کد خبر : 344

هفته نامه "شهر امید" در شانزدهمین شماره خود نوشت:

ما از کرامت و منزلت زن در خانه و محیط کار و نقش مادری و ...گفته‌ایم و شنیده‌ایم اما وقتی می‌بینیم دختربچه‌ای در سر چهارراه یا مترو به دنبال فروش کالایی است، درمی‌یابیم تحقق اندیشه متعالی در عمل اجتماعی دچار شکاف شده است.

1- نگاه اسلام به زن، از زمره مسائلی است که می‌توان با استناد به آن به محاجه با دشمنان رفت. وقتی رسول خدا (ص) فرمود: «بهترین شما بهترین شما با خانواده است و من بهترین شما با خانواده هستم. جز کریمان، زنان را تکریم نکنند و جز انسان‌های پست زنان را تحقیر ننمایند»؛ به اوج جایگاه زن، پی خواهیم برد؛ چراکه پستی و کرامت شخص را در گرو تکریم یا تحقیر زنان دانسته است. یا زمانی که در گفتارهای گوناگون و همسوی اهل‌بیت علیهم‌السلام زن به‌مثابه گل، معرفی می‌شود و همه دستورات در جهت حفظ و حراست او از آفات و آسیب‌هاست، می‌توانیم به اهمیت جایگاه زن در اسلام پی ببریم.

2- ارزش و جایگاه زن در اندیشه رهبران انقلاب اسلامی یعنی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) نیز مثال‌زدنی است. حضرت امام درباره زنان اینگونه می‌فرمودند: «اگر زن‌های انسان‏ساز از ملت‌ها گرفته بشود، ملت‌ها به شکست و انحطاط مبدل خواهند شد، شکست خواهند خورد، منحط خواهند شد. زن‌ها هستند که ملت‌ها را تقویت مى‏کنند، شجاع مى‏کنند. بانوان از صدر اسلام -در صدر اسلام- با مردان در جنگ‌ها هم شرکت داشته‏اند. مقام زن مقام والاست؛ عالی‌رتبه هستند. بانوان در اسلام بلندپایه هستند. ما مى‏بینیم و دیدیم که زن‌ها، بانوان محترمات همدوش مردان بلکه جلو مردان در صفِ قتال ایستادند.»

مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود در دیدار جمعی از بانوان نخبه فرمودند: «نظر اسلام در باب خانواده و جایگاه زن در خانواده، نظر خیلی روشنی است. «المرأة سیّدة بیتها»؛ بزرگ خانه، زن خانه است؛ این از پیغمبر اکرم است. جایگاه زن در خانواده، همانی است که در گفتارهای گوناگون ائمه (علیهم‌السلام) آمده: «المرأة ریحانة و لیست بقهرمانة» در تعبیرات عربی، قهرمان یعنی کارگزار، پادو، یک خدمتگزار محترم. می‌فرماید: در داخل خانه، زن قهرمانه نیست؛ ریحانه است، گلِ خانه است. خطاب به مردان می‌فرماید: بهترین شما کسانی هستند که بهترین رفتارها را با همسرانشان دارند. اینها نظرات اسلام است و از این قبیل الی ماشاءالله وجود دارد. ولی درعین‌حال تحقق خواسته‌ اسلام در خانواده، یک امری است که با این بیانات تمام نمی‌شود، حل نمی‌شود؛ احتیاج به پشتوانه‌ قانونی، پشتوانه‌ اجرائی و ضمانت اجرائی دارد؛ و این کار باید انجام بگیرد. این کار در طول سال‌های متمادیِ گذشته انجام نگرفته است.»

3- انقلاب که شد مردان و زنان کشور امیدوار به کرامتی بودند که علما برای یک انسان آزاد و متدین معرفی کرده بودند، هرچند در مقام بیان و در برخی موارد در عمل، اوضاع به‌مراتب از قبل بهتر شد.

یادم هست خودم چند باری در صحبت‌های سال‌های گذشته به غربیان تاختم که نگاه شما به زن، ابزاری، تبلیغی و خارج از شناخت به وجود و جنس آن است. هرچند الان هم اوضاع آنان نامناسب است اما ما ادعاهایی داشتیم که این ادعاها و حقایق جلوی چشم، خیلی آزاردهنده و سخت شده است.

 

رفتار اجتماعی مردم، دولت و در یک کلام همه ما کار را به جایی برده که کرامت فریاد زده را به قیمت ناچیز می‌فروشیم. کرامتی که گفته شد را دریابیم تا به فرموده پیامبر عظیم‌الشأن اسلام، خودمان از پستی به کرامت برسیم. مسئولان امر، مادامی‌که این کرامت را بازنگردانند و تحقیر زنان در گوشه و کنار خیابان‌ها و چهارراه‌ها ادامه داشته باشد، در پستی به سر می‌برند و نخواهند توانست پاسخگوی دنیوی و اخروی زنان جامعه باشند.

محسن پیرهادی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3