کد خبر : 320

هفته نامه "شهر امید" در چهاردهمین شماره خود نوشت:

مایکل جردن میگوید تفاوت قائل شدن بین رنگ‌ها و نژادها در این کشور مرسوم شده و این به‌شدت آزاردهنده است.

مایکل جردن، اسطوره بسکتبال جهان این روزها مدیر چهار بنیاد خیریه است و در یکی از مرام‌نامه‌های موسسات خیریه خود نوشته است: «این وظیفه دولتی است که به مردم فکر نمی‌کند و اکنون مردم هستند که برای یکدیگر دل می‌سوزانند، آمریکا غرق در خشونت، بی‌عدالتی و نژادپرستی است.»

 

مایکل جردن در پی اتفاقات اخیر در آمریکا دیگر قدرت تحمل خود را از دست داد و بیانیه‌ای را منتشر کرد.

در این متن آمده است: «به‌عنوان یک آمریکایی، به‌عنوان کسی که پدرش را در همین کشور و براثر خشونت بی‌عدالتی از دست داده و به‌عنوان یک شهروند سیاه‌پوست، عمیقا بابت کشته شدن و به قتل رسیدن هموطنان آفریقایی تبار خود که در بی‌عدالتی توسط نیروهای نظامی و پلیس کشته شده‌ و می‌شوند ابراز تاسف، نگرانی و ناراحتی می‌کنم. تفاوت قائل شدن بین رنگ‌ها و نژادها در این کشور مرسوم شده و این به‌شدت آزاردهنده است. پدر و مادرم به من عشق ورزیدن را آموخته‌اند و احترام متقابل، در نظر من به‌عنوان یک سیاه‌پوست آمریکایی هیچ تفاوتی میان رنگ‌ها و نژادها و ملیت‌ها وجود ندارد و تفاوت میان آدم‌ها را شاید مسائل دیگری مشخص کند نه رنگ پوست آن‌ها. در میان مردم کشورم، تفرقه ایجاد شده و سفیدها و سیاه‌ها از یکدیگر نفرت دارند. تنش‌های اخیر کشورم را به هم ریخته و مردم امنیت ندارند. ما به پیدا کردن یک راه‌حل تاریخی نیاز جدی داریم و البته به‌عنوان یک شهروند باید از پلیس کشورم نیز تشکر کنم که جان خودش را به خطر می‌اندازد و به خاطر اشتباه عده‌ای نژادپرست و خطاکار باید همیشه متهم ردیف اول باشد.»

ابر ستاره سال‌های دور بسکتبال آمریکا در ادامه بیانیه خود آورده است: «در سه دهه گذشته شاهد تلاش پلیس برای برقراری امنیت بوده‌ام و همیشه برای نیروهای نظامی و امنیتی احترام قائل هستم اما مشکل در جای دیگری نهفته است، آموزش و پرورش ما باید فرهنگ‌سازی کند، از ریشه دچار مشکل هستیم و گاهی حتی کودکان نیز دچار این دردهای نژادپرستی هستند.»

وی در ادامه گفت: «جایگاه گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز در این فضا کجاست؟ چرا مردم با هم حرف نمی‌زنند؟ خشونت همه‌جا ریشه دوانده است. بیش از این نمی‌توانم سکوت اختیار کنم، ما برای حل این مشکل نیاز به پیدا کردن راه‌حل داریم، راه‌حلی که به مردم ما اطمینان دهد بین رنگ‌ها هیچ تفاوتی وجود ندارد و پلیس‌ها و ماموران امنیتی نیز باید تمام تلاش خود را صرف محافظت از مردم کنند.»

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3