کد خبر : 318

گزارش شهر امید از نشست کمپین خیریه «بدسرپرست تنهاتر است»

کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» با برگزاری یک نشست خبری، صبح دوشنبه، ۱۱ مرداد در نگارستان شهر بوستان گفت‌وگو برگزار شد.

کودکان بدسرپرست از این پس حامیانی از دنیای هنر هم دارند. مهناز افشار صدای کودکان بدسرپرستی شده که قرار است مورد حمایت قانون قرار بگیرند.

کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» با برگزاری یک نشست خبری، خود را به جامعه معرفی کرد. این نشست خبری که صبح دوشنبه، ۱۱ مرداد در نگارستان شهر بوستان گفت‌وگو برگزار شد، میزبان مهناز افشار یکی از هنرمندان سینمای ایران بود تا از دغدغه‌های خود در مورد کودکان بدسرپرست بگوید.

افشار که سخنگویی کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» را برعهده گرفته، در این نشست از دغدغه‌های خود در مورد کودکان گفت و اینکه خودش مشارکت در این کمپین را پذیرفته است. او در بخشی از این برنامه در پاسخ به سوال سیاوش صفاریان‌پور درباره نامه منتشر شده خطاب به سران سه قوه به‌منظور حمایت از کودکان بدسرپرست گفت: «من عامیانه‌تر درباره این کمپین صحبت می‌کنم و حرف دلم را می‌زنم. من اول از همه یک شهروند هستم و بعد از آن یک مادر. حدود دو سال پیش ویدئوهایی از کتک خوردن برخی کودکان توسط والدینشان منتشر شد که بسیار آزاردهنده بود.»

او در مورد تجربه مشاهده دیدن این تصاویر عنوان کرد: «این صحنه که پدری پای منقل پسر چند ساله خود را لگد می‌زد یا تصویر دختربچه‌ای که مواد مخدر مصرف می‌کرد، مرا بسیار آزار می‌داد. اگر آن زمان ویدئوهای بیشتری در این رابطه می‌دیدم، به جرات می‌گویم کارم به تیمارستان می‌کشید. متاسفانه از این ویدئوها استقبال هم می‌شود و دست به دست می‌چرخند. نمی‌دانم چرا ما این روزها مخاطبان خشونت شده‌ایم. به نظرم فقط کودکانی که در فقر اقتصادی هستند، بدسرپرست محسوب نمی‌شوند بلکه من خانواده‌های مرفهی را می‌شناسم که در فقر عاطفی به سر می‌برند.»

این بازیگر سپس به نحوه حضور خود در این کمپین اشاره کرد: «وقتی خبر این کمپین را خواندم، خودم تماس گرفتم و خواستم که عضو این کمپین باشم. این کمپین بدون سرو صدا و نمایش هدفی جدی را دنبال می‌کند. می‌خواهد کودکان بدسرپرست را تحت قانون بگیرد، به‌طورجدی از حمایت دولتی و قانونی برخوردار شود و بعد از آن ضمانت اجرایی پیدا کند. من به‌عنوان یک شهروند ایرانی نگران کودکان این سرزمین هستم و صادقانه می‌گویم ما اگرچه در سایر کشورها هم کودکانی را می‌بینیم که دچار مشکل هستند اما در ایران مشکلات بچه‌ها بیشتر است.»

افشار در مورد کودکانی که در خانواده‌های بدسرپرست نگهداری می‌شوند، گفت: «چه خوب می‌شود اگر این تفکر جا بیفتد که وقتی یک بچه را به دنیا می‌آوریم صاحب و مالکش نیستیم. مثلا اگر از من نوعی بپرسند چرا اجازه نداده‌ای فرزندت به مدرسه برود؟ مسلما خواهم گفت که به شما ربطی ندارد و بدون تعارف همه ما این پاسخ را می‌دهیم. اما قانون نباید اجازه این پاسخ را به مردم بدهد و ما می‌توانیم از طریق صداوسیما و رسانه‌ها دراین‌باره روشنگری کنیم.»

بازیگر «نهنگ عنبر» همچنین اظهار امیدواری کرد که صداوسیما به اطلاع‌رسانی در این زمینه بپردازد: «امیدوارم تلویزیون با همه برنامه‌های رنگارنگش که اتفاقا تلخند، درباره این پویش و اهدافش اطلاع‌رسانی کند. چراکه هنوز عده بسیاری نمی‌دانند بدسرپرست چه تعریفی دارد؟! من فرهنگسازی را پیش از قانون در اولویت می‌دانم. ما باید از خانه‌های خودمان این فرهنگسازی را شروع کنیم. پیام‌های آگاهی‌بخش و خوبی را در صفحات خود در فضای مجازی بنویسیم و حتی با یک جمله از امکاناتمان برای اطلاع‌رسانی به دیگران استفاده کنیم.»

او در مورد تاثیر تربیت در دوران کودکی اظهار کرد: «یکبار مادرم در سن ۱۴ سالگی توبیخم کرد و من هنوز هم آن خاطره را به یاد دارم و این بسیار دردناک است و بچه‌ها همه‌چیز یادشان می‌ماند.»

افشار با برشمردن اهداف اصلی کمپین گفت: «اصلاح قوانین موجود، تصویب قوانین دارای ضمانت اجرایی، آموزش عمومی و فرهنگسازی و... از مهم‌ترین اهداف کمپین ماست. اما خدا کند که پیگیری‌هایمان به نتیجه برسد و دلسردمان نکنند.»

افشار در ادامه از تماس خود با مرکز ۱۲۳ خبر داد: «من امروز با خط ۱۲۳ تماس گرفتم. اول خودم را معرفی نکردم و گزارش وضعیتی از یک دختر جوان آسیب‌دیده دادم و پاسخ مناسبی هم گرفتم. به نظرم اگر ما هم از موضع طلبکارانه‌مان نسبت به مراجع قانونی کمی کوتاه بیاییم و منصف‌تر باشیم، در رسیدن به هدف موفق‌تر خواهیم بود.»

شهرام گیل‌آبادی، رئیس شورای سیاستگذاری پویش «بدسرپرست تنهاتر است» نیز در ابتدای این نشست گفت: «بدسرپرست تنهاتر است» یک پویش کاملا مردمی است و به اتکای همه مردم حرکت می‌کند. جمعی از هنرمندان و برترین فعالان حوزه کودک گرد هم آمده‌اند. مدتی قبل ما جشنواره فیلم «شاپرک‌های شهر» را بنا کردیم و در همین مسیر متوجه شدیم نواقص زیادی در فضای قانونی و اجتماعی و رفتارهای فردی ما وجود دارد که باعث می‌شود کودکان در عین این‌که آدم‌های زیادی درکنارشان هستند، تنها بمانند.»

او در مورد تاثیر حضور هنرمندان در چنین حرکت‌هایی عنوان کرد: «ما فهمیدیم که باید به‌عنوان هنرمند در کنار جریان‌های اجتماعی قرار بگیریم. آینده باید در دست کودکانی باشد که زمینه و بستر خوبی برای رشد و بالش نداشتند. باید کمک کنیم قوانین ساکت از موضوعات و عدم پشتیبانی کودکان به خودمان و فضای اجتماعی بگویند. برای رشد کشورمان و آینده‌سازی نیاز است کودکان در بستر مناسبی بزرگ شوند. درنتیجه ما در کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» تصمیم گرفتیم ۴۰۰ فرد نخبه را دور هم جمع کنیم که هریک در رشته‌های تخصصی خود سرآمد هستند.»

رئیس شورای سیاستگذاری کمپین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره امکانات و فرصت‌های مورد نیاز برای این حرکت گفت: «یکی از امکانات جدی در جامعه ایران درصد مرجعیت هنرمندان و ورزشکاران است. ورزشکاران ۲۸ درصد، هنرمندان ۲۴ درصد و نخبگان ۱۹ درصد در کشور ما مرجعیت دارند و همین موضوع ضرورت توجه به این اقشار را در جریان‌های اجتماعی و مردم‌نهاد دارای اهمیت می‌کند.»

او ادامه داد: «در همه شهرهای دنیا با آسیب‌های اجتماعی زیادی مواجه هستیم. تهران هم مستثنا نیست و بیش از ۱۰ هزار کودک کار سر چهارراه‌ها در این شهر کار می‌کنند. بیشترین و مهم‌ترین امکانات کمپین بدسرپرست حضور ۴۰۰ هنرمند، ورزشکار، حقوقدان و فعال اجتماعی در این پویش است. در آیین‌نامه کودک‌کار آمده است که ۱۱ ارگان وظایف قانونی در برابر آن‌ها دارند. وقتی این وظایف به‌طور کامل موردتوجه قرار نمی‌گیرند، کودکان فرصت این را نمی‌یابند از قوانین مترقی مثل تعلیم و تربیت بهره‌مند شوند. آموزش رایگان حق کودکان‌کار است. اما ناکارآمدی‌های اجرایی و عدم مسئولیت‌پذیری اجتماعی باعث می‌شود بسیاری از آن‌ها از این حق مترقی محروم بمانند.»

طراح کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» از مذاکره با مجلس شورای اسلامی برای وضع و اصلاح قوانین موجود نیز خبر داد: «با مجلس درباره کودکان بدسرپرست صحبت کرده‌ایم تا ان‌شاءالله قوانین را با پشتیبانی هنرمندان به سمت ایقان لازم برای حمایت از کودکان ببریم.»               

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3