کد خبر : 310

هفته نامه "شهر امید" در سیزدهمین شماره خود نوشت:

پژمان بازغی به جمع حامیان بیماران مبتلا به ای‌بی پیوست و از تمام مردم خواست تا کمک و مهربانی خود را از این بیماران خاص، دریغ نکنند.

پژمان بازغی، بازیگر ۴۱ ساله سینما، تئاتر و تلویزیون که بازی در فیلم‌ها و مجموعه‌هایی مانند دوئل، بارکد، آژانس دوستی و پایتخت را در کارنامه کاری خود دارد، به جمع حامیان بیماران مبتلا به ای‌بی (EB) یا همان بیماری پروانه‌ای پیوست و از تمام مردم خواست تا کمک و مهربانی خود را از این بیماران خاص، دریغ نکنند.

بیماری پروانه‌ای که به آن اپیدرمولیز بولوسا هم می‌گویند، یک بیماری ارثی در بافت‌های پوستی است که در پوست و غشای مخاطی، ایجاد تاول می‌کند. شیوع این بیماری ۱ در ۵۰ هزار است. یعنی از هر ۱ میلیون نفر، ۵۰ نفر با بیماری ای‌بی به دنیا می‌آیند و در جمعیت فعلی هم از هر ۱ میلیون نفر، ۹ نفر مبتلا هستند. شدت بیماری از ملایم تا کشنده تغییر می‌کند. این بیماری از یک جهش ژنتیکی در کراتین یا کلاژن ایجاد می‌شود بیماری ای‌بی در تمامی گروه‌های قومی و نژادی رخ می‌دهد و به طور مساوی بر مردان و زنان تاثیر می‌گذارد.

در نتیجه‌ این بیماری، پوست به شدت شکننده می‌شود و کوچک‌ترین اصطکاک یا آسیبی لایه‌های پوستی را جدا و ایجاد تاول می‌کند. افراد مبتلا به این بیماری در معرض ریسک سرطان پوست هم قرار دارند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3