کد خبر : 307

گفت‌وگوی شهر امید با سرپرست طرح اشتغال‌زایی گروه جهادی مهر علوی

گاهی کمک‌های مادی به افراد بی‌بضاعت نه تنها آن‌ها را از فقر نجات نمی‌دهد، بلکه آن‌ها را محتاج‌‌تر نیز می‌کند.

گروه‌های مختلفی هستند که تلاش دارند فقر را از ریشه قطع کنند تا افراد آنقدر توانمند شوند که لازم نباشد دست‌شان را مقابل دیگران دراز کنند. گروه‌های جهادی از آن‌ دسته گروه‌هایی هستند که در زمینه اشتغال‌زایی و کارآفرینی برای افراد بی‌بضاعت فعالیت می‌کنند. یکی از این گروه‌ها «مهر علوی» است که حامد حیدری‌نژاد سرپرستی این طرح اشتغال‌زایی را برعهده دارد. وی 6 سال است که در قالب گروه جهادی در امور خیریه و کارآفرینی برای افراد بی‌بضاعت فعالیت می‌کند. او می‌گوید: «در این 6 سال هر نوع فعالیتی را در حوزه کمک به افراد مستحق انجام داده ولی هیچ‌کدام از این فعالیت‌ها به مانند ایجاد اشتغال برای این افراد مثمرثمر و لذت‌بخش نبوده است. شهر امید با حیدری‌نژاد به گفت‌وگو نشسته تا با حوزه فعالیتش در راستای کارآفرینی بیشتر آشنا شود.

چرا به سراغ کارآفرینی رفتید و در موسسات خیریه به فعالیت نپرداختید؟

در کشور ما مردم گرایش زیادی به انفاق کردن دارند و در این زمینه موسسات خیریه بسیاری فعالیت می‌کنند. هر روز کمک‌های بلاعوض مختلفی به افراد مستحق می‌شود اما انفاق کردن تنها یک بُعد کمک کردن به افراد بی‌بضاعت است. ما باید به این افراد یاد بدهیم که سعی کنند به‌راحتی از کسی کمک نگیرند و برای تحقق این هدف باید به آن‌ها حرفه‌ای آموخته شود تا به خودکفایی مالی و استقلال نسبی برسند. البته بهتر است که کمک‌ها در این زمینه قرض‌الحسنه باشد تا بتوان با ایجاد کارگاه‌های خوداشتغالی برای این افراد کار تولید کرد.

در زمینه کارآفرینی چه شیوه‌هایی را اجرایی کرده‌اید؟

در سفرهای مختلفی که داشتیم، متوجه شدیم فقر در کشور شیوع پیدا کرده و باید برای جلوگیری از گسترش آن کارهای جدی صورت بگیرد، از طرفی فقط با ایجاد اشتغال جلوی گسترش فقر گرفته می‌شود و برای ایجاد این اشتغال هم همه افراد باید بسیج شوند. برای تحقق این هدف سعی کردیم، صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای را‌ راه‌اندازی کنیم. همان صندوق‌هایی که با پول آن‌ها کارگاه‌های قالی‌بافی راه‌اندازی شده‌اند. در این کارگاه‌ها علاوه بر آموزش، زمینه کار افراد نیز فراهم شده و به ازای هر گره به افراد پول پرداخت می‌شود. اگر همه سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه تمرکزشان را روی اشتغال افراد بگذارند، شرایط اشتغال کشور به سمت بهتری پیش خواهد رفت. افراد تحت‌پوشش ما بیشتر از طریق کمیته امداد و بهزیستی معرفی می‌شوند. البته در این مدت به جز اشتغال‌زایی کمک‌های دیگری به مانند بسته ارزاق، لباس، جهیزیه و ... نیز به افراد تحت‌پوشش ارائه داده‌ایم.

به نظر شما چرا موسسات خیریه بیشتر به سمت انفاق و کمک کردن به افراد بی‌بضاعت حرکت می‌کنند تا اشتغال‌زایی؟

در این زمینه دلایل مختلفی وجود دارد ولی به نظرم مهمترین علت آن نداشتن الگوی فکری درست در این زمینه است. اگر موسسات از الگوی درستی پیروی کنند، خود به خود برای برطرف کردن فقر به سمت ایجاد اشتغال پیش خواهند رفت. ما شش ماه روی الگو و سیرت امام موسی صدر تمرکز و مطالعه کردیم تا به یک الگوی درست در این زمینه دست پیدا کنیم. امام موسی صدر در این زمینه یکی از الگوهای موفقی است که ناشناخته باقی مانده است.

نحوه فعالیت گروه جهادی «مهر علوی» چگونه است؟

گروه ما یک نهاد مردمی‌ست و به هیچ ارگان و جناحی وابستگی ندارد. بودجه گروه نیز از طریق کمک‌های مردمی تامین می‌شود. مردم اگر متوجه شوند که نهادی در مسیر درستی فعالیت می‌کند، از کمک کردن دریغ نمی‌کنند. البته در این میان مردم بیشتر به افراد اعتماد دارند تا موسسات بزرگ. گروه ما جهادی‌ست یعنی فقط به کمک‌های مادی مردم اکتفا نمی‌کند. امکان دارد فردی توان مالی مناسبی برای کمک نداشته باشد ولی استعداد یا توانایی‌ای داشته باشد که بتواند آن را در جهت آموزش دیگران بکار گیرد. در گروه ما گاهی دانشجویانی حضور دارند که خودشان به کمک مالی نیاز دارند ولی با این حال در زمینه آموزش کودکان بی‌بضاعت کمک می‌کنند. مردم وقتی می‌بینند که در کمک کردن به آن‌ها نگاه انتفاعی نداریم خودشان داوطلبانه با ما همکاری می‌کنند و اعتمادشان جلب می‌شود. در گروه جهادی‌ای که ما گرد هم آمده‌ایم دیدگاه‌ها و عقاید مختلفی وجود دارد. دیدگاه‌هایی که در نهایت هدف همه آنها کمک به انسانیت است. نگاه ما به کرامت انسانی است و در این راستا به افراد بی‌بضاعت کمک می‌کنیم. افراد زیادی تحت‌پوشش گروه ما قرار دارند؛ افرادی که شاید برخی از آن‌ها معلولیت نیز داشته باشند. تمامی این افراد در کارگاه‌های قالی‌بافی مشغول به کار می‌شوند. اگر توان همکاری در این کارگاه‌ها را نداشته باشند بصورت انفرادی دارهایی را برای آن‌ها در منزلشان نصب می‌کنیم. گاهی افراد برای کمک کردن به سراغ ما می‌آیند که از آن‌ها می‌خواهیم در کارگاه‌ها سرمایه‌گذاری کنند و در سود آن شریک شوند، ما از افراد فقط انتظار کمک نقدی نداریم و در تلاش هستیم که از هر طریقی شده فرهنگ اشتغال‌زایی را در میان مردم نهادینه کنیم. گروه ما به یاری خداوند تا آنجا که در توان داشته باشد برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند و تا الان نیز برای رسیدن به اهداف تعریف شده تمامی مسیرها را طی کرده است. در مجموع ما معتقدیم باید به افرادی که عزت‌نفس دارند و برای کسب روزی تلاش می‌کنند کمک کرد و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.   

نرگس فرجی
ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3