کد خبر : 330

هفته نامه "شهر امید" در پانزدهمین شماره خود نوشت:

لوکاس که با ســری فیلم‌های «جنگ ستارگان» تبدیــل به یکی از ثروتمندترین مردان سینما شد به کمپانی خیریه بیل گیتس پیوست. کمپانی‌ای که از ثروتمندان آمریکایی می‌خواهد بخشی از سرمایه‌شان را به موسسات خیریه اختصاص دهند.

سری جدید فیلم «جنگ‌ ستارگان» در جدول فروش طوفان به پا کرد و در پایان سال 2015 توانست منجی گیشه‌های سینما شود. به لطف فروش بالای فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» سال 2015 پر درآمدترین ســال تاریخ سینما لقب گرفت؛ با وجود اینکه طبق تحلیل جدول 50 فیلم پر فروش ســال متوجه می‌شوید که به خصوص سینماهای آمریکا به عنوان مهم‌ترین منبع درآمدی گیشه سینماهای جهان با افت مخاطب رو‌به‌رو شده و در حقیقت بازار چین و کشــورهای آسیایی توانسته‌اند همچنان سینماها را سر پا نگه دارند.

جرج لوکاس پدر معنوی فرانچایز «جنگ ستارگان» است. (به سری فیلم‌های موفقی که فروش خوبی در گیشه دارند و طرفداران زیادی پیدا می‌کنند و برای قصه اولیه‌شان چند دنباله ساخته می‌شود، فرانچایز می‌گویند. فرانچایز علاوه بر سینما بقیه ابعاد هنر سرگرمی مثل ویدیو گیم‌ها و اسباب‌بازی‌ها را هم می‌تواند دربر بگیرد.)

بیشــتر اهالی ســینما جرج لوکاس را به‌عنوان یک فیلمساز حرفه‌ای مستقل ســینمای آمریکا که تاثیرات مهمی در پیشرفت تکنولوژی سینما داشت، می‌شناسند. برخی دیگر از مقام او به‌عنوان موسس استودیوی بزرگ لوکاس فیلم هم با خبرند. اما کمتر از مقام کارآفرینی او در یک کمپانی دیگر به نام ILM) صنعت نور و جادو/ MAGIC AND LIGHT INDUSTRIAL) باخبرند.

در دوران دبیرستان وقتی سر یکی از تمرینات نزدیک بود توسط راننده یک موتور دیگر کشته شود، علاقه‌اش را به این ورزش از دست داد. با قدم گذاشتن به کالج یک علاقه جدید پیدا کرد: سینما. با دوربین هشت میلیمتری شروع به فیلــم گرفتن کرد. یکی از موضوعات موردعلاقه‌اش برای فیلمبرداری، مسابقات اتومبیلرانی بود. لوکاس شروع به دیدن فیلم‌های فیلمسازان مستقل آمریکا و موج نوی فرانســه کرد. در همین حین بود که با‌ هاســکل وکسلر که بعدها مدیر فیلمبرداری مشــهوری شد و چند جایزه اسکار هم برد و در چند فیلم هم با لوکاس همکاری داشت، آشنا شد. وکسلر همیشه می‌گفت: «جرج چشم‌های خیلی تیزی دارد و به همه‌چیز کاملا بصری فکر می‌کند.»

لوکاس به دانشــگاه کالیفرنیای جنوبی رفت. یکی از اولین دانشگاه‌هایی که یکی از دانشکده‌هایش را به‌طور کامل به سینما اختصاص داده بود. همانجا با استیون اسپیلبرگ دوست شد. درس‌های موردعلاقه‌اش در دانشگاه مربوط به فیلمبرداری و قسمت‌های فنی بود. لوکاس فیلمسازی را به‌صورت جدی از اواســط دهه 60 با ساختن فیلم‌های کوتاه شــروع کرد. او به همراه یکی دیگر از کارگردانان جریان مستقل سینمای آمریکا، فرانسیس فورد کاپولا یک دفتر فیلمسازی تاسیس کردند و امیدوار بودند بتوانند در دفترشان فیلم‌هایی خارج از کنترل استودیوهای هالیوود تولید کنند. اولین فیلمش « THX1138»       چنگی به دل نمی‌زد اما در اواســط دهه 70 شاهکارهایش را ساخت.

آن موقع «لوکاس فیلم» دفتر فیلمسازی‌اش را تاسیس کرده بود. سال 1973 «گرافیتی آمریکایی» را کارگردانی کرد که موفقیت عظیمی کسب کرد و چهار سال بعد از آن اولین قســمت «جنگ ستارگان» را ساخت.

ساختن «جنگ ستارگان» کار آسانی نبود. فیلم‌های مســتقل آن دوره آثاری مثل "«راننده تاکسی» ، «شبکه» و «سرپیکو» بودند. فیلم‌هایی با نقدهای اجتماعی تند و تیز و حالا آن وســط جرج لوکاس می‌خواســت یک فیلم افسانه‌ای- فضایی بسازد. از طرف دیگر برای ســاخت این فیلم تکنولوژی تصویــری لازم بود که هنوز در ســینما وجود نداشت. به هر حال کمپانی فوکس قرن بیستم به لوکاس 25 هزار دلار داد تا فیلمنامه‌اش را تمام کند. بعد از این که لوکاس برای فیلم «گرافیتی آمریکایی» نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم شد، آن‌ها چراغ ســبز نشــان دادند تا این پروژه کلید بخورد. اما استودیوی فوکس آن زمان اصلا دپارتمان جلوه‌های ویژه نداشــت. درنتیجه لوکاس به حال خودش رها شــده بود. او خودش را با شرایط وفق داد و تصمیم گرفت اولین قدم‌ها را خودش بردارد: نه فقط برای جلوه‌های ویژه «جنگ ستارگان»، که برای ســاخت یک کمپانی اسطوره‌ای که تمام صنعت سینما را توانست تغییر بدهد. به‌این‌ترتیب ILM متولد شــد. محل اولیه استودیو انباری با شرایط نامناسب، بدون تهویه و بسیار گرم در پشت فرودگاه نویز لس‌آنجلس بود.

 

لوکاس تعدادی از هم‌دوره‌ای‌های کالج سابقش و تعدادی دانشجو را استخدام کرد تا با هزینه کم، خلاقیت و استعداد زیاد بتوانند فضاپیماها، موجودات و دوربین‌های «جنگ ستارگان» را بسازند. به‌این‌ترتیب یکی از مهم‌ترین سری فیلم‌های تاریخ سینما در یک استودیوی تازه‌کار با تعدادی جوان مشتاق و نابغه با مدیریت جرج لوکاس متولد شد. آن‌ها رویاپردازانی بودند که ذهنیت مهندسی داشــتند.

لوکاس برای آفرینش جهان خیالی‌اش در «جنگ ستارگان» نامزد بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی شد. به‌علاوه حالا صاحب دو کمپانی ثروتمند بود که جهان سینما را مسحور خلاقیتشان کرده بودند. در دهه 80 که سر آغاز استفاده از گرافیک کامپیوتری در فیلم‌ها بود، ILM کمپانی پیشتازی بود که اوایل یک تنه جلوه‌های ویژه کامپیوتری فیلم‌ها را انجام می‌داد.

آن چیزی که لوکاس در «جنگ ستارگان» خلق کرد از یک اثر سینمایی فراتر رفت و تبدیل به یک فرهنگ شد. عروسک‌های دارت ویــدر و یودا بعد از آن جزو محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین اسباب‌بازی‌ها در آمریکا و سایر نقاط جهان شدند که از بچه‌ها تا بزرگسالان هوادار «جنگ ستارگان» از آن‌ها برای خودشان کلکسیونی درست کرده‌اند.

بعد از این که سال 2005 لوکاس چهارمین فیلم «جنگ ستارگان» با نام «انتقام سیت» را کارگردانی کرد، تصمیم گرفت بازنشسته شود. در اولین گام ســال 2011 با مسئولان دیزنی جلسه گذاشت و کمپانی لوکاس فیلم را به چهار میلیارد دلار به آن‌ها فروخت. معاونش کاتلین کندی بعد از واگذاری لوکاس فیلم به دیزنی رئیس لوکاس فیلم شد تا همچنان برند «جنگ ستارگان» پابرجا بماند.

 

لوکاس که با ســری فیلم‌های «جنگ ستارگان» تبدیــل به یکی از ثروتمندترین مردان سینما شد به کمپانی خیریه بیل گیتس پیوست. کمپانی‌ای که از ثروتمندان آمریکایی می‌خواهد بخشی از سرمایه‌شان را به موسسات خیریه اختصاص دهند. به‌علاوه در سال 1991 موسسه علمی جرج لوکاس را بنیان گذاشــت که مخترعان و افراد بااستعداد در مدارس را تحت حمایتش قرار می‌دهد تا بدون پرداخت هزینه بتوانند به مدارج بالای تحصیلی دست پیدا کنند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3