کد خبر : 317

گفت‌وگوی اختصاصی شهر امید با الهام پاوه‌نژاد درباره علاقه او به فعالیت‌های خیریه

ما خیریه‌هایی را داریم که هرکدام از آن‌ها به دور از هم و جدا از یکدیگر فعالیت دارند درحالی‌که اگر این انجمن‌ها در کنار هم قرار بگیرند موثرتر واقع می شوند.

الهام پاوه‌نژاد، بازیگر تئاتر و سینما یکی از هنرمندانی است که در برنامه‌های خیریه حضور پررنگی دارد. او به‌تازگی در برنامه خیریه‌ای که برای کودکان‌کار برگزار شده بود، شرکت داشت و حتی در صفحه اینستاگرامی خود چنین نوشت: «یک روز شلوغ و مفید را به همراهی بند دلم کردیا، با مزاح به پایان می‌رسونیم... بعد کنسرت شهره جان (شهره سلطانی)؛ دیدار از نمایشگاه کودکان‌کار که به‌شدت توصیه می‌کنم و حضور در بازارچه خیریه باز باران که هر دو فردا آخرین روزشان خواهد بود... را از دست ندهید... نمایشگاه نقاشی کودکان‌کار که دیدنی و تفکرزاست و در بازارچه خیریه باز باران شادی کار مفید موج می‌زند....» او می‌گوید یکی از دغدغه‌هایش کودکان‌کار هستند چون آن‌ها نسل بعدی جامعه ایران را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل توجه به آن‌ها در آینده کشور هم تاثیرگذار خواهد بود. به همین بهانه با او گفت‌وگو کردیم.

 

تجربه حضور در این برنامه چطور بود؟

فعالیت‌هایی که من انجام داده‌ام، بیشتر درزمینه خیریه‌های مربوط به کودکان بوده است. برنامه‌هایی که تابه‌حال از سوی خیریه امام علی (ع) برگزار شده، کودکان‌کار یا خیریه زینب کبری که به بیماری‌های نقص ایمنی و... می‌پردازند. شاید توجه ما به کودکان از آن جهت است که آن‌ها سرمایه‌های بعدی کشور هستند و آسیب‌شناسی مسائل آن‌ها جزو اولویت‌هاست. بنابراین هر مراسم یا برنامه‌ای که برای کمک و رشد کودکان درنظر گرفته شده باشد برای من مهم هستند و دوست دارم در خیریه‌هایی که به این منظور برگزار می‌شوند، شرکت کنم.

در سال‌های اخیر شرکت هنرمندان در برنامه‌های خیریه بیشتر شده است، یا به دلیل اطلاع‌رسانی، حضور آن‌ها در چنین مراسم‌هایی بازتاب‌های گسترده‌تری پیدا کرده است؟

کاری که از سوی هنرمندان و دوستان انجام می‌شود، ممکن است در نظر عموم جامعه تازه باشد و اینطور به نظر برسد که این فعالیت‌ها محدود به سال‌های اخیر است، درحالی‌که اینطور نیست و بسیاری از هنرمندان از سال‌ها قبل در برنامه‌های خیریه شرکت می‌کردند. اما شاید دلیل اینکه چنین کارهایی در نظر مردم جامعه تازه به نظر می‌رسند و این تصور که هنرمندان به‌تازگی جذب فعالیت‌های خیر شده‌اند، این باشد که قبلا اطلاع‌رسانی در این زمینه کمتر بوده است. اصولا در گذشته در بسیاری از مواقع مراسم‌هایی که برای امور خیریه انجام می‌گرفت، اطلاع‌رسانی نمی‌شدند یا اگر هم خبری از آن‌ها منعکس می‌شد به این گستردگی نبود. اما الان خیریه‌ها هم متوجه سرمایه‌گذاری در این زمینه شده‌اند. این مسئله نه‌تنها در مورد هنرمندان بلکه درباره چهره‌های مختلف ورزشی یا سیاسی هم صدق می‌کند و وقتی افراد مشهور ورزشی یا سیاسی در این کارها مشارکت و از اعتبارشان استفاده می‌کنند، بقیه مردم هم جذب این کار می‌شوند و تمایل پیدا می‌کنند که کمک‌های خود را در اختیار خیریه‌ها قرار دهند. از سوی دیگر چهره‌های هنری، سیاسی و ورزشی هم با حضور در این جریان‌ها مسئولیت اجتماعی خود را در جامعه انجام می‌دهند و ارتباط بیشتری با مردم خواهند داشت.

فکر می‌کنید مشکلاتی که خیریه‌ها برای انجام فعالیت‌هایشان دارند، چیست؟

یکی از مسائلی که دغدغه ذهنی خودم هست، این است که ما خیریه‌هایی را داریم که تعدادی از آن‌ها در یک شاخه کار می‌کنند اما به‌صورت جدا، به‌عنوان مثال تا آنجا که من اطلاع دارم ما بیش از هفت انجمن درزمینه کودکان‌کار داریم که هرکدام از آن‌ها به دور از هم و جدا از یکدیگر فعالیت دارند درحالی‌که اگر این انجمن‌ها و خیریه‌ها در کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند موثرتر واقع شوند.

احساس من این است که اگر این خیریه‌ها دارای وحدانیت مکانی شوند، می‌توانند انرژی بیشتری را برای کارهای بزرگ‌تر صرف کنند اما الان مانند رودخانه‌هایی هستند که هرکدام به یک طرف می‌روند. اما وقتی این رودخانه‌ها با هم جمع شوند، رود بزرگی را تشکیل می‌دهند که جریان نیرومندتری را به وجود می‌آورد. البته نمی‌توان به این موضوع خیلی هم خرده گرفت چراکه نه‌تنها در مورد خیریه‌ها بلکه خصوصیت جامعه ما این است که در امور جمعی مشارکت کمی با هم داریم و فرهنگ کار گروهی در ما ضعیف است. برخی از خیریه‌ها با همان 20-30 کودک خود مشغول کار هستند و به‌جای اینکه دور هم جمع شوند تا یک گروه بزرگ‌تر و موثرتر تشکیل دهند، به دایره کوچک‌ خود راضی هستند.

سحر آزاد

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3