کد خبر : 319

هفته نامه "شهر امید" در چهاردهمین شماره خود نوشت:

خانواده والتون یکی از ثروتمندترین خانواده‌های جهان اســت که صندوق کمک‌هزینه تحصیلی برای کودکان راتاسیس کردند.

خانواده والتون یکی از ثروتمندترین خانواده‌های جهان اســت که ثروت هنگفتی را از طریق سرمایه‌گذاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌مارت بزرگ‌ترین فروشگاه خرده‌فروشی در جهان به دست آورده است. والتون یکی از سهام‌داران اصلی وال‌مارت در کنار سرمایه‌گذار بزرگ تاریخ وارن بافت به شمار می‌رود.

وال‌مارت

فروشــگاه‌های وال‌مــارت یک شرکت چندملیتی آمریکایی درزمینه خرده‌فروشی است که با مجموعه‌ای از فروشــگاه‌های زنجیره‌ای و انبارهــای مرکزی با تخفیف‌های زیاد فعالیت می‌کند. این شــرکت سومین شــرکت بزرگ جهان بر اســاس رده‌بندی list Global Fortune  اسـت که با بیش از دو میلیون کارمند بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی جهان به شــمار می‌رود. وال‌مارت از یک خانواده تاجر که با نام خانواده والتون مشهور است شکل گرفت. این خانواده سرمایه‌دار که جزو ثروتمندترین خانواده‌های جهان هستند حدود 48 درصد از سهام این شــرکت را در اختیار دارند. این شرکت در سال 1962 توسط سم والتون پا به عرصه ظهور گذاشت و در تاریخ 31 اکتبر 1969 به ثبت رسید و در سال 1972 در بازار بورس نیویورک دادوستد کرد. این شرکت در سال 2009 ، 51 درصد از سرمایه 258 میلیون دلاری خود را از طریق خرده‌فروشی به دست آورد و همچنین باشگاه خرده‌فروشان سم را در شمال آمریکا به راه انداخت.

وال‌مارت اکنون هشت هزار و 500 فروشــگاه در 15 کشور با 55 نام مختلف دارد که در کشور آمریکا و پورتوریکو تحت همین عنوان، در مکزیک با نام والمکس، در انگلستان با عنوان ازدا، در ژاپن سی یو و در هند با نام بهترین قیمت فعالیت می‌کنند. البته وال‌مارت در کشورهای برزیل، کانادا و آرژانتین نیز حضور دارد و جالب است بدانید که وال‌مارت در خارج از آمریکا نتایج مختلفی داشته به‌طوری‌که در آمریکای جنوبی و چین بسیار موفق و در کشورهای کره جنوبی و آلمان ناموفق بوده است.

تاریخچه شرکت و موسس وال مارت

سم والتون که نام کاملش Walton Moore Sam است در 29 مارس 1918 در کینگ فیشر به دنیا آمد. سم به همراه Bud Walton  این شرکت را همان‌طور که گفته شد در سال 1962 تاسیس کرد. هردوی آن‌ها در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمده بودند.

کار ســم در دوران کودکی دوشــیدن شیر گاو و بسته‌بندی و توزیع شیر بود. پدر سم یک مزرعه‌دار بود که به‌سختی زندگی  خود را می‌گذراند. او علاوه بر این کار برای گذران زندگی به روزنامه‌فروشی مشغول بود و درنهایت به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شد.

ابتدای زندگی وی با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود و خانواده برای یافتن راهی بهتر برای زندگی خود مجبور  به کوچ به سایر مناطق می‌شدند. پس از دبیرســتان، سم راهی دانشگاه شد، با این امید که بتواند راهی تازه برای حمایت از خانواده‌اش پیدا کند. او در کنار درسش به کارهای متفرقه مانند صندوق‌داری فروشگاه‌های مواد غذایی می‌پرداخت. در ابتدا فروشگاه‌های سم، فروشگاه‌های فرنشایزی از برادران باتر بود.

سم با کمک باد والتون، نابرادری خود توانســت فروشگاهی در نزدیکی کانزاس در یک مرکز فروش راه‌اندازی کند و سپس فروشــگاهی بزرگ‌تر با نام Center Family s’Walton را افتتاح کردند و درنهایت Waltmart را به کمک هم احداث کردند. این اولین طرح فروشــگاه‌های دارای تخفیف در سراسر جهان بود و پس از پنج سال با 24 شعبه به فروشی حدود 12.6 میلیون دلار رسید.

در سال 1975 وال‌مارت اولین مرکز توزیع کالا را در Bentonville افتتاح کرد. در ســال 2003 این شرکت در بیش از چهار هزار فروشگاه در سطح دنیا فعالیت می‌کرد که در سال 1999 با تعداد یک میلیون و 140 هزار کارمند تبدیل به بزرگ‌ترین شــرکت خصوصی در ســطح دنیا شد. کریستی روث والتون که به همراه آلیس والتون با ثروت 6.17 میلیارد دلاری خود در جایگاه نخست ثروتمندترین زنان جهان و جایگاه دوازدهم ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد، همسر جان تی. والتون است. جان والتون یکی از پسران سم والتون موسس فروشگاه زنجیره‌ای وال‌مارت است که در سال 2005 درگذشت.

کریســتی والتون 54 ساله، این ثروت هنگفت را پس از مرگ همسرش به ارث برده اســت. خانم کریستی والتون نیز مانند آلیس والتون به کارهای خیرخواهانه می‌پردازد و یک خانه ۷ جریبی با نام سنت دیگو را به موسسات خیریه بخشیده است. وی هم‌اکنون در جکسون، ویومینگ به همراه پسرش لوکاس زندگی می‌کند. جان توماس والتون، همســر کریستی والتون در ۸ اکتبر ســال 1946 در نیوپورت ایالت آرکانزاس متولد شد. او در زمان حیات خود رئیس بنگاه سرمایه‌گذاری «ترو نورث پارتنرز» بود.

جان از دبیرستان بنتون ویل فارغ‌التحصیل شد. او در آن مدرسه یک ستاره فوتبال بود. وی پس از فارغ‌التحصیلی، برای ادامه تحصیل به کالج ووستر در شهر ووستر ایالت اوهایو رفت، اما در سال 1968 کالج را برای پیوستن به ارتش آمریکا، رها کرد. جان در طول جنگ ویتنام، به‌عنوان عضوی از گروه تحقیق و جست‌وجو در ارتش خدمت می‌کرد. وی پس از بازگشت از ویتنام آموزش خلبانی دید و پرواز را یاد گرفت. سپس به‌عنوان خلبان برای وال‌مارت مشغول به کار شد، اما پس از مدتی شرکت را رها کرد تا با هواپیماهای سم‌پاشی روی مزارع کتان بسیاری از ایالت‌های جنوبی کار کند.

وی همچنین یکی از شــرکای تاسیس شــرکت ساتلاک، که یک شرکت وسایل و تجهیزات هوایی است، بود. این شرکت در استفاده از تکنولوژی مسیریابی ماهواره‌ایGPS)  ) در صنعت سم‌پاشی کشاورزی پیشتاز بود. جان والتون سپس به سن‌دیگو نقل‌مکان کرد و در آنجا شرکت کورسر مارین را که نوع خاصی از قایق‌های بادبانی را تولید می‌کرد، تاسیس کرد. او مدتی در کلرادو نیز زندگی کرد. جان به اســکی، دوچرخه‌سواری در کوهستان، کوهنوردی، موتورسواری و ورزش‌های پرهیجان دیگر بسیار علاقه داشت.

جان والتون در ســال 1998 به‌عنوان عضوی از «میزگرد بشردوستی» والتــون و به همراه یکی از دوســتانش صندوق کمک‌هزینه تحصیلی برای کودکان را برای کمک به ادامه تحصیل کودکانی که از خانواده‌های کم‌درآمد بودند و فرستادن آن‌ها به مدارس خصوصی، تاسیس کرد. وی پس از تاسیس این صندوق همچنان به حمایت مالی خود از آن ادامه داد.

جان والتون در 27 ژوئن سال 2005 زمانی که هواپیمای آزمایشی‌اش که وی خلبان آن بود، در جکسون ویومینگ سقوط کرد، جان خود را از دست داد. هواپیمای جان در ســاعت هشت و نیم شب به وقت محلی و درست کمی بعد از برخاستن از فرودگاه جکسون‌هول سقوط کرد. بعدها گزارش شد که والتون قبل از پرواز تنظیمات هواپیما را ناقص انجام داده بود که همین امر باعث شــده بود وی نتواند ارتفاع هواپیما را کنترل کند و سقوط کرد. مجله فوربز درست کمی قبل از مرگ جــان والتون، ثروت خالص وی را 2.18 میلیارد دلار برآورد کرده بود. وی در آن زمان به همراه برادرش جیم در جایگاه چهارم ثروتمندان ایالات‌متحده و یازدهمین فرد ثروتمند جهان قرار داشت. بازماندگان وی همسرش کریستی و پسرشــان لوکاس و همچنین دو برادرش جیم و اس. رابسون و خواهرش آلیس والتون هستند.

میلیاردری دیگر از خانواده والتون‌ها ساموئل رابسون والتون متولد سال 1945 در تولسا در ایالت اکلاهمای آمریکا، بزرگ‌ترین پسر سم والتون، نیز با ثروت 6.17 میلیارد دلاری خود به همراه آلیس و کریستی والتون در جایگاه دوازدهم ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد. وی در حال حاضر رئیس کمپانی وال‌مارت در ســطح جهانی است. راب در کالج ووستر تحصیل کرد و سپس در ســال 1966 از دانشگاه آرکانزاس با مدرک لیسانس مدیریت اجرایی در کسب‌وکار فارغ‌التحصیل شد.

راب والتون در سال 1969 از دانشکده حقوق دانشگاه کلمبیا در نیویورک مــدرک دکترای حقوق گرفت و تا زمان مرگ پدرش به‌عنوان عضــوی از بنگاه وکالتی که امور حقوقی وال‌مارت را انجام می‌داد، مشغول به کار بود. او دو روز پس از مرگ پدرش در ۷ آوریل ســال 1997 به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره وال‌مارت انتخاب شــد.

اخیرا با انجام شراکت‌های والتون با گروه‌های بین‌المللی حفاظت از محیط‌زیست، وال‌مارت به شرکتی طرفدار محیط‌زیست تبدیل شد. وال‌مارت حتی پس از رکود اقتصادی اخیر در دنیا نیز به‌واسطه گستردگی در سطح جهان و قیمت‌های پایین کالاهایش همچنان بزرگ‌ترین شــرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا باقی مانده است. این شرکت با بیش از 1.2 میلیون کارمند و هفت هزار و 200 شعبه در سرتاسر جهان به حدود 200 میلیون مشــتری خدمات ارائه می‌کند.


 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3