کد خبر : 340

هفته نامه "شهر امید" در شانزدهمین شماره خود نوشت:

لیندســی ادوارد فاکس از فعالان اقتصادی اســترالیا است.که عمده شهرتش را مدیون تاسیس و عضویت در هیات مدیره لین‌فاکس، کمپانی خانوادگی‌اش است که در حوزه حمل‌ونقل و باربری کامیون فعالیت دارد.

لیندســی ادوارد فاکس، متولد 19 آوریل ســال 1937، از تجار و فعالان اقتصادی اســترالیا است. او در ســال 2009 با دارایی به ارزش 5.1 میلیارد دلار، دهمین فرد ثروتمند اســترالیا لقــب گرفت و امروز بــا 8.2 میلیــارد دلار، نفر هشتم این لیست است.

 

فاکس، عمده شهرتش را مدیون تاسیس و عضویت در هیات مدیره لین‌فاکس، کمپانی خانوادگی‌اش است که در حوزه حمل‌ونقل و باربری کامیون فعالیت دارد. با تلاش‌های فاکس، کسب‌وکاری که تنها با یک راننده کامیون که بارهای نوشــابه را جابه‌جا می‌کرد شــکل گرفته بود، به‌تدریج رشد کرد تا به بزرگ‌ترین کمپانی مدیریت زنجیره‌ای تامین حمل‌ونقل خصوصی آســیا - پاسیفیک تبدیل شود. اما رسیدن به موفقیت برای فاکس ساده نبود و او بر مشکلات عدیده‌ای - پدری خشن، اخراج از مدرسه و... - غلبه می‌کرد.

لیندســی فاکس در منطقه پراهان در حومه شهر ملبورن رشد کرد. پدر لیندسی هم یک راننده کامیون بود و از آنجا که درآمد این کار کفاف خرج خانــواده را نمی‌داد، آخر هفته‌ها به کارهای ریز و درشت مشغول می‌شد. مادرش نیز زنی خانه‌دار، سنتی و مهربان بود. با این حال زندگی خانوادگی او چندان خوشــایند نبود؛ خود فاکس می‌گوید: «پدرم بسیار خشن بود و مادر و پدرم همیشه در حال دعوا بودند.» اما در شهری که فاکس زندگی می‌کرد، همه هوای یکدیگر را داشتند. او می‌گوید: «وقتی در خیابــان راه می‌رفتید، همه همدیگر را می‌شناختند. می‌توانستی به‌راحتی به خانه همســایه بروی و یک فنجان شــکر یا آرد قرض بگیری. اگر کسی به دردسر می‌افتاد، همه حاضر بودند بدون چشمداشــت کمک کنند. این روحیه، تفاوت عظیمی در اجتماع محلی ما به وجود آورده بود.»

او در دبیرستانی در ملبورن مشغول به تحصیل شد اما در 16 سالگی، مسئولان مدرســه او را به دلیل عدم علاقه به درس از مدرسه اخراج کردند: «دو سال در سال سوم دبیرستان در جا زدم که اصلا جالب نبود. چند سال بعد از این‌که مدرسه را ترک کردم، ویلبر کورتیس معلم سال سومم معلم خصوصی فرزندانم شــد. یک‌بار بچه‌ها ســر میز شام از او پرسیدند پدرمان چطور دانش‌آموزی بود؟ با خودم گفتم به دردســر افتادم و آبرویم می‌رود اما ویلبر جوابی عالی به آن‌ها داد: پدرتان دانش‌آموز فوق‌العاده‌ای بود؛ فقط معلم‌ها نمی‌دانستند چه چیزی به او یاد بدهند.»

بلافاصله بعد از ترک مدرسه، لیندسی کامیونی دست‌دوم خرید و رانندگــی پیشه کرد. فاکــس می‌گوید: «پدرم راننده کامیون بود. من هم می‌خواستم کامیون خودم را داشته باشــم، بنابراین به سراغ شرکت ایویتیمز رفتم و قانعشان کردم با سفته‌ای چهار نوبته، یک کامیون به من بفروشــند.» به این ترتیب فاکس موفق شد اولین کامیونش را پیش از گرفتن گواهینامه بخرد: «وقتی برای امتحان رانندگی به موریس مینور رفتم 16 ساله بودم. می‌دانستم کسی از من گواهی تولد نمی‌خواهد، بنابراین خودم را 19 ســاله جا زدم. چند ســال پیش سعی کردم این اشتباه را اصلاح کنم. نامه‌ای به ثبت نوشــتم بــا این مضمون که مطابق با اطلاعات گواهینامــه جدیدی که برایم فرستاده‌اید من سه ســال بزرگ‌تر از سن واقعی‌ام هســتم. آن‌ها هم در جواب نوشتند: خیر. سن شما درست درج شده است.»

اولین قدم بزرگ فاکس در دنیای کسب‌وکار، عقد موفقیت‌آمیز قرارداد با شــرکت بریتیش پترولیوم برای توزیع سراسری نفت کوره یا مازوت بود: «من مســئولان شرکت بی پی را قانع کردم با محول کردن امور حمل‌ونقلشان به ما، سود خواهند کرد. آن‌ها پس از مدتی سرویس‌رسانی کل ساحل شرقی استرالیا را به ما دادند که پایه اصلی رشد کمپانی ما بود. در آن زمان با این‌که تنها سی سالم بود، شش فرزند و 60 کامیون داشتم

از آن زمان تاکنون فاکس موفق شــده است تعداد کامیون‌هایش را به بیش از پنج هزار دستگاه افزایش دهد؛ این کامیون‌ها در میان 11 کشــور مختلف در رفت‌وآمدند و منبع درآمد بیش از 15 هزار نفر در استرالیا، نیوزیلند و آسیا هســتند.

کمپانــی لین‌فاکس تنها در زمینــه حمل‌ونقل با کامیون فعالیت نمی‌کند، بلکه مالک دو فرودگاه بزرگ ملبــورن همچنین موسســه حمل پول آرماگارد اســت. یکی از شاخه‌های این کمپانی به نام لین‌فاکس لجستیک، در زمینه طراحی زنجیره تامین، یکپارچگی سیستم‌های فناوری اطلاعات، عملیات توزیع، جابجایی کشــتی در خشــکی و مدیریت انبــارداری از پیشــروترین کمپانی‌های جهان محسوب می‌شود. در خود استرالیا، لین‌فاکس سالانه بیش از چهار میلیارد لیتر مواد سوختی جابجا می‌کند، بیش از 15 میلیون جعبه کالا به دســت خرده‌فروشان می‌رساند، همچنین مسئول حمل‌ونقل محصولات 9 تولیدکننده کالا است. فاکس می‌گوید: «اگر کامیون نباشد هیچ باری به مقصدش نمی‌رسد. هیچ راه دیگری برای انتقال کالاها و محصولات از نقطه الف به ب وجود ندارد. کشور ما بسیار وسیع است و صنعت حمل‌ونقل با کامیون بخش جدایی‌ناپذیر از آن به‌حساب می‌آید.»

به همیــن دلیل بود که وقتــی اقتصاد جهانی با رکود دست‌وپنجه می‌کرد، فاکس ضرر نکرد. او در جایی گفته بود: «امسال بهترین سال در تاریخ کمپانی ما بود. بیشتر کسب‌وکار ما در حوزه جابجایی غذا و نوشیدنی است، به‌علاوه ما در بخش معدن هم فعال هســتیم. این روزها مردم بیشتر در خانه غذا می‌خورند و فعالیت معدن‌ها نیز افزایش پیدا کــرده است.»

اما در زمانی که کسب‌وکار فاکس هر روز گسترده‌تر می‌شد، زندگی شخصی و خانوادگی‌اش دستخوش اتفاقات ناگواری بود. در ســال 1991 مایکل، پســر فاکس خودکشی کرد. او می‌گوید:«حاضرم برای برگرداندن مایکل از همه‌چیزم بگذرم. او در قلــب تک‌تک اعضای خانواده قرار دارد. زندگی بالا و پایین دارد. نکته مهم توانایی برخاستن از زمین است.»

پس از این تراژدی، فاکس بــه فعالیت‌هایی در جهت پیشــگیری از خودکشی در میان جوانان روی آورد و برنامه‌های اشتغال‌زایی ملی‌ای را طرح‌ریزی کــرد تا هدف و فرصت بیشتری برای فعالیت در اختیار جوانان قرار دهد. او همچنین عضو شورای ملی پیشگیری از خودکشی است و با دولت فدرال درباره پیشگیری از خودکشی جوانان همکاری می‌کند.

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3