کد خبر : 337

هفته نامه "شهر امید" در شانزدهمین شماره خود نوشت:

نذر، از بخشش انسان و پیوند او با پروردگار حکایت دارد و پیامدهای آن نیازهای روحی و مادی جامعه را برمی‌آورد.

نذر، گونه‌ای از سنت وقف و بخشندگی در تاریخ ایران به شمار می‌آید. اهمیت نذر در جامعه ایران از دیرباز تاکنون، موجب شده است قصه‌ها و داستان‌هایی در حافظه عامه بر جای ماند. این مساله جلوه‌گاه و نشانگاه فرهنگی برجسته، قابل تعمق و معناآفرین است.

 

نذر در واقع با معنادهندگی ویژه خود به زندگی در بستر جامعه، پیوندهایی ناگسستنی و مستحکم را موجب می‌شود. نذر و بخشش در راه خدا، همچون عمل به پیمانی معنوی که فرد بر خود لازم می‌‌داند، یکی از جنبه‌های مهم فرهنگی است که در بسیاری جوامع از روزگاران دیرین تا امروز رواج داشته است.

غفلت از نذر و غرقه شدن در امیال دنیوی اما یکی از مهم‌ترین مسایلی به شمار می‌آید که نزد عامه در این زمینه مورد توجه و البته نکوهیده بوده است.

 

«روزی بود روزگاری. در دهکده‌ای مردی بود که با چوب و میخ جعبه درست می‌‌کرد؛ به شهر می‌‌برد و می‌فروخت و از این راه پولی به دست می‌‌آورد. این مرد از فروش جعبه خرج زندگی‌اش را تامین می‌‌کرد تا این که روزی پول‌های خود را شمرد و دید که پول زیادی دارد و ثروتمند شده است. خوشحال شد و به خدا قول داد نماز بخواند و به فقرا کمک کند. مدتی گذشت و مرد قولش را فراموش کرد؛ نه نماز می‌خواند و نه به فقرا کمک می‌کرد. زمانی فرارسید که دیگر کسی از او جعبه نمی‌خرید. مرد مجبور شد تمام لوازم خانه خود را بفروشد و خرج خانواده‌اش کند. لوازم خانه هم تمام شد. مرد مجبور شد خانه را هم بفروشد دیگر دستش از همه جا کوتاه شده بود و چیزی برایش باقی نمانده بود. ناگاه به یاد قول و قراری که با خداوند گذاشته بود افتاد. دست به سوی پروردگار بلند کرد و گفت خدایا می‌‌دانم که کار بدی کرده‌‌ام و به وعده‌‌ام وفا نکرده‌‌ام. مرا ببخش و دوباره برکت را به خانه‌‌ام بازگردان. خداوند او را بخشید و برکت را دوباره به خانه‌اش بازگرداند. از آن پس مرد به فقرا کمک می‌‌کرد و نمازش را هم ترک نمی‌‌کرد تا این‌که روزی جانش به جهان آخرت شتافت و مرد. تنها چیزی که برای او باقی ماند نام نیک بود.»*

* منبع: کتاب «قصه‌های بلوچی» نگاشته افسانه افتخارزاده

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3