کد خبر : 302

هفته نامه "شهر امید" در دوازدهمین شماره خود نوشت:

کمیته امداد امام خمینی(ره) پیشقدم شده و برای نوعروسان تحت حمایت خود که در انتظار جهیزیه هستند آستین همت بالا زده و قصد دارد با جلب مشارکت مردمی ‌75 هزار دختر عقد کرده را راهی خانه بخت کند.

دادن اسباب، لوازم و وسایل زندگی به زوجین جوانی که قصد شروع زندگی مشترکشان را دارند جزو آداب و رسوم بسیاری از فرهنگ‌ها بوده و هست، با اینکه در طول زمان این رسم نیز با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده و در برخی اقوام به بیماری چشم و هم‌چشمی ‌مبتلا شده یا در بعضی از خانواده‌ نیز از کمیت آن کاسته شده اما هنوز هم دادن جهیزیه به دخترها جزو لاینفک بسیاری از ازدواج‌ها است که مشکلات زیادی را نیز برای خانواده‌ها فراهم کرده و حتی مواردی به کابوس شبانه برخی خانواده‌هایی که از توان مالی کمتری برخوردار هستند بدل شده است؛ خانواده‌هایی که با بزرگ شدن دخترانشان تلخی عدم تامین جهیزیه نیز بزرگتر شده و کامشان را تلخ‌تر می‌کند، خانواده‌هایی که ازدواج دخترانشان را عقب و عقب‌تر می‌اندازند یا دخترانی که بدلیل عدم توانایی خانواده در خرید جهیزیه و خجالت‌زدگیشان عطای ازدواج را به لقایش می‌بخشند. 

این روزها عباراتی همچون لزوم ازدواج سریع جوانان، ازدواج آسان، بها دادن به ازدواج، افزایش وام ازدواج، مسکن زوجین جوان که همه و همه سعی در ترغیب جوانان برای ازدواج دارند را شنیده و می‌شنویم اما در این میان هستند افرادی که ازدواج کرده‌اند اما  در میانه راه مانده و نه راه پس دارند نه پیش؛ افرادی که به دلیل عدم تامین جهیزیه نمی‌توانند زندگی مشترک خود را آغاز کنند و برای تهیه این اقلام ضروری به مشکل برخورده‌اند و زندگی نوپای برخی از آنها در آستانه فروپاشی است؛ حالا در این میان کمیته امداد امام خمینی(ره) که بسیاری از خانواده‌های نیازمند را تحت‌پوشش دارد؛ پیشقدم شده و برای نوعروسان تحت حمایت خود که در انتظار جهیزیه هستند آستین همت بالا زده و قصد دارد با جلب مشارکت مردمی ‌75 هزار دختر عقد کرده را راهی خانه بخت کند. به همین بهانه با حجت‌الاسلام رضا رویت، مدیر طرح آینه و شمعدون کمیته امداد امام خمینی(ره) در مورد جزئیات این طرح به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل می‌خوانید:

آقای رویت استارت این کار از کجا زده شد و چرا مسئولان کمیته امداد به فکر جهاز دادن به نوعروسان افتادند؟

این طرح 10 روز قبل از شروع ماه مبارک رمضان آغاز شد. در آن روز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، در یکی از جلساتی که با معاونین خود برگزار کرده بود در مورد جمعیت بالای دختران عقد کرده و در آستانه ازدواج تحت‌پوشش کمیته امداد سخن گفته بود، دخترانی که به دلیل مشکلات مالی توان خرید جهیزیه نداشتند و ماه‌ها بود که در صف کمک کمیته امداد مانده بودند.

آیا آماری از نوعروسان بدون جهیزیه دارید؟

متاسفانه 75 هزار نفر از دختران عقد کرده تحت سرپرستی کمیته امداد در صف جهیزیه به سر می‌برند و حتی تعدادی از آنها ماه‌های طولانی است که در انتظار جهیزیه هستند و ما دخترانی را داریم که بیش از 6 ماه است در صف دریافت جهیزیه هستند و این آمار درخواست جهیزیه روزبه روز نیز افزایش می‌یابد و باید برای آن چاره‌ای بیندیشیم.

کمیته امداد امام خمینی (ره) خودش منابع درآمدی دارد، آیا این منابع کافی نبود که از مردم درخواست کردید تا برای تهیه جهیزیه این نوعروسان پیشقدم شوند؟

کمیته امداد امام خمینی(ره)، محدودیت‌های مالی زیادی دارد و از طرفی جمعیت وسیعی را نیز تحت‌پوشش قرار داده است؛ بگونه‌ای که شاهد جمعیت چند میلیون نفری از خانواده‌های نیازمند، بدسرپرست و... تحت‌پوشش این کمیته هستیم. قبول دارم که 6 ماه انتظار در صف جهیزیه زمان طولانی‌ای است اما تامین این حجم از جهیزیه از اختیارات ما خارج است و با توجه به محدودیت‌های مالی کمیته امداد و صف  75 هزار نفری نوعروسان در انتظار جهیزیه تصمیم بر این شد تا از ظرفیت کمک‌های مردمی ‌استفاده کنیم. این درحالی است که کمیته امداد سال گذشته طرح موفق «همسفره» را با  هدف جلب کمک و مشارکت مردمی ‌انجام داده بود که طرح بسیار موفقی بود. بر اساس این طرح 400 هزار کودک زیر 6 سال که تحت‌پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) بودند را تحت پوشش قرار داد، کودکانی که به دلیل عدم توان کمیته در پاسخگویی مناسب به همه نیازهای آنها همچنین مشکلات تغذیه‌ای دارای سوءتغذیه شدید بودند و باید اقدام عاجلی برای آنها صورت می‌گرفت. در طرح همسفره این کودکان به عنوان جامعه هدف بودند و از مردم خواسته شد تا با کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود کمیته امداد و این کودکان زیر 6 سال را یاری کنند که به لطف خدا حدود 20 درصد این کودکان با کمک‌های مردمی ‌مشکلاتشان حل و فصل شد.

 

این طرح تهیه جهیزیه یا آینه و شمعدون دقیقا چیست؟

در مورد تامین جهیزیه نوعروسان طرحی تحت عنوان «آینه و شمعدون» انتخاب شد که براساس آن شهروندان می‌توانند نسبت به تامین اقلام مورد نیاز نوعروسان منتظر اقدام کنند که براساس برآوردهای انجام شده به نظر می‌رسد شاهد حل مشکل 40 درصد از نوعروسان با کمک مردم باشیم چراکه 6 ماه انتظار برای تهیه جهیزیه زمان طولانی‌ای است و امیدواریم بتوانیم با کمک مردم و خیرین این زمان را به حداقل برسانیم و مشکل 40 درصد نوعروسان را حل و فصل کنیم.

 

آیا در این راه از ظرفیت‌های دستگاه‌های دولتی نیز استفاده شده است؟

ازدواج آسان و تسهیل در ازدواج جوانان یکی از خواسته‌های مسئولان ارشد و مراجع دینی است، اما بعضا دیده می‌شود که افراد به دلیل عدم تامین جهیزیه ماه‌ها و حتی سال‌ها ازدواجشان به تعویق می‌افتد و باید برای آن‌‌ها کاری انجام داد، به همین خاطر وقتی استارت طرح آینه و شمعدون زده شد از ظرفیت تمامی ‌دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها، صدا و سیما، اپراتورهای موبایل، کانون مساجد، ستادهای فرهنگی نیروهای مسلح همچون سپاه و... استفاده ‌می‌شود تا همه مردم متوجه اهمیت این موضوع شوند.

کمک‌های مردمی لزوما باید نقدی باشد یا کمک‌های غیرنقدی همچون اقلام ضروری جهیزیه نیز پذیرفته می‌شود؟

در حال حاضر ما تنها کمک‌های نقدی را قبول می‌کنیم، اما تا پایان مرداد ماه زمینه و امکان جمع‌آوری کمک‌های غیرنقدی و اجناس نو مردم نیز فراهم می‌شود. اما مردم توجه داشته باشند که کمک‌های نقدی می‌تواند کمک بیشتری به کمیته امداد و تولید ملی داشته باشد، چراکه ما با شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی قرارداد بسته‌ایم تا اجناس این نوعروسان همگی از کالای ایرانی تامین شود و اینگونه می‌توان از توان و تولید داحلی نیز حمایت کرد.

جهیزیه‌هایی که برای این نوعروسان در نظر گرفته‌اید شامل چه اقلامی ‌هستند؟

جهیزیه هر نوعروس شامل 16 قلم کالای ضروری زندگی است که شامل گاز، یخچال، لباسشویی، ظروف، یک تخته فرش، سرویس خواب و... است که براساس برآوردهای اولیه با سه میلیون تومان می‌توان جهیزیه‌ای به ارزش 5 میلیون تومان جمع‌آوری کرد که بر این اساس مردم می‌توانند یک میلیون (30 درصد)کمک کرده و کمیته امداد نیز دو میلیون تومان(70 درصد) باقی مانده را تقبل کرده تا یک دست جهیزیه برای نوعروس منتظر تهیه ‌شود.

استقبال مردم در این مدت از این طرح چطور بود؟

استقبال مردم از طرح آینه و شمعدون خوب بوده است هر چند که ما سعی کردیم از ظرفیت و فضای معنوی ماه رمضان برای مشارکت مردم حداکثر استفاده را ببریم، با این حال هنوز تیزرهای تبلیغاتی این طرح در صدا و سیما پخش نشده و مطمئن باشید در یک ماه آتی تبلیغات به اوج خود خواهد رسید.

طرح آینه شمعدون تا چه زمانی ادامه دارد؟

آینه و شمعدون تا جهیزیه‌دار شدن تمام نوعروسان تحت‌پوشش کمیته امداد ادامه خواهد داشت و پایانی برای این طرح در نظر گرفته نشده است چرا که در حال حاضر 75 هزار و 400 نوعروس در صف دریافت جهیزیه هستند و پاسخگویی به این حجم قطعا ماه‌ها زمان می‌برد و با اتمام این تعداد قطعا نوعروسان دیگری در صف انتظار می‌آیند و این روند ادامه و جریان می‌یابد‌.

با وجود اینکه در خانواده بزرگ چند میلیونی کمیته امداد مشکلات دیگری نیز وجود دارد، چرا ازدواج مورد توجه شما قرار گرفت؟

هدف ما تنها تامین جهیزیه نبود و سعی کردیم در طرح آینه شمعدون مسئله حمایت از خانواده و ظرفیت حمایت‌های اجتماعی از ازدواج را مورد توجه قرار دهیم، اینکه مردم بدانند و یاد بگیرند که با کمک به خانواده‌های نوپا می‌توانند مشکلات بسیاری را در جامعه حل کنند و با اینکار یکبار هم که شده به ازدواج، جهیزیه و مشکلاتی که قشر محروم با آن مواجهند فکر کرده و در این مسیر گام ‌بردارند. برهمین اساس علاوه بر مردم، هنرمندان را نیز به این کارزار دعوت کردیم و جشنواره آینه و شمعدون را طراحی کردیم تا اندیشمندان، هنرمندان و ... بتوانند با تولید آثاری در قالب ازدواج، جهیزیه و... علاوه برخلق آثار مرتبط با این طرح، ما را در فرهنگسازی مردمی یاری رسانند.

مردم چگونه و از چه راه‌هایی می‌توانند کمک کنند؟

مردم به دو طریق می‌توانند کمک‌های نقدی خود را برای خرید جهیزیه نوعروسان به کمیته امداد برسانند در روش اول، با وارد کردن کد#767* گزینه سه را انتخاب و تا سقف 200 هزار تومان می‌توانند به نوعروسان در انتظار جهیزیه کمک کرده یا با مراجعه به سایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و انتخاب گزینه آینه و شمعدون کمک‌های نقدی خود را واریز کنند. چنانچه فردی علاقمند باشد به نوعروسی در شهر خود کمک کند نیز می‌تواند به آیکون انتخاب شهر مورد نظر رفته و با انتخاب شهر مورد نظر خود به نوعروسانی که در آن شهر هستند کمک کند.

همچنین به زودی صندوق‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی ‌آینه و شمعدون به مساجد، محل اجتماعات مردمی‌ و ... می‌آید تا مردم به طور مستقیم برای تامین و تهیه جهیزیه نوعروسان اقدام کنند حتی بنا داریم کاورهایی با آرم و نشان آینه و شمعدون بر سر برخی از صندوق‌های صدقات بکشیم تا تمام پول ریخته شده در این صندوق‌ها به خرید جهیزیه اختصاص یابد.

حرف آخر:

ما می‌خواهیم مردم را نسبت به نوعروسان نیازمند و خانواده‌های محروم حساس کنیم و اصراری نداریم که مردم پول خود را به حساب کمیته امداد و طرح آینه و شمعدون واریز کنند بلکه اگر خودشان نوعروسانی را می‌شناسند که در تامین و تهیه جهیزیه با مشکل مواجه هستند می‌توانند راسا برای کمک اقدام کنند، اما مزیت شرکت در این طرح این است که ما در قالب این طرح حمایت از تولید ملی را نیز مدنظر داریم و با تفاهم‌های انجام شده با کارخانجات تولید لوازم خانگی قطعا هزینه تمام شده اجناس و کالاها برای ما کمتر خواهد بود.

و حرف آخر اینکه امیدواریم هیچ نوعروس و دختر عقد کرده‌ای در انتظار جهیزیه نباشد و مطمئن هستیم مشارکت مردم در این طرح بیشتر از سایر طرح‌ها خواهد بود.

مژگان انصاری

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3