کد خبر : 352

گزارش «شهر امید» از کمپین ساخت و تجهیز کتابخانه‌های روستایی:

انجمن حامی علاوه بر ساخت مدرسه در مناطق محروم، پشتیبانی و نگهداری از مدرسه و دانش‌آموزان با بازدیدهای دوره‌ای، ارسال تجهیزات تکمیلی و لوازم‌التحریر، به ساخت و تجهیز کتابخانه روستایی نیز می‌پردازد.

در روزهایى که کودکان خود را براى سال تحصیلى جدید آماده می‌کنند و شوق و ذوق خرید لوازم‌التحریر، کیف و کفش نو دارند، در برخی از نقاط ایران کودکانی وجود دارند که در حسرت یک کیف یا یک بسته مدادرنگی دوازده رنگ هستند. یک دفتر صدبرگ نو، یک عدد مداد مشکی و قرمز و شاید یک پاک‌کن کوچک بتواند آن‌ها را خوشحال کند. درحالی‌که کودکان امروز برای سال تحصیلی جدید چندین دفتر با طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون می‌خرند و بر روی مارک و نوع نقاشی‌ای که روی جلد آن نقش می‌بندد، حساسیت به خرج می‌دهند، کودکانی در همین نزدیکی ما حتی با داشتن یک جلد از این دفترها هم خوشحال و راضی می‌شوند. چه خوب است که هر خانوار در میان خریدهای رنگارنگی که برای فرزندان خود می‌کنند، در سبد خرید خود سهمی را نیز براى دانش‌آموزان مناطق محروم در نظر بگیرند، تا این شادى، بین همه فرزندان ایران تقسیم شود. در همین راستا به‌تازگی کمپینی با عنوان «من یک حامى هستم» شکل گرفته که هدف از این کمپین حمایت از حق تحصیل کودکان ایرانی است. کمپین لوازم‌التحریر انجمن حامی برای تأمین یک سال لوازم‌التحریر 3500 دانش‌آموز مناطق محروم دست به کار شده است. هر ایرانی می‌تواند با پرداخت مبلغ 25 هزارتومان از تامین یکسال هزینه لوازم‌التحریر یک دانش‌آموز حمایت کند.

بر همین اساس مدیران کمپین حامی پیش‌بینی کرده‌اند که هر دانش‌آموز در مقطع دبستان به 5 عدد دفتر 80 برگ،1 عدد دفتر نقاشی،1 عدد خط کش،2 عدد پاک‌کن، 2 عدد خودکار قرمز،3 عدد خودکار آبی، 5 عدد مداد سیاه، 2 عدد مداد قرمز، 1 برنامه تحصیلی، 1 جعبه مداد رنگی شش‌تایی و 2 عدد تراش نیاز دارد. همچنین در مقطع متوسطه نیز دانش‌آموزان به5 عدد دفتر 80 برگ؛ 1 عدد دفتر دوخط، 1 عدد خط‌کش، 2 عدد پاک‌کن، 2 عدد تراش، 4 عدد خودکار آبی، 2عدد مداد سیاه و2 عدد مداد قرمز نیاز دارند. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت حامی به نشانی:

www.hamiassociation.org یا پرداخت25 هزارتومان از طریق شماره کارت بانک سامان6219.8670.0000.0626 به این کمپین بپیوندند.

انجمن حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی حامی از سال 1380 تاسیس شد. سپس از سال ۱۳۸۸ با رسالتی که در امر اشاعه فرهنگ مطالعه برای خود قائل است به ساخت و تجهیز کتابخانه‌های روستایی پرداخت و ازآنجایی‌که آموزش در قبال کودکان هر مرز و بوم نقش حیاتی دارد و مدارس بیشترین تعداد کودکان تحت آموزش را در بردارند از سال ۱۳۹۱ به توانمندسازی کودکان از مسیر آموزش روی آورد.

 

کمپین نوشت‌افزار حامی

وجه تمایز انجمن حامی نسبت به سایر انجمن‌ها این است که مدارس خود را پس از ساخت رها نمی‌کند و آن‌ها را پشتیبانی می‌کند. ارسال نوشت‌افزار در آغاز سال تحصیلی یکی از راه‌های این پشتیبانی است. در حدود 8 سال است که انجمن حامی برای مدارس ساخته شده خود، همچنین برخی مدارس دیگر نوشت‌افزار ارسال می‌کند. با توجه به مقطع مدارس و نیاز دانش‌آموزان این نوشت‌افزارها معمولا در مردادماه خریداری می‌شوند، سپس در شهریورماه اعضای انجمن ساماندهی می‌شوند و طی چند روز کار بسته‌بندی این نوشت‌افزارها طول می‌کشد. انجمن علاوه بر پشتیبانی از مدارس ساخته شده خود برای مدارس دیگری هم نوشت‌افزار می‌فرستد، این مدارس یا در داخل مجتمع آموزشی‌ای هستند که حامی آن را ساخته و زمانی که انجمن برای مدرسه خود نوشت‌افزار می‌فرستد نسبت به نیاز مدرسه همجوار خود -که در منطقه محروم است- نیز بی‌تفاوت نیست و آن‌ها را نیز در آمارگیری لحاظ می‌کند. برخی دیگر از مدارس را هم اشخاصی به انجمن معرفی می‌کنند که رابط‌های محلی انجمن در آن مناطق هستند و به دلیل نیاز شدید دانش‌آموزان به نوشت‌افزار برای سال تحصیلی جدید آن‌ها نیز در لیست قرار می‌گیرند.

پس از بسته‌بندی نوشت‌افزارها در انجمن، آن‌ها در کارتن قرار داده می‌شوند و یک نفر از آن مدرسه که ممکن است مدیر، ناظم، معلم یا عضوی از انجمن اولیا و مربیان باشد مسئول تحویل گرفتن نوشت‌افزارها از باربری می‌شود. هر سال نوشت‌افزارها پس از ارسال از طریق خود مدارس توزیع می‌شد اما با توجه به مسائلی که در توزیع نوشت‌افزارها پیش آمد، امسال انجمن تصمیم گرفته اعضای کارگروه پشتیبانی مدارس را برای توزیع این نوشت‌افزارها بفرستد تا کنترل و نظارتی دقیق بر روی توزیع داشته باشند. ازآنجایی‌که در این مناطق در هفته اول مهر دانش‌آموزان سر کلاس حضور نمی‌یابند (بیشترشان کشاورز هستند)، بنابراین امسال با توجه به هماهنگی‌هایی که با مدارس انجام می‌شود توزیع دیرتر و در اواسط مهرماه صورت می‌پذیرد. امسال اولین سالی است که تعداد نوشت‌افزارهای ارسالی برای مدرسه‌های غیر ساخت حامی بیشتر از مدرسه‌های ساخته شده حامی است.

 

ساخت و تجهیز کتابخانه‌های روستایی

انجمن حامی علاوه بر ساخت مدرسه در مناطق محروم، پشتیبانی و نگهداری از مدرسه و دانش‌آموزان با بازدیدهای دوره‌ای، ارسال تجهیزات تکمیلی و لوازم‌التحریر، به  ساخت و تجهیز کتابخانه روستایی نیز می‌پردازد. کتابخانه حامد ذاکرى روستاى سوراب شهرستان ایرانشهر، یکی از اقدامات این مجموعه است. این کتابخانه  با ۸۰ متر مربع زیربنا احداث شده است. براى احداث این کتابخانه، جامعه محلى به یارى خیرین آمد و در تامین زمین و ساخت آن مشارکت کرد. روستاى سوراب در دهستان حومه واقع شده که پرجمعیت‌ترین دهستان در بخش مرکزى شهرستان است و دارای ٧٥٪‏ جمعیت باسواد است و جوانان این روستا به فعالیت‌های فرهنگى مثل شعر، قصه، تئاتر و موسیقى علاقه‌مند هستند و فعالیت‌هایی در این زمینه انجام می‌دهند. ساخت بنای این کتابخانه از طریق سایت دونیت انجام شد که مبلغ 16425206 تومان جمع‌آوری شد و این کتابخانه در عرض 60  روز ساخته و به‌طور کامل تجهیز شد.

 

طرح کوله کتاب

این انجمن همچنین به‌منظور جذب کودکان و نوجوانان برای ترویج کتابخوانی با طرح کوله کتاب برای روستاهای دور و کم جمعیت، این امکان را ایجاد می‌کند که در طول یک سال حدود 1500 جلد کتاب برای مطالعه در اختیار روستاییان قرار گیرد. آموزش دانش‌آموزان، مربیان و مدیران با همکاری آموزش و پرورش و دبیران داوطلب از تهران در منطقه دشتیاری استان سیستان و بلوچستان از دیگر اقدامات این انجمن است.

انجمن حامی تاکنون 14 مدرسه ساخته است و به‌زودی ساخت شش مدرسه دیگر نیز آغاز می‌شود. این انجمن همچنین بیش از 40 کتابخانه ساخته و آن‌ها را تجهیز کرده است و 40 کوله کتاب هر کدام به ارزش 500 هزار تومان را به دورترین و کم‌جمعیت‌ترین روستاهای سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و گیلان ارسال کرده است.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3