فروش هم کاهش یافته است به همین خاطر این روزها کارآفرینان نیز به عنوان فعالان تولید در کشور، مانند مابقی فعالان بازار با مشکلات مشابهی مواجه هستند اما همچنان برای ادامه فعالیت و سرپا نگه داشتن مجموعه خود تلاش می‌کنند. اگر خشکسالی‌ها و وضعیت اقتصادی کشور به همین منوال پیش برود، به مانند تعداد زیادی از دامداری‌ها که ورشکسته شده‌اند، مابقی هم دیگر توان کار نخواهند داشت. به عنوان نمونه الان اکثر دامدارانی که در منطقه طالقان باقی مانده‌اند، سعی کرده‌اند کسب و کارشان را محدود کنند تا بتوانند در این شرایط دوام بیاورند. در حال حاضر علوفه به خاطر کمبود آب بسیار گران است. این درحالی‌ست که قیمت شیر افزایش نیافته است. البته دامداران به‌خوبی درک می‌کنند که قیمت بالای شیر بر سلامت جامعه تاثیر منفی می‌گذارد ولی آن‌ها نیز برای بقا نیاز به قیمت‌گذاری منصفانه دارند. به خاطر عدم حمایت‌ها شرایط کار سخت شده و این شرایط سخت روی خورد و خوراک و کیفیت نگهداری گاوها هم تاثیر می‌گذارد، یعنی دامداران مجبور می‌شوند تعداد دفعات علوفه حیوانات و غذای آن‌ها را کم کنند. اگر شرایط با همین روند ادامه پیدا کند، آینده خوبی را برای پرورش‌دهندگان گاو شیرده پیش‌بینی نمی‌کنم. البته صحبت‌هایم نباید باعث ایجاد یاس و ناامیدی در جوان‌هایی که زمین پدری یا شرایط و امکانات پرورش دام را دارند، شود. به هرحال جوان‌ها نیاز به کار دارند و کسانی که شرایط لازم را دارند، بهتر است وارد این عرصه شوند. جوانان نباید منتظر اشتغال‌زایی باشند و بهتر است خودشان به سراغ تولید بروند.

به عنوان یک زن کارآفرین آیا در حوزه پرورش گاو با  موانع و مشکلاتی نیز  روبرو هستید؟

زنان به خاطر شرایط خاص روحی و عاطفی، به رویش، زایش و پرورش علاقه زیادی دارند، همین ویژگی سبب می‌شود که در این زمینه هم نگاه متفاوتی داشته باشند. با توجه به این خصلت، در حوزه کاری‌ای که من فعالیت می‌کنم زنان بهتر از مردان عمل می‌کنند، هر چند که اکثر افراد، کار پرورش گاو را یک فعالیت مردانه می‌دانند و علت این طرز فکر نیز بیشتر به سنگینی کار در این حیطه بر می‌گردد، اما با تمام توصیفات معتقدم که زنان در حوزه پرورش دام بخصوص گاو می‌توانند، دستاوردهای بهتری داشته باشند.

 

شما نیز به خاطر همین خصلت زنانگی به سراغ پرورش گاو رفتید؟  

به عنوان کارآفرین حوزه پرورش گاو، فعالیتم را بعد از دوران بازنشستگی شروع کردم. سال‌ها در حوزه تعلیم و تربیت فعالیت کرده‌ام و بعد از بازنشستگی هیچگاه به این فکر نکردم که استراحت کنم. البته در دوران فعالیتم در حوزه فرهنگ و آموزش و پرورش نیز کارهای زیادی انجام داده‌ام و سال‌ها مسئولیت تعلیم معلمان دانش‌آموزان نابینا را بر عهده داشته و در این زمینه دستاوردهای خوبی داشتم. وقتی می‌خواستم کار دامپروری را شروع کنم، توان خرید زمین را نداشتم و با فروش منزل تهران اقدامات لازم برای شروع کار را فراهم کردم. البته شاید طالقانی بودنم نیز مزید برعلت بود، چون مردم طالقان علاقه شدیدی به دامپروری و کشاورزی دارند. هنگام شروع کار سعی کردم، قدم‌هایم را کوتاه و با احتیاط ولی سریع بردارم. کارم را با هفت گوساله شروع کردم اما به سرعت این تعداد دام تکثیر شدند و کسب‌وکارم رونق گرفت. بعد از این مرحله شروع به جفت‌گیری از طریق لقاح مصنوعی کردم. یکی از دلایل رونق کسب وکارم مدیریت خوب بود به طوریکه همان سال‌ها برای تغذیه دام‌ها و کشت علوفه 90 هکتار زمین خریداری کردم اما متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های پی در پی از بین رفت و نتوانستم بهره‌برداری لازم را از آن داشته باشم. البته فقط خشکسالی نبود و برخی سوء مدیریت‌ها نیز دست به دست هم دادند تا این اتفاق بیفتد. چون مکانیزه کردن آب طالقان و هدایت آن به سمت تهران باعث شد دشت آبیاری نشده و خشک شود و بالطبع خشک شدن زمین باعث شد که علوفه را با قیمت بالا خریداری کنم.

در این حوزه برای چند نفر اشتغال‌زایی کرده‌اید؟

حوزه کار من به گونه‌ای است که  اشتغال‌زایی در آن بیشتر به صورت غیر مستقیم اتفاق می‌افتد. تولیدکنندگان لبنیات، کشاورزانی که برای دام‌ها علوفه تولید می‌کنند، فروشندگان این حوزه همه و همه کسانی هستند که در کنار کسب وکار پرورش دام صاحب شغل می‌شوند. این افراد به غیر از کسانی هستند که مستقیما از پرورش دائم کسب درآمد می‌کنند. کار پرورش دام حوزه خوب و جالبی است اما اگر شرایط مهیا نباشد، فعالیت در آن سخت می‌شود که البته امیدوارم با توجه به بارندگی‌ها، امسال اوضاع بهتر شده و به مانند گذشته فعالیت در این حوزه رونق پیدا کند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3