کد خبر : 308

هفته نامه "شهر امید" در سیزدهمین شماره خود نوشت:

نگاهی به زندگی جی‌.کی. رولینگ ثروتمندترین نویسنده جهان.

جی.کی. رولینگ به لطف خلق دنیایی جادویی و پســرکی با چشــمان سبز بر قله موفقیت گام نهاده و در شمار ثروتمندترین زنان جهان قرار گرفته است. جوآن «جو» رولینگ با عناوینی همچون رابرت گالبریث ( Galbraith Robert )  و جی.کی. رولینگ، خالق مجموعه کتاب‌های موفق و پرفروش «هری پاتر» است.

فانتزی رولینگ توجه جهان را به خود معطوف کرد و برنده جوایز متعدد ادبی شــد، کتابی که بیش از 400 میلیون نســخه از آن در سطح جهان به فروش رســیده است. این مجموعه به عنوان بهترین و پر فروش‌ترین مجموعه کتاب‌های جهان در کل تاریخ شناخته شده و فیلم‌هایی که با اقتباس از آن ساخته شدند نیز به عنوان یکی از سودآورترین فیلم‌های تاریخ سینما هستند.

داستان زندگی پر فراز و نشیب این نویسنده الهام‌بخش بسیاری بوده است، تبدیل شدن از زنی معمولی به نویسنده‌ای با یک میلیارد دلار ثروت آن هم در عرض تنها پنج سال، جهشی غیرمنتظره به شمار می‌رود. هفتمین و آخرین جلد این مجموعه «هری پاتر و قدیسان مرگبار»، در سال 2007 به بازار آمد و نقطه پایان مسیری بود که با چاپ اولین کتاب در سال 1997 آغاز شده بود.

اولین قسمت از فیلمی که با اقتباس از این کتاب ساخته شد در نوامبر سال 2010 و بخش دوم آن در جولای سال 2011 اکران شد. هم اکنون جی.کی. رولینگ عنوان ثروتمندترین نویسنده زمین را از آن خود کرده، او همچنین به عنوان یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان حال حاضر جهان نیز شناخته می‌شود.

سال 1990 زمانی که جی.کی. رولینگ سوار قطاری در مسیر منچستر به لندن بود ناگهان فکر و ایده اصلی هری پاتر به ذهنش رسید. او می‌نویسد: «تقریبا از شش سالگی می‌نوشــتم، مداوم و همیشه، ولی هیچ‌وقت هیچ فکری به اندازه هری پاتر جذبم نکرده بود. چهار ســاعت در ایستگاه و قطار نشستم و تمامی فکرهای مربوط به این پسربچه عینکی، جادوگری که نمی‌داند جادوگر اســت، یک به یک و تمام جزئیات به ذهنم رسید.»

رولینگ در سال 1995، نوشتن نخستین رمان هری پاتر، «هری پاتر و سنگ جادو» را به اتمام رساند و نسخه نهایی را برای چند آژانس فرستاد. کریستوفر لیتل کارمند یکی از آژانس‌ها، متن را پسندید و آن را برای چند ناشر فرستاد. هشت ناشر انتشار این کتاب را رد کردند، ولی نهمین ناشــر، انتشارات بلومزبری انتشار این کتاب را به عهده گرفت و دو هزار و 500 پوند پیش‌پرداخت به او داد. رولینگ می‌گوید در ابتدای نوشتن به هیچ گروه خاصی از خوانندگان فکر نکرده بود، ولی انتشارات بلومزبری، تصمیم گرفت رمان را برای کودکان 9 تا 11 ساله چاپ کند و در عین حال به رولینگ پیشنهاد کرد که نامی برای خود انتخاب کند که چندان زنانه نباشــد، چون تجربه نشان داده بود خوانندگان به نویسندگان مرد اقبال بیشتری نشان می‌دهند.

بنابراین جوآن کاتلین رولینگ به جی.کی. رولینگ، شناخته‌شده‌ترین نویسنده حال حاضر جهان تبدیل شد.

جی.کی. رولینگ در سال 1999 حقوق اقتباس از چهار کتاب اول هری پاتر را به مبلغ یک میلیون پوند ( تقریبا دو میلیون دلار ) به شرکت برادران وارنر فروخت. مهم‌ترین شرط رولینگ هنگام عقد قرارداد استفاده از بازیگران انگلیسی برای فیلم بود. هر چند در فیلم «هری پاتر و جام آتش» به خاطر کثرت شخصیت‌های اصلی تهیه‌کنندگان از بازیگران فرانسوی و اروپای شرقی نیز در فیلم استفاده کردند.

محبوبیت ناگهانی هری پاتر، فروش کتاب‌ها، حق ترجمه‌ها، فروش امتیاز کتب برای فیلم و بازی‌های کامپیوتری باعث شد علاوه بر ناشران خود نویسنده نیز ثروتمند شود. چنان‌که خانم رولینگ به تنها نویسنده میلیاردر حال حاضر جهان تبدیل شده است.

رولینگ در بخشــی از زندگی‌نامه‌اش می‌نویســد: «در 11 سالگی به دبیرستان وایدین رفتم. در این مدرسه بود که با شان هریس آشنا شدم. شان هریس همان شخصی است که کتاب «تالار اســرار» به او تقدیم شده و فورد آنجلیا - ماشــین آقای ویزلی - در اصل متعلق بــه او بود. او اولین نفر از دوســتانم بود که رانندگی یاد گرفت و آن ماشین سفید و فیروزه‌ای رنگ معنای آزادی بود. بخشی از شادترین خاطرات دوران نوجوانی‌ام مربوط به زمانی است که با ماشین شان با سرعت در تاریکی می‌راندیم. شان اولین کســی بود که با او در مورد آرزوی نویسنده شدن حرف زدم و او تنها کسی بود که فکر می‌کرد حتما موفق می‌شــوم. تدریس تمام‌وقت با کارهایی مانند برنامه‌ریزی آموزشی، تصحیح اوراق و رسیدگی دست تنها به یک دختر کوچک، اصلا وقت آزاد برایم باقی نمی‌گذاشت. بنابراین من بی‌امان و دیوانه‌وار نوشتم و مصمم بودم کتاب را تمام کنم تا منتشر شود. هرگاه که جسی در کالسکه می‌خوابید، به نزدیک‌ترین کافی‌شاپ می‌رفتم و نوشتن را شروع می‌کردم. تقریبا هر روز عصر می‌نوشتم و دست‌نویس‌ها را تایپ می‌کردم. بعضی وقت‌ها با وجود علاقه و دلبستگی زیاد به کتاب از آن متنفر می‌شدم. سرانجام کتاب به پایان رسید. سه فصل اول را در پوشه‌ای پلاستیکی گذاشتم و برای مشاور انتشاراتی فرستادم. او پوشه را همان روز که به دستش رسیده بود، پس فرستاد. دومین مشاور انتشاراتی در یک نامه جوابم را داد و از من خواست تا بقیه داستان را ببیند. این نامه دو جمله‌ای بهترین نامه‌ای بود که در طول زندگی‌ام گرفته بودم.»

فعالیت‌های خیرخواهانه

بدترین حادثه دوران نوجوانی رولینگ ابتلای مادرش به بیماری ام‌اس بود. او که در ســال ۱۹۸۳ با فشار مادرش برای تحصیل در رشته زبان فرانسه وارد دانشگاه اگزتر شده بود، پس از دریافت خبر مرگ او دانشگاه را رها و زندگی‌اش را تغییر داد. به پرتغال سفر کرد و پس از سه سال همراه دست‌نویس رمان و دخترش به شهر ادینبورو - محل زندگی خواهرش ـ نقل مکان کرد. او پس از موفقیت جهانی کتاب‌هایش به یاد مادر درگذشته‌اش 500 میلیون پوند به آکادمی سلطنتی ام‌اس بریتانیا، 200 میلیون پوند به مدرسه پزشکی دانشگاه لیورپول و 300 میلیون پوند به موسسه خیریه کودکان بی‌بضاعت بریتانیا اهدا کرد.  

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3