کد خبر : 328

هفته نامه "شهر امید" در پانزدهمین شماره خود نوشت:

فعالیت‌های بنیادهای خیریه آلمان حد و مرز مشخصی ندارند. همه جور بنیادی در آلمان پیدا می‌شود. کارشناسان امور اجتماعی معتقدند که در ۲۵ سال آینده تعداد بنیادهای خیریه آلمان چهار برابر می شود.

در آلمان نزدیک به ۱۶ هزار و چهارصد بنیاد خیریه وجود دارد. این بنیاد‌های غیردولتی هزینه پروژه‌های علمی و فرهنگی مختلفی را در آلمان و گاه خارج از این کشور تأمین می‌کنند.

ثروتمند، اغلب بدون فرزند و البته علاقه‌مند به فعالیت‌های اجتماعی. اینها خصوصیات مشترک بسیاری از کسانی است که موسسات خیریه را در آلمان بنیان‌گذاری می‌کنند. مثل جورج کارگ، صاحب فروشگاه‌های زنجیر‌ه‌ای «هرتی» که در سال ۱۹۷۲ بخشی از ثروت خود را وقف بنیاد هرتی کرد.

هرتی بنیادی در شهر فرانکفورت آلمان است که امروزه پروژ‌ه‌ها و برنامه‌های علمی و اجتماعی مختلفی را با هزینه‌ای معادل ۲۰ تا ۳۰ میلیون یورو در سال پشتیبانی می‌کند. یکی از پروژه‌‌های بزرگ این بنیاد «استارت» نام دارد که هدفش پشتیبانی از فرزندان خانواده‌های مهاجر در آلمان است.

سمینارهای آموزشی خیریه

لیلا که همراه والدینش از آذربایجان و میلان از کرواسی به آلمان مهاجرت کرده‌اند ازجمله بچه‌هایی هستند که مورد حمایت بنیاد هرتی قرار دارند. بنیاد هرتی هزینه‌هایی مثل خرید کتاب و کامپیوتر، و البته مهم‌تر از آن هزینه برپایی سمینارهایی را پرداخت می‌کند که اطلاعات عمومی این بچه‌ها را در مورد جامعه آلمان بیشتر می‌کند.

میلان می‌گوید: «همه ما مهاجرانی هستیم که از کشورهای دیگر به آلمان آمده‌ایم و ریشه در فرهنگ دیگری داریم. ابتدا باید با این مسئله کنار می‌آمدیم که خارجی هستیم و به ما به چشم دیگری نگاه می‌شود. اما خودمان را با جامعه تطبیق دادیم که خیلی مهم است و از طرف دیگر همین مسئله، وجه مشترک میان همه ما محسوب می‌شود.»

لیلا اینطور ادامه می‌دهد: «به نظر من عدالت یعنی شانس برابر. بنیاد هرتی به ما این شانس را ‎می‌دهد که ادامه تحصیل دهیم. سمینارها به مهم‌ترین مسائل روزمره مربوط می‌شود، مثلا فن بیان خوب یا نحوه ارائه درخواست کار یا ادامه تحصیل و همین‌طور شیوه رفتار مطلوب. این‌ها نکاتی هستند که بچه‌های آلمانی از سنین کم یاد می‌گیرند. ما که از فرهنگ‌های دیگری آمده‌ایم در سمینارهای بنیاد هرتی این مسائل را آموزش می‌بینیم.»

از گروه‌های ورزشی تا طرح حمایت از حیوانات

در میان شهرهای مختلف آلمان، فرانکفورت و هامبورگ بیشترین تعداد بنیادهای خیریه را دارند. مثلأ در شهر هامبورگ حدود یک هزار بنیاد خیریه وجود دارد که در زمینه‌هایی بسیار متفاوت از یکدیگر فعالیت می‌کنند.

نینا واگنر مسئول برگزاری سمینارها در بنیاد‌های خیریه توضیح می‌دهد: «مثلا بنیادی در بخشی از شهر که بچه‌ها مشکلات اجتماعی بیشتری دارند یا از خانوا‌ده‌ای کم‌بضاعت‌تر ساکن هستند گروه‌های ورزشی تشکیل می‌دهد. یا بنیاد دیگری که هزینه پروژ‌ه حمایت از حیوانات را پرداخت می‌کند. پروژ‌ه‌های زیادی داریم که موضوعات مختلف را پوشش می‌دهند.»

یک عهد و یک اساسنامه

بنیادهای خیریه را کسانی پایه‌گذاری می‌کنند که مایلند بخشی از جامعه را در ثروتشان سهیم کنند. نینا واگنر می‌گوید: «برای این کار هم فقط یک عهد کافی است: این ثروت را به یک بنیاد خیریه واگذار می‌کنم و اسا‌سنامه‌ای که بنای کار است. در اساسنامه قید می‌شود که وظایف بنیاد چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند تا برای آن‌هایی که شاید بخواهند کمک مالی کنند مشخص شود پولشان صرف چه فعالیت‌های می‌شود.»

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3